Obavijesti

News

Komentari 13

'Razgovarat ćemo idućih dana o nabavi besplatnih udžbenika'

'Razgovarat ćemo idućih dana o nabavi besplatnih udžbenika'
1

Iz "Bandićevog" saborskog kluba kažu kako je za to potrebno osigurati 200 mil. kn, no premijer je rekao kako je Hrvatska u prošlosti imala odluku o besplatnim udžbenicima, ali su iznosi bili veći od te procjene

VIDEO

Premijer Andrej Plenković izjavio je u utorak kako će se u vladajućoj koaliciji idućih dana razgovarati o mogućnostima nabave besplatnih udžbenika za osnovnoškolce na temelju detaljne analize koliko bi to stajalo, osvrnuvši se time na tvrdnje kako neće dobiti potporu za državni proračun za iduću godinu "Bandićevog", odnosno Kluba zastupnika Stranke rada i solidarnosti, Reformista i nezavisnih zastupnika, ako se ne osiguraju sredstva za besplatne udžbenike za sve osnovnoškolce u Hrvatskoj.

"Vidio sam danas da je ta tema i u medijima, Klub je prenio tu poruku ministru financija. Razgovarat ćemo. Jako je važno da se realno sagleda proračun, da se realno sagledaju mogućnosti prihodovne i rashodovne strane. Bit će ovih dana razgovora o tome u klubu parlamentarne većine", rekao je Plenković.  Naglasio je kako je za to da se vrlo detaljno napravi analiza koliko bi takva odluka o besplatnom financiranju učenika financijski koštala.

 Iz "Bandićevog" saborskog kluba poručili su kako je za to potrebno osigurati 200 milijuna kuna, no premijer je rekao kako je Hrvatska u prošlosti imala odluku o besplatnim udžbenicima, ali su iznosi bili veći od te procjene.

"Iznosi o kojima sam se informirao bili su dosta veći od te procjene prije 10-ak godina. Prema tome, prepustimo tu temu malo analizi i dodatnim razgovorima", rekao je.

Plenković je rekao i kako nije upoznat s današnjom izjavom ministra uprave Lovre Kuščevića tj, njegovom ocjenom da se Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa, koje bi trebalo biti nepolitično i neovisno, polako stavlja u funkciju politike, a vezano uz najavu povjerenstva da će provjeravati korištenje vladina zrakoplova. 

"Nisam vidio te izjave. Ako bilo što treba odgovoriti na upite Povjerenstva Vlada će odgovoriti, HDZ će odgovoriti. Što se nas tiče tu nema nikakvih otvorenih pitanja i problema ni bilo kakvog sukoba interesa, sve je u skladu sa zakonom, onako kako treba biti', rekao je Plenković, dodavši da nije primijetio nikakve serijske napade od strane HDZ-ova članstva na državne institucije i na samo Povjerenstvo.

Premijer Plenković  je odgovarao na novinarska pitanja u Senju gdje je bio na svečanosti u povodu početka izgradnje vjetroparka Norinco Internationala. 

Poslije toga  premijer i predsjednik HDZ-a  otišao u Bakar gdje se održava sjednica Kluba zastupnika Hrvatske demokratske zajednice.

Otvoreni radovi na izgradnji vjetroparka Norinco Internationala 

Radovi na izgradnji vjetroparka Norinco Internationala u okolici Senja i Brinja započeli su u utorak, a premijer Andrej Plenković ocijenio je na otvaranju da je taj projekt vrijedan 160 milijuna eura sjajan primjer suradnje Hrvatske i Kine. 

Vjetropark će graditi kineski Norinco International, a prostirat će se na 44,8 kilometara četvornih na području grada Senja i općine Brinje. Snaga vjetroparka iznosit će 156 megavata i imat će 39 turbina snage 4 MW. Gradnja bi trebala trajati dvije godine, a operativno bi se koristio 23 godine.

Procijenjena je proizvodnja na godišnjoj razini 530 milijuna kWh, a proračuni Grada Senja i Općine Brinje imat će značajne godišnje prihode po osnovi vjetroenergetske rente. 

