Vlasti BiH najavile su u petak da će rasporedit veći broj graničnih policajaca na svoju istočnu granicu prema Srbiji i Crnoj Gori nakon najave Turske da neće više zadržavati migrante
Srbija i BiH na granice šalju policiju zbog brojnih migranata
Nakon sastanka ministra sigurnosti BiH Fahrudina Radončića i ravnatelja Granične policije BiH Zorana Galića priopćeno je da će se na istočnoj granici poduzeti 'mjere kako bi se što učinkovitije odgovorilo na pritisak ilegalnih migranata'.
Ravnatelj Galić istaknuo je da su svi raspoloživi policajci te materijalno-tehnički resursi već preraspoređeni na istočni i sjeveroistočni dio granice, a najavio je i dodatno angažiranje policijskih službenika Granične policije BiH iz drugih sredina.
Na istočnu granicu će uz policijske službenike biti upućene i mobilne jedinice Granične policije BiH.
Radončić i ravnatelj Galić razgovarali su i o mogućnosti angažiranja drugih policijskih agencija u nadzoru graničnog pojasa. Trenutačno graničnim policajcima u nadzoru državne granice pomažu službenici Uprave za koordinaciju policijskih tijela BiH, Državne policijske agencije (SIPA), te ministarstva unutarnjih poslova Republike Srpske.
Ranije u petak ministar Radončić izrazio je očekivanje da Turska ipak neće nekontrolirano pustiti migrante prema Europi jer bi to izazvalo humanitarnu katastrofu, a za Bosnu i Hercegovinu bio bi golem problem.
Prema navodima iz Granične policije BiH toj agenciji nedostaje oko 1000 policajaca, koji bi bili potrebni za učinkovit nadzor granica.
Srbija šalje posebnu policiju u Šid zbog problema s migrantima
Srbija će u subotu rasporediti dodatne i posebne policijske postrojbe kod vojvođanskog mjesta Šid na granici s Hrvatskom, kako bi oni uspostavili sigurnost i javni red u tome mjestu, najavio je u petak predsjednik države Aleksandar Vučić, prenose srbijanski mediji.
Vučić je novinarima rekao da posljednjih nekoliko dana građani u Šidu imaju problema zbog, kako je istaknuo, nervoze kod migranata, koji su počeli uznemiravati mjesno stanovništvo.
"Vidim da su ljudi u Šidu vrlo uznemireni jer im upadaju sve češće u kuće i na imanja. Zato sam zamolio (MUP) da pošalje posebne jedinice policije, bilo žandarmerije ili neke druge specijalne jedinice da uvedu red u Šidu, osiguraju mir i da ne budu taoci broja migranata koji čekaju da pređu na teritorij Hrvatske", rekao je Vučić.
Od sutra možete očekivati znatno povećanje snaga javnog reda i mira koje će uspostaviti sigurnu zonu za sve građane Šida, najavio je predsjednik Srbije.
Nakon najave Turske da će pustiti migrante slobodno prema Europi, Vučić je rekao da će Srbija i njezine službe pratiti stanje i donositi odluke ovisno o potrebama i broja migranata koji budu dolazili.
Srbija će uvijek pokazati solidarnost prema izbjeglicama, ali će, ako zatreba, znati očuvati i svoje državne i nacionalne interese.
Srijemska Televizija je prije nekoliko dana objavila da se dogodio izgred u prihvatnom centru “Adaševci” kod Šida, zbog prostora za molitvu migranata muslimanske vjeroispovijesti. Zbog malog prostora za molitvu neki su migranti izašli u dvorište prihvatnog centra kako bi se pomolili. Kako je prenijela neslužbene informacije televizija migranti su bili zamoljeni da poslije molitve sklone svoja vjerska obilježja, ali su to odbili i došlo je do naguravanja među migrantima.
Nije bilo ozlijeđenih među migrantima kao ni među članovima Povjereništva za izbjeglice.
Incidenti s migrantima su se u Šidu događali i u prethodnom razdoblju zbog čega je gradska vlast u travnju 2017. tražila zatvaranje prihvatnog centra.
Zahtjev državnim tijelima upućen je zbog višemjesečnog nezadovoljstva mještana Šida koji su se našli ne meti čestih incidenata i napada migranata. U jednom od tih incidenata migrant je sa sjekirom upao u obiteljsku kuću u Šidu u trenutku kada su u njoj same bile dvije djevojčice, i to je bila „kap je koja je prelila čašu“, prenijeli su mjesni mediji.
Incidenata je u posljednje vrijeme bilo i na drugim graničnim prijelazima.
Početkom veljače više stotina migranata držalo je 12 sati u blokadi srbijansko–mađarski prijelaz Kelebija–Tompa na sjeveru Vojvodine. Tražili su da im se omogući ulazak u Mađarsku i odlazak u zapadnu Europu, ali ih je srbijanska policija sklonila i odvezla autobusima u prihvatne centre.