Guverner HNB-a istaknuo je kako možda nisu svi svjesni da je slučaj Agrokora "gospodarski potres" za kakvo je teško naći usporedbu u svijetu, no da je financijski sustav spreman na svaki scenarij
'Trebamo uvesti kazneno djelo protiv financijske stabilnosti...'
Guverner HNB-a Boris Vujčić progovorio je u Saboru o krizi u koncernu Agrokor, koja je uvelike obilježila prošlu godinu i založio se da se ponovno uvede kazneno djelo protiv financijske stabilnosti.
Naveo je kako možda nisu svi svjesni kako se radi o gospodarskom potresu za kakvo je, s obzirom na veličinu gospodarstva, teško naći usporedbu u svijetu. Napomenuo je kako iznos gubitaka iskazanih nakon dolaska posebne uprave iznosi oko 7 posto BDP-a.
- Usporedimo li to s Njemačkom to je isto kao da u toj zemlji neko poduzeće imati skrivene gubitke u visini od 300 milijardi eura. Takve se stvari rijetko događaju, osim kod nas. Parlamat je u odnosu na talijansko gospodarstvo bio tek jedna sedmina Agrokora. Zato bih ponovno htio naglasiti potrebu uvođenja kaznenog djela protiv financijske stabilnosti. Pokazuju se ponovno i ponovno kakve mogu biti posljedice neodgovornog postupanja pojedinaca za opće dobro što je potrebno na odgovarajući način sankcionirati - poručio je Vujčić u sabornici gdje je zastupnicima predstavio polugodišnje izvještaje HNB-a o financijskom stanju za 2016 te prvo polugodište 2017. godine.
Vujčić je kazao i kako je zahvaljujući tome što je pretežni dio financiranja Agrokora dolazio iz inozemstva to ograničeno djelovalo na ostatak gospodarstva i to prije svega kroz kanale smanjenja investicija i smanjenja pouzdanja potrošača te se kriza u koncernu nije značajnije odrazila na gospodarsku aktivnost.
- Projekcije HNB-a za ovu godinu pretpostavljaju da će se uredno restrukturiranje koncerna nastaviti te da neće biti značajnih šokova za gospodarstvo. Važno je napomenuti kako financijski sustav nije značajno izložen riziku Agrokora te kako može bez značajnih posljedica prebroditi svaki scenarij vezan uz koncern uključivo i one koje ne očekujemo, ali smo za njega spremni, a to je puni otpis svih potraživanja - poručio je guverner HNB-a.
Upozorio je i da otpornost financijskog sustava ne mijenja činjenicu da je još puno neizvjesnosti i rizika vezano za proces restrukturiranja.
- Agrokor uskoro treba postići nagodbu s vjerovnicima oko zamrznutog duga, a pravo operativno restrukturiranje tek započinje i za očekivati je da će potrajati neko vrijeme. Opcija neurednog restrukturiranja predstavljala bi značaj rizik za gospodarski rast sa svim posljedicama koje iz toga mogu proizaći - zaključio je guverner.