Premijer Plenković ocijenio je da projekt predstavlja otvaranje nove stranice i snažne poruke investicijskog karaktera u odnosima Kine i Hrvatske.

Rekao je da će ta investicija znatno doprinijeti ukupnom udjelu obnovljivih izvora energije u proizvodnji električne energije u Hrvatskoj.

Premijer je naveo da je uvjeren kako će projekt biti realiziran prema kalendaru koji je investitor predvidio, u sljedeće dvije godine, što podrazumijeva da će uz kinesku kompaniju dio radova obaviti i hrvatski podizvođači, uz zapošljavanje najmanje stotinu radnika na realizaciji projekta.

Hrvatska po njegovim riječima želi dinamizirati suradnju s Kinom, osobito u području infrastrukture.

Smatra da bi Hrvatskoj bilo u interesu kinesko sudjelovanje u obnovi željezničke infrastrukture, u koju se u idućih 12 godina planira investirati tri milijarde eura.

Uz obnovu željeznice i investicije u lučku infrastrukturu, hrvatske luke mogle bi biti zanimljive za kineske gospodarske subjekte, rekao je Plenković.

Na pitanje znači li to da bi se mogla graditi nizinska pruga Rijeka - Zagreb, odgovorio je da bi to bila jedna od mogućih opcija i scenarij koji bi snažno ojačao položaj Hrvatske na infrastrukturnoj karti Europe. 

Predsjednik Uprave Norinco Internationala Wang Yitong rekao je da se otvorenje radova događa uz podršku hrvatske i kineske vlade.

Podsjetio je da je ugovor o projektu potpisan prije godinu dana. 

Krajem prošle godine, naime, objavljeno je da je kineska tvrtka Norinco International Cooperation kupila 76-postotni udio u senjskoj tvrtki Energija Projekt d.d. za 32 milijuna eura, čime je preuzela i prava gradnje i upravljanja vjetroelektranom u blizini Senja. 

Norinco International utemeljen je 2001. i bavi se građevinskim i inženjerskim poslovima u sektorima željezničkog prometa, brzim cestama i autocestama, očuvanjem voda i hidrocentralama, industrijskom proizvodnjom, eksploatacijom nafte i rudnih bogatstava, poljoprivredom, javnom infrastrukturom, telekomunikacijama te nekretninama.

Hrvatska ustraje na stvarnoj ravnopravnosti u BiH

Hrvatska je najveći zagovornik europskog puta Bosne i Hercegovine, ali ustraje na stvarnoj ravnopravnosti, pravima Hrvata kao najmanjeg konstitutivnog naroda, rekao je premijer Andrej Plenković u utorak, na dan kad je u BiH prisegnulo novo predsjedništvo s predstavnikom hrvatskog naroda kojeg tamošnji Hrvati nisu birali.

"Pozicija Hrvatske je sasvim čvrsta i jasna i prije izbora i sve ove godine i nakon izbora", odgovorio je Plenković upitan ima li pomaka u stajalištu Hrvatske prema BiH nakon rasprave održane u ponedjeljak u Bruxellesu na Vijeću za vanjske poslove.

Premijer je u utorak "ekstenzivno" razgovarao s ministricom vanjskih i europskih poslova Marijom Pejčinović Burić koja je u ponedjeljak u Bruxellesu svojim kolegama po dužnosti prenijela zabrinutost Hrvatske za položaj Hrvata u BiH, odnosno za njihovu legitimnu zastupljenost u svim tijelima vlasti.

"Smatramo da je nužno donijeti novi izborni zakon, referirati se na sve ono što je relevantno u presudi Ustavnog suda u slučaju (Bože) Ljubić, poštivati načelo jednakopravnosti sva tri konstitutivna naroda", rekao je.

"Nužno je izbjegavati scenarije u kojima teritorij Federacije BiH na kojem većinski konstitutivni narod, a to su Bošnjaci", bira drugom konstitutivnom narodu, a to su Hrvati, njihovog člana predsjedništva, rekao je.

