Putin je otkrio da Rusija redovito obavještava Iran o situaciji u Ukrajini i da dvije zemlje razgovaraju o događajima na Bliskom istoku i južnom Kavkazu.
Sad je savez i služben. Rusija i Iran potpisali sporazum o strateškoj suradnji na 20 godina
Ruski predsjednik Vladimir Putin i Iranski predsjednik Masoud Pezeshkian u petak, 17. siječnja, potpisali su sporazum o 20-godišnjem strateškom partnerstvu u jeku tektonskih promjena na Bliskom istoku. Ovaj sporazum će vrlo vjerojatno zabrinuti Zapad, piše Reuters.
Prema sporazumu, Rusija i Iran će pojačati suradnju u nizu područja uključujući sigurnosne službe, vojne vježbe i zajedničke obuke časnika. Stavka sporazuma koja posebno bode u oči je odluka da obje zemlje neće pružati pomoć trećoj strani koja odluči napasti Moskvu ili Teheran.

Saveznici su se dogovorili da će zajedno raditi na suzbijanju vojnih prijetnji. Zanimljivo, nigdje u sporazumu ili barem onom dijelu koji je dostupan javnosti ne postoji klauzula o uzajamnoj obrani poput one koja je uključena u ugovor između Rusije i Sjeverne Koreje.
Upravo ta klauzula je omogućila slanje sjevernokorejskih vojnika u Kursk. Nedostatak te klauzule mogao bi se pokazati presudnim u slučaju izraelskog udara na nuklearna postrojenja u Iranu, o čemu se sve glasnije priča.
Sporazum nigdje jasno ne spominje transfer oružja iz jedne zemlje u drugu, ali to i nije toliko važno kada se zna da Rusija u Ukrajini koristi iranske Šehid 136 dronove.
Ovo je iranskom predsjedniku prvi posjet Kremlju nakon što je preuzeo dužnost u srpnju prošle godine. Pezeshkian je naslijedio Ebrahima Raisija koji je poginuo u padu helikoptera 19. svibnja 2024.
- Ovim ugovorom stvaraju se bolji uvjeti za bilateralnu suradnju u svim područjima - osvrnuo se Putin na trgovinsku suradnju između dvije zemlje koja se ne odvija u dolarima nego njihovim nacionalnim valutama.

- Trebamo manje birokracije i više konkretnih akcija. Kakve god poteškoće stvarali drugi, prevladat ćemo ih i krenuti ćemo naprijed - osvrnuo se ruski predsjednik na sankcije koje je Zapad uveo Moskvi i Teheranu.
Putin je otkrio da Rusija redovito obavještava Iran o situaciji u Ukrajini i da dvije zemlje razgovaraju o događajima na Bliskom istoku i južnom Kavkazu.
Iranu je ovaj sporazum i više nego potreban. Teheran je u sve goroj geostrateškoj poziciji. Njegovi saveznici Hamas i Hezbolah su više manje rastureni u sukobu s Izraelom. Nakon pada dugogodišnjeg saveznika Asada, utjecaj Teherana u Siriji je sve manji, a i unutrašnja situacija nije bajna.
Osim nedavnih velikih prosvjeda za ženska prava, Iran tradicionalno ima problema na istoku zemlje s Beludžima kojih u Iranu ima 4.8 milijuna i žele svoju samostalnu državu.
Sporazum je i financijske prirode. Putin je informirao javnost da radovi na potencijalnom plinovodu za prijenos ruskog plina u Iran preko Azerbajdžana napreduju unatoč poteškoćama. Dodao je da je, unatoč kašnjenjima u izgradnji novih nuklearnih reaktora za Iran, Moskva također otvorena za potencijalno preuzimanje novih nuklearnih projekata.
Izrael je nekoliko puta ponovio da nikada neće dopustiti Teheranu da izgradi nuklearno oružje.
Multipolarni svijet
- Sporazum koji smo danas postigli, još je jedan dokaz da je stvoren multipolarni svijet - rekao je iranski predsjednik i dodao da se nada da će se rat u Ukrajini završiti na pregovaračkom stolu.
- Rat nije dobro rješenje i pozdravili bismo razgovore i postizanje mira između Rusije i Ukrajine - rekao je Pezeshkian. Od početka invazije na Ukrajinu i neviđenih sankcija kojima je Rusija praktički izbačena iz zapadnog svijeta, Moskva se okrenula nekim drugim igračima kao što su Sjeverna Koreja i Iran.
Rusija je u ratu u Ukrajini već koristila iranske dronove i projektile, a Iran je zauzvrat dobio sovjetske protuzračne sustave s300. s obzirom na to da je iranska mreža Proxyja na Bliskom istoku ozbiljno uzdrmana i da je Izrael već napao Iran, Teheran je zainteresiran za nabavku novijih s400 sustava i modernih ruskih zrakoplova.