Iskoristit ćemo sastanak za poruku da ne idemo iz Zagreba dok se premijer ne očituje je li namjerava li skinuti dvojezične ploče u Vukovaru ili ne, kažu iz stožera
Stožer Milanoviću: Ili skidanje ploča ili prekidamo pregovore
Sljedeći sastanak Stožera za obranu hrvatskog Vukovara i premijera i ministara u Vladi RH biti će održan u ponedjeljak u Zagrebu. Iz Stožera najavljuju kako će se svakako odazvati tome sastanku.
- Iskoristit ćemo taj sastanak da pošaljemo poruku da ne idemo iz Zagreba dok se premijer ne očituje o tome namjerava li skinuti dvojezične ploče u Vukovaru ili ne. Ako njegov odgovor bude negativan, prekinut ćemo pregovore i idemo na prikupljanje potpisa za referendum da se Vukovar proglasi mjestom od posebnog pijeteta - rekao je glasnogovornik Stožera Igor Gavrić.
Ako se odluče za referendum, referendumsko pitanje će glasiti podržavaju li građani inicijativu Stožera da se Vukovar proglasi mjestom posebnog pijeteta, te jesu li za usklađivanje Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina s europskim standardima, po kojima bi se taj zakon primjenjivao kada je zastupljenost jedne nacionalne manjine na određenom području veća od 50 posto. O tome je unutar Stožera postignut dogovor. Inače, uz pet dvojezičnih ploča koje su u ponedjeljak postavljene na zgradi Palače pravde i Državnog odvjetništva istoga dana ploča je promijenjena i na zgradi Državne uprave za zaštitu i spašavanje - Centra 112 u Vukovaru.
S ovih novih šest ploča trenutno je u Vukovaru postavljeno ukupno osam dvojezičnih ploča koje od prošlotjednog sastanka premijera Zorana Milanovića i predstavnika Stožera za obranu hrvatskog Vukovara policija više ne osigurava. Interesantno je i da su dvojezične ploče, koje su postavljene na zgradi suda i odvjetništva, suprotne Uredbi o natpisnim pločama koja je donesena 2002 godine. Prema istoj jednojezične ploče su dimenzija 60 s 40 centimetara dok dvojezične ploče moraju biti 70 s 50 centimetara i više ako za to ima potrebe. Postavljene ploče suprotne Uredbi komentiraju se tako da država očigledno želi uštedjeti na troškovima izrade novih. U isto vrijeme postavlja se i pitanje kako institucije, koje su zadužene za provedbu zakona, rade suprotno donesenim i važećim uredbama.