PRVI PITOMI ČAGLJEVI Marina Cunj kaže da se ‘cure’ vole penjati po kuhinjskim elementima te da zavijaju samo na crkvena zvona. Svoje male čagljeve spasila je prije dva mjeseca
Pronašla male čagljeve: 'Alfa je šefica, Kia bježi, a Rea krade...'
Međunarodni dan nestalih osoba posvećujemo svim nestalima u Domovinskom ratu. Još se traga za 1940 ljudi. Ovo su njihove priče...
Prva dva mjeseca mislila sam da su lisice, kaže Marina Cunj, koja u svojoj kuhinji čuva tri mala čaglja.
Tajnica Društva prijatelja životinja Faun iz Kutine kaže da su joj Alfa, Rea i Kia pokazale da čagljevi nisu, kako mnogi misle, opasne životinje.
- Mladić je u polju pronašao kutiju s pet malih štenaca za koje smo kasnije shvatili da nisu psi - prepričava Cunj, koja se zbližila sa životinjicama, od kojih su dvije nažalost uginule.
- Jako su plašljive i svega se boje. Potrebno im je da se priviknu na nove ljude. Inače, ljudi kažu da se čagljevi grozno glasaju, a cure reže samo na crkvena zvona, što su naučile od mojih pasa - priča Cunj.
Za udomljenje Čagljeva, dodaje, dobili su puno ponuda.
POGLEDAJTE VIDEO:
Svi su mislili da su štenci: Alfa, Kia i Rea prvi su pitomi čagljevi u Hrvatskoj i jako su plašljivi Reporter: Denis Gaščić
Objavljuje 24sata Video u Utorak, 28. kolovoza 2018.
- Čim se radi o egzotičnim životinjama, svi bi ih htjeli, a pse nitko ne želi udomiti - kaže Marina. Njezini Čagljevi ipak su pronašli novi dom. Uskoro sele u zaštićeno područje koje će ih podsjećati na prirodu. Za to su dobili suglasnost mjesnog lovačkog društva i Ministarstva poljoprivrede, koji nikada nisu dobili upit za udomljavanje čagljeva.
POGLEDAJTE GALERIJU:
Zbog njihove sigurnosti, Cunj ne želi otkriti lokaciju, a dodaje kako je udruzi za uređenje potrebno još nekoliko tisuća kuna. Kako odrastaju, opisuje Marina, njezini čagljevi sve se više međusobno razlikuju.
- Alfa je šefica, Kia će naći najmanju rupu kroz koju može pomoći, a Rea krade sve do čega dođe. Što su starije, to su maštovitije - opisuje njihova vlasnica.
Čagljevi pojedu sve što im da, a hrani ih najčešće hranom za pse te voćem i povrćem. Životinje su se kod nje kući već udomaćile pa se tako vole penjati ne samo po kavezu, već i po kuhinjskim elementima. Začudo, dobro se slažu i s Marininim zamorcima, koje bi u prirodi vjerojatno pojeli.
- Jako će mi nedostajati kad se presele, ali često ću ih posjećivati - zaključila je Cunj.