Obavijesti

News

Komentari 2

Sud odredio pritvor četvorki: EU istražitelji sumnjiče ih za pranje novca i subvencijsku prijevaru

Sud odredio pritvor četvorki: EU istražitelji sumnjiče ih za pranje novca i subvencijsku prijevaru

Tužiteljstvo je u četvrtak istaknulo da je natječaj bio sufinanciran sredstvima Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj po stopi od 85 posto te Državnog proračuna RH po stopi od 15 posto

Sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda odredio je jednomjesečni pritvor za četvero okrivljenika koje hrvatski Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) sumnjiči za subvencijsku prevaru u poljoprivredi i pranje novca, doznaje se na sudu.

Prema pisanju medija, pritvor je određen Vanji Gnjidić, osnivačici i direktorici trgovačkih društava G.R.M. d.o.o. i Geo legal d.o.o., Darku Blaževiću, odgovornoj osobi u tvrtki 4 D d.o.o., Ljerki Mikić, direktorici tvrtke GP Mikić d.o.o. te Danijeli Blažević koja je bila ovlaštena za zastupanje sredstvima po računu tvrtke Iskopi 4 D d.o.o.

Bivšeg policajca oslobodili su optužbi za mito: Prijaviteljica (85) ima problema s pamćenjem
Bivšeg policajca oslobodili su optužbi za mito: Prijaviteljica (85) ima problema s pamćenjem

Uz njih četvero, istragom je obuhvaćena i tvrtka Vanje Gnjidić, izvijestio je ranije EPPO.

EPPO je, ne navodeći identitete, izvijestio ranije da Gnjidić sumnjiči kako je između veljače 2015. i listopada 2023. dogovorila s ostala tri osumnjičenika da će podnijeti zahtjev za dodjelom bespovratnih sredstava EU za poljoprivredu u sklopu natječaja „Potpora za ulaganja u poljoprivredna gospodarstva“ vrijednog 2,5 milijuna eura.

Tužiteljstvo je u četvrtak istaknulo da je natječaj bio sufinanciran sredstvima Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj po stopi od 85 posto te Državnog proračuna RH po stopi od 15 posto.

Sud u Ljubuškom opet je odbio žalbu: Buntić ostaje na slobodi
Sud u Ljubuškom opet je odbio žalbu: Buntić ostaje na slobodi

Mediji navode da se prvookrivljena riječka poduzetnica Vanja Gnjidić sumnjiči da je uz pomoć suokrivljenika lažirala podatke o tome da raspolaže vlastitim novcem za podizanje nasada smokava na otoku Jakljanu kod Dubrovnika.

Na temelju rezultata izvida provedenih u suradnji s Policijskom upravom dubrovačko-neretvanskom i Samostalnim sektorom za financijske istrage Porezne uprave europsko tužiteljstvo sumnja se da je Gnjidić u ime svojega društva podnijela prijavu na natječaj u kojoj je neistinito navela da ispunjava obvezne uvjete prihvatljivosti.

EPPO: Prvookrivljena prilagala lažnu dokumentaciju

Tužiteljstvo je preciziralo da je riječ o obvezi posjedovanja financijske sposobnosti za realizaciju poljoprivrednog projekta u odnosu na kojeg je Gnjidić zatražila bespovratna sredstva EU za poljoprivredu koja je nužna obzirom da se potpora isplaćuje kao refundacija samostalno uloženih sredstava, zatim nepostojanje sukoba interesa s dobavljačima te kontinuirani razvoj poljoprivredne proizvodnje za koju je tražena potpora.

Kako bi pokazala da je dokumentacija uredna, tužiteljstvo sumnja da je Gnjidić, uz pomoć ostalih svojoj prijavu priložila lažne dokumente. Slijedom toga, zahtjev za dodjelom subvencije bio je odobren pa je Agencija za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju platila 1,5 milijuna eura osumnjičenome trgovačkom društvu.

Barbarić: Ako sud odluči tako, rušit ću kuću na Hvaru i sam to platiti. Znam zašto me ruši Most
Barbarić: Ako sud odluči tako, rušit ću kuću na Hvaru i sam to platiti. Znam zašto me ruši Most

Nakon toga, Gnjidić je povremeno dijelove isplaćene subvencije podizala s računa svoje tvrtke u gotovini, a kako bi prikrila tragove  nezakonitog tijeka novca, dio novca je usmjerila na druga povezana poduzeća te zatim osobno ili posredstvom trećeokrivljene dizala novac u gotovini.

Prema pisanju Jutarnjeg lista, tvrtka Ljerke Mikić je lažno prikazala da je izvela veći dio prve faze pripremnih radova u okviru podizanja nasada smokava te da je novac za te fiktivne radove, koji je bio uplaćen, podizan i predavan Vanji Gnjidić na ruke.

Sud za ljudska prava traži od Vlade da se očituje o sporu oko elektrane u Velikoj Cigleni
Sud za ljudska prava traži od Vlade da se očituje o sporu oko elektrane u Velikoj Cigleni

Dio novca, nastavlja Jutarnji list, podigao je drugookrivljeni Darko Blažević i predao ga Vanji Gnjidić. Novac je prosljeđivan dalje, rađena je fiktivna dokumentacija, a trag novca nakon više takvih transakcija zametala je četvrtookrivljena Danijela Blažević, tako što je transferiran na račune tvrtki G.R.M., Geo legal i Iskopi 4 D. Sve to poslužilo je Gnjidić da dobije i drugu potporu u iznosu većem od 800.000 eura.

EPPO je istaknuo da je na taj način Vanja Gnjidić za sebe i svoje trgovačko društvo pribavila nepripadnu imovinsku korist od 1,5 milijuna eura, oštetivši pritom Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj i Državni proračun RH.

 

 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 2
DORH pokrenuo izvide kupnje zemljišta Ivane Kekin u Istri?
KUPILI PO POVOLJNOJ CIJENI

DORH pokrenuo izvide kupnje zemljišta Ivane Kekin u Istri?

Kekini su veći dio zemljišta, ukupne površine 412 kvadrata, kupili 2018. od grada Buje na javnom natječaju. Početna cijena koju je grad tražio bila je manja od 9 eura po kvadratu