Gljivična oboljenja češće se javljaju ljeti jer razmnožavanju gljivica poguduje vlaga i toplina, a budući da se češće boravi u kupaćim kostimima vaginalne infekcije rodnice nisu rijetkost
Prolaze li gljivice same od sebe i važnost liječenja na vrijeme
Boravak na bazenima može uzrokovati gljivične infekcije stopala i noktiju.
Svrbež među nožnim prstima, ljuštenje kože, mjehuri, bolni urezi i neugodni mirisi mogu biti znak gljivičnog oboljenja stopala. Oboljenje se češće pojavljuje kod ljudi koji se bave sportom, pogotovo kod trkača, nogometaša i plivača te kod osoba koje često nose neprozračnu obuću, odnosno tenisice, a inače gljivično oboljenje stopala može se javiti kod svakog.
Odmah treba početi s liječenjem jer gljivice ne prolaze same od sebe
U jednoj trećini slučajeva gljivičnih oboljenja stopala može doći i do miješanog oboljenja s bakterijama, što je obično popraćeno neugodnim mirisom. Kako se naše zdravlje odražava i na koži, liječenje gljivičnih oboljenja je nužno jer oboljenje neće iščeznuti samo od sebe, nego se pogoršava. Liječenje protugljivičnim (antimikotičkim) kremama vrlo je jednostavno jer se radi o nanošenu kreme na oboljelo mjesto, a može spriječiti daljnji razvoj gljivica, konkretno noktiju što onda zahtjeva dugotrojnije liječenje.
Gljivice se lako prenose i na članove obitelji ili osobe s kojima oboljeli dijeli kupaonicu, bazen ili saunu. Infekcija ne prolazi sama od sebe i samo je pitanje vremena kada će s kože stopala prijeći na nokte. Najčešći simptom gljivične infekcije nokta je zadebljanje i promjena boje nokta. Obično nema bolova niti drugih tjelesnih simptoma. Međutim, ako se ne liječi, može doći do upale kože ispod i oko nokta što dovodi do pojave bolova.
Kako spriječiti nastanak i razvoj gljivične infekcije?
U sprječavanju razvoja "gljivica" na nogama, treba se dosljedno pridržavati higijenskih mjera i izbjegavati prekomjernog izlaganja vlazi. Važno je provođenje liječenja gljivičnih infekcija stopala (kao što je atletsko stopalo), što se jednostavno čini primijenom krema s antifungicidnim djelovanjem. Kod boravka na javnim mjestima poput bazena svakako je potrebno nositi prikladnu obuću.
Candida albicans pogađa 75% žena, a ni muškarci nisu pošteđeni
Visoki pH i promijenjena vaginalna mikroflora može biti jedan od čimbenika rizika za obolijevanje od spolno prenosivih bolesti, tijekom trudnoće može biti uzrokom pobačaja i prijevremenog poroda, a može uzrokovati i upalne bolesti zdjelice. Čak 75 posto žena bar jednom u životu ima Candidu. Iako gljivice prirodno žive u našem probavnom i reproduktivnom sustavu, one isto tako mogu postati oportunistički patogeni i napasti te sustave. Uzrok je sličan kao i kod bakterijske vaginoze, a radi se o poremećenoj ravnoteži mikroflore i rasta pH vrijednosti. I muškarci mogu dobiti gljivičnu infekciju na spolovilu koju liječe nanošenjem lokalnog antimikotika, ako su u odnosu kad je jedan partner zaražen, oba trebaju provoditi terapiju.
Napadao snijeg u Zagrebu i okolici, čeka vas čišćenje auta! Evo kakvo je stanje na cestama
VIDEO Mladić (22) bježao od policije pa razbio rampu na graničnom prijelazu i poginuo
Kekin o porijeklu imovine: 'Sve smo stekli sami. Doktorica sam znanosti, a muž je rock zvijezda'