Obavijesti

News

Komentari 3

Prva je u Hrvatskoj: Aplikacija Recikliraj! za čišću Lijepu našu

Prva je u Hrvatskoj: Aplikacija Recikliraj! za čišću Lijepu našu
4

Preko aplikacije možete saznati koje vrste otpada se mogu reciklirati i gdje je najbliže reciklažno dvorište te vam omogućava prijavljivanje ilegalnih odlagališta

VIDEO

Recikliraj! je mobilna aplikacija namijenjena svima koji žele pridonijeti očuvanju prirode, a osmislili su je Nina Jurčić (24) i Borna Beaković (24) iz Rijeke. Preko aplikacije možete saznati koje vrste otpada se mogu reciklirati i na koji način, gdje je najbliže reciklažno dvorište te vam omogućava prijavljivanje ilegalnih odlagališta otpada i lokacija koje korisnik smatra da bi se trebale očistiti. Također je moguće organizirati vlastitu zelenu akciju čišćenja služeći se podacima o onečišćenim lokacijama, a na akciju možete pozvati i svoje prijatelje. 

- Većina ljudi kada naiđe na smeće u prirodi ne poduzme ništa i samo nastavi dalje kao da se to njih ne tiče. Želimo da se to promijeni. Putem naše aplikacije omogućujemo da se prijavi, fotografira i opiše zatečeno stanje kako bi dokumentirali onečišćenu lokaciju da bi se zatim na tom mjestu mogle organizirati akcije čišćenja. Nadamo se da ideja nije bila previše optimistična i da će se ta opcija pokazati korisnom - objašnjava Nina.

Osim prijave smeća, korisnici mogu saznati koju vrstu otpada mogu reciklirati, gdje i kako.

Ovo je prva takva aplikacija u Hrvatskoj, iako na internetu postoje podaci o recikliranju i odlaganju otpada, oni vrlo su raspršeni i teško je odmah pronaći informaciju koja je čovjeku u tom trenutku potrebna. Aplikacija je aktivna oko dva tjedna, trenutno je dostupna za iPhone, no ekipa radi na razvoju Android verzije. 

- U idućoj verziji omogućit ćemo našim korisnicima besplatnu narudžbu odvoza različitih vrsta otpada, na primjer EE, krupnog otpada, starog papira. Proširit ćemo bazu informacija i konkretnih kontakata. Primjerice, kada korisnik bude tražio kako zbrinuti jestivo otpadno ulje, moći će pronaći i popis tvrtki koje se bave zbrinjavanjem i odvozom te vrste otpada, njihove kontakte, radno vrijeme - objašnjavaju u Recikliraj! Timu. 

Aplikacija je besplatna, a kažu njezini tvorci, zauvijek će i biti. Izrada ove aplikacije, kako kažu, krenula je slučajno, htjeli su napraviti nešto društveno korisno, a kada su shvatili da u Hrvatskoj ne postoji takva stvar bacili su se na posao. Ubrzo su s aplikacijom osvojili prvu nagradu na 3. WhoHack Hackathonu u Rijeci i shvatili da su na dobrom putu.

- Nina je u našem timu eko-freak, razdvaja sav mogući otpad i reciklira od ranog djetinjstva, a radeći na ovom projektu zarazila je mene i sve svoje prijatelje. Nastojimo kupovati ambalaže od razgradivog materijala, koristimo platnene vrećice i višestruko upotrebljive boce za vodu. Ovo je naš mali doprinos očuvanju prirode - opisuje Borna.

Svojom aplikacijom žele pomoći građanima da dobiju potrebnu informaciju i donesu ispravnu odluku o odlaganju otpada i recikliranja. 

- Svatko može pridonijeti na neki način, makar svojim primjerom. Također želimo staviti naglasak na građanski aktivizam. Hrvatska je uistinu prekrasna zemlja, a mnogi ne gledaju dalje od vlastite komocije i bacaju smeće posvuda - zaključuje Nina.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 3
VIDEO

Hrvatima otkrila strašnu istinu o Černobilu, htjeli su je uhititi
FELJTON: ČERNOBILSKE TAJNE

Hrvatima otkrila strašnu istinu o Černobilu, htjeli su je uhititi

PRVI DIO Zagrebački Radio 101 prvi je u Jugoslaviji objavio informaciju o nuklearnoj katastrofi u Černobilu. Znanstvenica Alica Bauman danima je na televiziji obavještavala javnost o posljedicama

Plenković opleo: 'Milanović i korumpirani SDP vabe DP'
NAKON SJEDNICE VLADE

Plenković opleo: 'Milanović i korumpirani SDP vabe DP'

Šef HDZ-a i tehnički premijer Andrej Plenković drži presicu nakon sjednice vlade. Istaknuo je da je HDZ-ova borba protiv korupcije snažna.
Najveći dosje o Rafaleima: Ovo je cijela istina o zrakoplovima koje su Francuzi masno naplatili
ANALIZA EKSPERTA 24SATA

Najveći dosje o Rafaleima: Ovo je cijela istina o zrakoplovima koje su Francuzi masno naplatili

Plus+ Minimalan iznos za održavanje iznosi oko 75 milijuna eura ili šest milijuna eura po avionu. Godišnje. Dakle, samo za 12 Rafalea trebat će četiri puta više novca, nego na sve ostale avione i helikoptere u HRZ-u