Nakon izbora 7. listopada u utorak su u BiH svečano prisegnuli Milorad Dodik, Šefik Džaferović kao predstavnici srpskog, odnosno bošnjačkog naroda te Željko Komšić kojega kao predstavnika hrvatskog naroda tamošnji Hrvati ne prihvaćaju za legitimnog predstavnika jer nije njihov izbor već je biran glasovima većinskih Bošnjaka.

"To nije dobro za povjerenje među narodima", a nije dobro ni za "funkcioniranje institucija vlasti", rekao je Plenković. 

Pozicija Hrvatske je jasna i dok se taj problem ne riješi Hrvatska će ga problematizirati, poručio je. 

"Bez te stvarne ravnopravnosti, a ovdje govorim o pravima Hrvatima kao najmanjeg konstitutivnog naroda, Hrvatska to pitanje jednostavno neće pustiti", već će ga iznositi na svim relevantnim forumima, rekao je Plenković.

Podsjetio je da je on takvu poruku dao i na Europskom vijeću.

"Smatramo da smo apsolutno u pravu i da je to u interesu kvalitetnog funkcioniranja Bosne i Hercegovine nama bitne i susjedne države", rekao je i ponovio da je Hrvatska najsnažniji zagovornik europskog puta BiH.

"Ponavljam, BiH većeg zagovornika, saveznika, prijatelja, zemlju koja bolje razumije situaciju unutar članica EU od Hrvatske nema".

Na pitanje o drugoj temi aktualnoj temi o kojoj se polemizira u hrvatskoj, ali i europskoj javnosti kako se bliži prosinac kada bi šefovi vlada trebali u Marakešu potvrditi UN-ov sporazum o sigurnim migracijama, premijer je odgovorio da ono ne dijeli hrvatsku vladu.

Vlada je donijela konzistentne odluke i "ni trunke nekakve kakofonije na razini vlade nije bilo niti smo mijenjali stav niti ima razloga", rekao je. 

Najavio je da će je vlada sporazum prevesti na hrvatski i dostaviti javnosti, te ponovio da u Marakeš putuje ministar unutarnjih poslova Davor Božinović "i tu je politika vrlo jasna".

Globalni kompakt o sigurnim, uređenim i zakonitim migracijama u srpnju su prihvatile 193 članice UN-a osim Sjedinjenih Država, no iz nje se povlači sve veći broj zemalja. Mađarska, Češka i Bugarska već su ga odbacile, Poljska i Austrija su najavile da ga neće poduprijeti. 

 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 13
VIDEO

Plenković: 'Milanović odmah treba dati ostavku. Sad ću iz inata i dišpeta formirati 76!'
SASTAO SE VRH HDZ-A

Plenković: 'Milanović odmah treba dati ostavku. Sad ću iz inata i dišpeta formirati 76!'

Nakon sastanka vrha HDZ-a, šef stranke Plenković obratio se javnosti

Gotov sastanak DP-a i Mosta. Oglasio se Pupovac: Nijedna nam opcija nije neprihvatljiva
IZ MINUTE U MINUTU

Gotov sastanak DP-a i Mosta. Oglasio se Pupovac: Nijedna nam opcija nije neprihvatljiva

Prošlo je šest dana od parlamentarnih izbora, ali i dalje nitko nije skupio 76 ruku i formirao većinu. Kreću ozbiljni pregovori
Što je sad ovo? Čak tri partnera HDZ-a idu na europske izbore s ovim oporbenim strankama!
NOVA KOALICIJA

Što je sad ovo? Čak tri partnera HDZ-a idu na europske izbore s ovim oporbenim strankama!

HSLS i HNS su na parlamentarnim izborima bili na listi s HDZ-om i dosad su im čuvali leđa u vladajućoj većini. Jednako kao i SDSS. Ali za ove izbore su formirali blok s onima koji ne žele čuti za podršku HDZ-u