Bio je to jedan od najrazornijih potresa u čileanskoj povijesti koji je odnio više od 500 života, a brojni su nestali. Od Valparaísa na sjeveru do Araukarije na jugu, šteta je bila ogromna...
Razoran potres u Čileu od 8.8 Richtera poremetio je Zemljinu rotaciju i skratio trajanje dana
Jezivom snagom zatreslo se tlo u Čileu prije točno petnaest godina. Tri minute, koliko je treslo, činile su se kao beskonačnost. Katastrofalan potres magnitude 8.8 po Richteru 'udario' je zemlju tri sata iza ponoći po lokalnom vremenu, kada je većina stanovništva bila u dubokom snu. Bio je to jedan od najrazornijih potresa u čileanskoj povijesti koji je odnio više od 500 života, a brojni su nestali.

Čile je smješten na jednom od seizmički najaktivnijih područja na svijetu. Jači od ovog, i najjači ikada zabilježen, bio je katastrofalan potres u svibnju 1960. godine, maginute 9,5 po Richteru, kada je poginulo preko 1600 ljudi. Tada je prekinut više od tisuću kilometara dug dodir između dviju ploča ispod Čilea, oceanske ploče Nazca i južnoameričke ploče. Potres je 1960. izazvao tsunami čije se razaranje osjetilo u cijelom Tihom oceanu.
- Preživio sam najgore trenutke u mom životu. Mislio sam da je to kraj - napisao je na Twitteru Amerikanac Elliott Yamin, koji je tada boravio na čileanskoj obali na jednom glazbenom festivalu.

Od Valparaísa na sjeveru do Araukarije na jugu, šteta je bila ogromna. Jedna katastrofa pokrenula je drugu. Razina mora drastično se spustila, ukazujući samo na jedno. Golemi tsunami s valovima koji su dosegli gotovo tri metra opustošio je obalne dijelove zemlje. Epicentar razornog potresa bio je oko 300 kilometara jugozapadno od čileanske prijestolnice Santiaga, u blizini obalne regije Maule. Ceste su pucale, mostovi se urušavali, a zgrade 'padale' kao da su od kartona. Ulice su bile zakrčene betonskim ruševinama kuća i zgrada. Zračna luka bila je zatvorena. Oštećeno je više od 370.000 domova.
- Cijela zgrada se ljuljala. Mogli smo vidjeti kako se zidovi pomiču s jedne na drugu stranu - izjavio je za CNN Leo Perioto iz Santiaga.

Zbog tsunamija je izdano upozorenje najvećeg stupnja za opasnost. Oštećeno je više od stotinu tisuća domova u gradovima poput Concepcióna koji broji 670.000 stanovnika i drugi je po veličini iza prijestolnice Santiaga, a lučki grad pretrpio je udar tsunamija koji je prouzročio ozbiljnu štetu i izbacio brojne brodove na kopno. U ribarskom mjestu Dichato, treći i posljednji val tsunamija bio je najrazorniji, uništivši velik dio infrastrukture. Potres je također pokrenuo više od 1.000 odrona, uglavnom u Andama i na poluotoku Arauco.

Znanstvenik NASA-inog Jet Propulsion laboratorija u Kaliforniji Richard Gross rekao je da je potres u Čileu vjerojatno poremetio rotaciju Zemlje i skratio trajanje dana. Dan je skraćen za 1,26 mikrosekundi, rekao je.
U pogođenim područjima zavladali su kaotični uvjeti. Nedostatak osnovnih potrepština doveo je do brutalnih pljački i vandalizma u gradovima poput Concepcióna i Talce. Vlada je uvela policijski sat i poslala oko 14.000 vojnika kako bi uspostavila red i pomogla u distribuciji pomoći. Dijelovi grada su ostali bez struje, prekinute su telefonske linije i internetske veze.

Podrhtavanje tla zabilježeno je i u Argentini dok su u Buenos Airesu neke zgrade evakuirane zbog opasnosti od rušenja. Nakon glavnog udara zabilježen je niz 'slabijih' potresa, od kojih su dva bila magnitude 6,2 i 6,9 prema Richteru.