Ustavna stručnjakinja Sanja Barić, predstojnica Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, oglasila se na tu temu mogućef referenduma te objasnila neke stvari
Sanja Barić: O porezima se ne može raspisati referendum...
Premijer Andrej Plenković u utorak je najavio odgodu poreza na nekretnine, ali nije rekao i da će Vlada potpuno odustati od te odluke. Građani se uvođenju ovoga nameta izričito protive, a mnogi smatraju da bi se o ovoj temi trebali izjasniti na referendumu.
Ustavna stručnjakinja Sanja Barić, predstojnica Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, oglasila se na tu temu kratko preko Facebooka i razjasnila stvari:
"G.O., a opet se zaredali upiti. Zato opet samo telegrafski:
1. Bez obzira što tekst Ustava RH ne sadrži IZRIJEKOM upisane materije o kojima se ne može raspisati referendum, takve materije ipak postoje i IMPLICITNE su ustavnoj državi i ustavnom poretku. One su primjerice pobrojane u relevantnim pravorijecima Ustavnog suda RH, posebno u Priopćenju iz 2013. (povodom referenduma o braku), zatim odlukama iz 2014. i 2015. (povodom referendumskih inicijativa "ćirilica", "outsourcing" i "monetizacija autocesta").
Ergo, o porezima se ne može raspisati referendum.
2. ALI, nije svejedno kakva je zakonska regulativa porezne materije. I ona mora poštivati temeljna ustavna načela; posebno primjenjiva su načelo jednakosti, pravednosti i razmjernosti. Istina, u poreznoj materiji zakonodavac ima više slobode, no porezna materija nije izuzeta iz načelne ustavnosudske kontrole.
Ergo, pravno se zakon može pobijati pred Ustavnim sudom RH, ne samo zbog sadržaja, već i radi formalnih razloga (npr. je li provedeno savjetovanje sa zainteresiranom javnošću, je li proveden postupak procjene učinaka propisa, itd.).
3. Sve to ne isključuje političko djelovanje u obliku stranačke ili građanske akcije (peticije, prosvjedi i sl.) te dijalog s vlasti oko konkretnih rješenja primjene.
4. Nemam analizu konkretnih zakonskih rješenja pa stoga ni ocjenu", napisala je Barić.