Na izložbu “Od boemstva do vječnosti” u Galeriju Klovićevi dvori stiže i jedan Englez, Richard Eurich, iznimno uspješan ratni umjetnik, čija je rana figurativna kompozicija ‘Harlekini’ dio ove umjetničke zbirke
Profesor mu je popljuvao sliku, a danas je svi žele vidjeti uživo
Djela koja su stvarali slavni svjetski slikari i kipari te koja su obilježila, kako tvrde neki teoretičari, presudno umjetničko razdoblje modernizma napokon stižu u Hrvatsku. S većinom njih naša će se javnost susresti prvi put. Ljubitelji umjetnosti s nestrpljenjem očekuju otvorenje izložbe impresivnih umjetnina iz kolekcije privatne zaklade MT Abraham (MTA) 14. svibnja u Galeriji Klovićevi dvori. Izložbu “Od boemstva do vječnosti” organiziraju 24sata uz podršku Turističke zajednice grada Zagreba. Posjetitelji će je moći pogledati do 30. lipnja. Među najvećim zvijezdama izložbe djela su Edgara Degasa, Henrija Matissea, a tu je i Amedeo Modigliani, koji je samo dva mjeseca prije smrti naslikao portret “Annie Bjarne”.
Stotinjak umjetničkih djela stiže iz ugledne galerije “The Hub of Fine Arts” u Mostaru. Izložba je jedinstvena po tome što rekreira najširu panoramu umjetničkog života u Europi, Latinskoj Americi te Sjedinjenim Američkim Državama. Jedini je Englez u zbirci Richard Eurich (1903. - 1992.), iznimno uspješan ratni umjetnik, čija je rana figurativna kompozicija “Harlekini” dio ove umjetničke zbirke.
“Harlekini” su naslikani tijekom Euricheva studiranja na Slade School of Art u Londonu (počeo je studirati 1924. godine). Ovo je jedno od njegovih najranijih djela i odlikuje ga posebna muzikalnost. Eurich je u djetinjstvu bio predodređen za karijeru orguljaša, a prije toga išao je na sate violine, na što nas podsjeća violina u rukama jednog od likova. Njegovu se profesoru ovo djelo nije svidjelo, smatrao je da je njegov student pod prevelikim utjecajem modernih francuskih slikara koji “nisu mrtvi dovoljno dugo da bi stekli ugled”.
Ovaj svestrani britanski umjetnik, jedan od najvećih talenata svoje generacije, dobro je slikao u gotovo svim stilovima. “U Parizu je u potpunosti asimilirao kubizam, futurizam, pa čak i ekspresionizam, ali je, za razliku od svojih pretežno subjektivistički nastrojenih suvremenika, odlučio napraviti odmak i raditi ‘klasično’, izvana prema unutra, nastojeći razotkriti bit stvari opisujući njihovu vanjštinu s nadnaravnom objektivnošću”, primijetio je jedan kritičar.
Richard Eurich bio je sin profesora forenzičke medicine i bakteriologa Richarda Euricha. Umjetnički se obrazovao, no njegovo pravo obrazovanje odvijalo se izvan umjetničkih škola, u druženjima s prijateljima te u posjetima galerijama i muzejima.
Tijekom Drugog svjetskog rataimenovan je službenim ratnim umjetnikom Admiraliteta, pa je slikao
i mornaričke i trgovačke brodove. Njegove slike na temu preživljavanja na moru i pomorskog ratovanja
među najslavnijim su slikama Drugog svjetskog rata. Bavio se i figurativnim te pejzažnim radom. Djela Richarda Euricha, “jednog od najpoetičnijih figurativnih slikara svoje generacije”, čuvaju se u mnogim javnim zbirkama diljem Velike Britanije.
Partneri projekta su Erste banka, Hitachi Energy, Wiener osiguranje Vienna Insurance Group, Stega tisak, 1664 Blanc, Orbico Group, SAINTS HILLS, Arena Hospitality Group, Badel 1862 i Korlat.
Pokretanje videa...
Pravilnik za muljaže: Umjesto da postroži kontrolu, ministrica zdravstva je dodatno smanjuje!
VIDEO Tuča prekrila Dubrovnik: 'Pred gradom je bila i pijavica. A na Stradunu je 30 cm leda!'
TEŠKA NESREĆA Policajac sletio u odvodni kanal kod Vinkovaca. Poginuo je na licu mjesta...