Puno je razloga koji mogu dovesti do neprimjerenog ponašanja. I u tom slučaju se mora djelovati kako bi se dijete integriralo u zajednicu, kažu stručnjaci o problemu dječaka kojeg seljakaju iz škole u školu
Stručnjaci jasni: 'Roditelji imaju pravo na sigurnost svoje djece'
Nitko od stručnjaka na temelju medijskih napisa ne može procjenjivati je li i tko zakazao u sustavu, u kojem je očito izostalo adekvatno rješenje kako bi se spriječilo da dječak psihički i fizički maltretira vršnjake te ih seksualno uznemirava. Problem je toliko eskalirao da se u jednoj zagrebačkoj osnovnoj školi zbog izostanka adekvatnih mjera ispisao cijeli razred, iako su prethodno tražili da se pomogne dječaku i zaštiti njihovu djecu, a obratili su se svim nadležnim institucijama.
Osim škole, pisali su o svemu Gradu Zagrebu, koji je osnivač, područnoj socijalnoj skrbi, Ministarstvu obrazovanja, Agenciji za odgoj i obrazovanje, pravobraniteljici za djecu... Kad je priča dospjela u javnost, dječak s problemom u ponašanju prebačen je u drugu školu, ali je nastavio po starom. Roditelji učenika s kojima je problematični dječak u kolektivu u drugoj školi danima odbijaju poslati svoju djecu u školu jer nisu donesene adekvatne mjere kako bi se zaštitilo njihovu djecu i pomoglo dječaku koji ima problema u ponašanju. Stručnjaci se slažu da roditelji imaju pravo tražiti sigurnost svoje djece, dok škola i ostali nadležni imaju obvezu u slučaju sumnje u dijete s problematičnim ponašanjem zatražiti pomoć izvanškolskog sustava.
- Djeci je potrebno pomoći, a na nivou odraslih je ključno da svatko odradi svoj dio odgovornosti. To uključuje roditelje i školu, ali i službe izvan škole - kažu.
Roditelji su ispričali kako je na jednom od sastanka predloženo vještačenje problematičnog dječaka, ali su njegovi roditelji to odbili uz obrazloženje da imaju nalaz privatnog vještačenja. Stručnjaci navode kako roditelji vještačenje mogu napraviti gdje god žele, a da škola, ako se s njim ne slaže, može eventualno tražiti drugo mišljenje.
- Niz je razloga koji mogu dovesti do neprimjerenog ponašanja. Moguće je da je ono i situacijski uvjetovano bez da dječak ima drugih problema, ali i u tom slučaju se mora djelovati, odnosno važno je da se na teškoćama u ponašanju radi kako bi se on mogao integrirati u zajednicu - kažu stručnjaci.
Pitanje nasilja nije problem samo ovoga dječaka i škole, nego cijeloga društva. Nažalost, česti problem u posljednje vrijeme je što su roditelji popustljivi prema djeci iz raznih razloga i dopuštaju društveno neprihvatljiva ponašanja. Problem je i naše društvo koje na nasilje reagira pozitivno.
Napadao snijeg u Zagrebu i okolici, čeka vas čišćenje auta! Evo kakvo je stanje na cestama
VIDEO Mladić (22) bježao od policije pa razbio rampu na graničnom prijelazu i poginuo
Kekin o porijeklu imovine: 'Sve smo stekli sami. Doktorica sam znanosti, a muž je rock zvijezda'