Temperature iznad 40°C zabilježene su u dijelovima Portugala, Španjolske, Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva. U cijeloj pogođenoj regiji srušeni su srpanjski rekordi svih vremena
Srpanj je bio među najtoplijima ikad u Europi: Toplinski valovi trajali danima i oborili rekorde
Copernicus služba za klimatske promjene koju provodi Europski centar za srednjoročne vremenske prognoze u ime Europske komisije, redovito objavljuje mjesečne klimatske biltene.
Kako su priopćili, srpanj ove godine bio je, na globalnoj razini, jedan od tri najtoplija zabilježena srpnja. Slične temperature zabilježene su 2019. i 2016. godine. Što se tiče područja Europe, to je bio šesti najtopliji srpanj, a toplinski val donio je lokalne i nacionalne rekorde u zapadnim i sjevernim dijelovima kontinenta.
Iz Copernicusa izvještavaju i kako je opseg antarktičkog leta dosegao najnižu vrijednost za srpanj u 44-godišnjem bilježenju satelitskih podataka, znatno ispod prethodnog rekorda.
U cijeloj Europi je srpanj bio sušniji od prosjeka za veći dio kontinenta, a oboreni su lokalni rekordi niske količine oborina na zapadu i sušom na nekoliko lokacija na jugozapadu i jugoistoku. Sušnije od prosjeka bilo je u većem dijelu Sjeverne Amerike, velikim regijama Južne Amerike, središnje Azije i Australije.
- Vrijedni pažnje bili su uvjeti vlažniji od prosjeka u istočnoj Rusiji, sjevernoj Kini i velikom vlažnom pojasu koji se proteže od istočne Afrike preko Azije do sjeverozapadne Indije - priopćili su.
Copernicus je izvijestio i o dugotrajnom toplinskom valu koji počinje u Portugalu i Španjolskoj, a nastavio se prema Francuskoj, Ujedinjenom Kraljevstvu, središnjoj Europi i Skandinaviji.
- Temperature iznad 40°C zabilježene su u dijelovima Portugala, Španjolske, Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva. U cijeloj pogođenoj regiji srušeni su srpanjski rekordi svih vremena za maksimalnu temperaturu. Pirenejski poluotok bilježi neuobičajeno velik broj dana s maksimalnim temperaturama iznad 35°C, naglašavajući dugotrajnost visokih temperatura u ovoj regiji. Za svoj regionalni prosjek, jugozapadna Europa doživjela je najtopliji srpanj zabilježen u pogledu maksimalnih temperatura - stoji u priopćenju.
- Možemo očekivati da ćemo i dalje vidjeti češća i duža razdoblja ekstremno visokih temperatura, kako se globalne temperature dalje povećavaju. Toplinski valovi predstavljaju ozbiljne rizike za ljudsko zdravlje i mogu povećati intenzitet i dugotrajnost mnogih drugih katastrofalnih klimatskih događaja, uključujući požare na otvorenim prostorima i suše, koji utječu i na društvo i na prirodne ekosustave. Osim toga, suhi uvjeti iz prethodnih mjeseci u kombinaciji s visokim temperaturama i niskom količinom padalina koji se vide u mnogim područjima tijekom srpnja mogu imati negativne učinke na poljoprivrednu proizvodnju i druge industrije poput riječnog prometa i proizvodnje energije - rekla je Viša znanstvenica za Copernicus službu za klimatske promjene, Freja Vamborg