Trump je 29. siječnja potpisao naredbu kojom se nalaže Pentagonu i Odjelu za domovinsku sigurnost da pripreme mornaričku bazu za primanje 30.000 ilegalnih migranata.
Trump poslao prve ilegalne migrante u Guantanamo Bay
Prvi zrakoplovi krcati migrantima poletjeli su u zaljev Guantanamo na Kubi. U zloglasnoj mornaričkoj bazi šire se smještajni kapaciteti u kojima bi i do 30.000 ilegalnih migranata moglo biti smješteno, piše New York Post. Jedan zrakoplov poletio je iz Fort Blissa u Texasu, prevozeći desetak ljudi.
Mornarička baza koju je SAD izgradio 1898, a koja je postala notorna tijekom Bushevog rata na terorizam, oduvijek je imala oko 120 kreveta za migrante koje su granični policajci uhvatili u ilegalnom prijelazu iz Meksika u SAD.
Trump je 29. siječnja potpisao naredbu kojom se nalaže Pentagonu i Odjelu za domovinsku sigurnost da pripreme mornaričku bazu za primanje 30.000 ilegalnih migranata.
- Tamo ćemo poslati kriminalne ilegalne migrante koji prijete američkom narodu. Neki od njih su toliko opasni da ne vjerujemo ni zemljama iz kojih dolaze da ih zatvore - rekao je Trump nakon potpisivanja zakona 'Laken Riley' (zakon o ilegalnoj migraciji).

Trump je naredio agencijama da poduzmu sve odgovarajuće radnje za proširenje objekata u sklop mornaričke baze u Guantanamu kako bi se osigurao dodatni prostor za zbrinjavanje ilegalaca koji su nezakonito prisutni u Sjedinjenim Državama.
Američki predsjednik je pokrenuo i racije diljem zemlje u kojima su agenti savezne agencije ICE po cijeloj zemlji hvatali tisuće ilegalnih imigranata s kriminalnim dosjeima.
- Guantanamo će biti smještaj za najgore od najgorih - rekao je Trumpov granični car Tom Homan. Kuba je bazu desetljećima iznajmljivala američkoj mornarici. Guantanamo je stekao zlokobnu reputaciju zbog optužbi za mučenje i nehumano postupanje prema teroristima koji su tamo držani.
Oko 700 ljudi osumnjičenih za terorizam je bilo smješteno u bazi tijekom rata protiv terorizma predsjednika Georgea W. Busha. U Guantanamu je danas ostalo samo 15 terorista.
U bazi je između 1991. i 1996. bilo smješteno oko 50.000 Haićana i Kubanaca koji su tražili azil u SAD-u.