Obavijesti

News

Komentari 7

Srednje škole nisu obavezne, pa ni udžbenici nisu besplatni

Srednje škole nisu obavezne, pa ni udžbenici nisu besplatni

Iako će država pokriti trošak udžbenika za sve osnovce u Hrvatskoj, trošak udžbenika, te tableta u srednjim školama ministarstvo će pokriti samo učenicima korisnicima zajamčene minimalne naknade

VIDEO

U srijedu 26. lipnja počinju upisi učenika u srednju školu. Prijave u Nacionalni informacijski sustav počele su 27. svibnja, a upisne ljestvice zatvaraju se 10. srpnja. Konačne ljestvice poretka bit će objavljene 13. srpnja, upisi traju do 18. srpnja, a 20. srpnja objavljuju se slobodna upisna mjesta za jesenski rok.

Prijave i upisi obavljaju se preko stranice upisi.hr

Ove jeseni i u srednje škole ulazi frontalna reforma. Po novim kurikulumima učit će se u prvim razredima gimnazija, u a četverogodišnjim strukovnim školama novi kurikulumi primijenit će se u predmetima koji su potrebni za državu maturu (hrvatski jezik, matematika, strani jezik).
Kurikularna reforma će do školske godine 2021./2022. obuhvatiti sve razrede, kako bi se na kraju te godine održala i državna matura po novim kurikulumima.
Kao i za osnovne škole, i za srednje obuhvaćene reformom izrađuju se novi, lakši i prilagođeniji udžbenici koji dolaze s digitalnim sadržajima, no ovi udžbenici, kao ni tableti, ne idu na državni trošak.
Naime, kako tumače u ministarstvu znanosti i obrazovanja, srednja škola nije obavezna, pa će ministarstvo platiti udžbenike i tablete za učenike sa zajamčenom minimalnom naknadom. 
Osim toga, udžbenici i oprema za stručne predmete rade se po posebnim kurikulumima, te informacije o svemu što im je potrebno na nastavi učenici i njihovi roditelji dobivaju u školama koje upisuju.
U 26 škola uključenih u "Školu za život", eksperimentalni program se nastavlja u drugim razredima. Kao i u osnovnim školama, sve radne materijale i opremu pokriva ministarstvo.

Provjerite kakve promjene slijede u školama od jeseni

U srednjim se školama ove godine planiraju mjesta za 47.481 učenika, što je za 245 manje nego lani. Od toga, 23,79 posto planiranih mjesta je u gimnazijama, a 57,93 posto u četverogodišnjim i trogodišnjim strukovnim školama.
Ove su se godine smanjile i kvote za gimnazijske programe, no to se odnosi na programe strukovnih gimnazija, za koje nema interesa, ali ni jasne svrhe, piše Glas Slavonije.

U srednjim umjetničkim i strukovnim školama nastava će se odvijati prema specifičnim programima kao i dosad, a za većinu umjetničkih škola provode se prijamni ispiti.

PRIJAMNI ISPITI
Zbog velikog broja zainteresiranih učenika s najboljim prosjecima, ove godine se prijamni ispiti provode za obrazovne programe u tri zagrebačke srednje škole: U XV. gimnaziji (MIOC), Prirodoslovnoj školi Vladimira Preloga, te Gimnaziji Tituša Brezovačkog. 

 

ŠKOLA ZA VIDEOIGRICE
Tehnička škola Sisak ove godine upisuje jedan razred, odnosno 24 učenika za zanimanje - tehničar za razvoj video igara. Prema prvim informacijama, interes za smjer kakvog dosad nije bilo u tehničkim školama izuzetno je velik, a raspituju se i učenici iz drugih županija.
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 7
VIDEO

Hrvatima otkrila strašnu istinu o Černobilu, htjeli su je uhititi
FELJTON: ČERNOBILSKE TAJNE

Hrvatima otkrila strašnu istinu o Černobilu, htjeli su je uhititi

PRVI DIO Zagrebački Radio 101 prvi je u Jugoslaviji objavio informaciju o nuklearnoj katastrofi u Černobilu. Znanstvenica Alica Bauman danima je na televiziji obavještavala javnost o posljedicama

Plenković opleo: 'Milanović i korumpirani SDP vabe DP'
NAKON SJEDNICE VLADE

Plenković opleo: 'Milanović i korumpirani SDP vabe DP'

Šef HDZ-a i tehnički premijer Andrej Plenković drži presicu nakon sjednice vlade. Istaknuo je da je HDZ-ova borba protiv korupcije snažna.
Najveći dosje o Rafaleima: Ovo je cijela istina o zrakoplovima koje su Francuzi masno naplatili
ANALIZA EKSPERTA 24SATA

Najveći dosje o Rafaleima: Ovo je cijela istina o zrakoplovima koje su Francuzi masno naplatili

Plus+ Minimalan iznos za održavanje iznosi oko 75 milijuna eura ili šest milijuna eura po avionu. Godišnje. Dakle, samo za 12 Rafalea trebat će četiri puta više novca, nego na sve ostale avione i helikoptere u HRZ-u