Istražitelj iz Ohija rekao je da je umro od nedostatka kisika i krvi u mozgu, dok je Pyongyang za smrt okrivio botulizam i tablete za spavanje, odbacivši tvrdnje o mučenju.
Trump: Smrt studenta nakon zatočeništva nije bila uzaludna
Američki student Otto Warmbier nije umro uzalud nakon što je 2017. pušten iz sjevernokorejskog pritvora jer je njegova smrt pomogla u pokretanju procesa koji je u utorak kulminirao povijesnim summitom sa Sjevernom Korejom, rekao je američki predsjednik Donald Trump.
Trump i sjevernokorejski čelnik Kim Jong Un su se u prvom susretu između vođa tih dviju država u povijesti obvezali da će raditi na potpunoj denuklearizaciji Korejskog poluotoka, dok će Washington dati sigurnosna jamstva.
Iako pitanje ljudskih prava nije bilo dio zajedničke izjave koju su potpisali Trump i Kim, američki predsjednik je rekao da je pokrenuo to pitanje i da vjeruje da sjevernokorejski čelnik želi "učiniti ispravnu stvar".
Istaknuo je i kako bi pregovori koje je inicirao trebali poboljšati uvjete u toj izoliranoj državi koju je niz američkih vlada osuđivalo zbog kršenja ljudskih prava. Sam Trump je ranije Pyongyang proglašavao najbrutalnijom vladom na svijetu.
- Bez Otta se ovo ne bi dogodilo - naglasio je američki predsjednik na konferenciji za medije u Singapuru.
- Nešto se od tog dana dogodilo. To je bila grozna stvar, bila je brutalna, ali se mnogo ljudi usredotočilo na ono što se događa, uključujući Sjevernu Koreju. Stvarno mislim da je Otto netko tko nije umro uzalud - zaključio je Trump
Warmbierovi roditelji Fred i Cindy poslije su istaknuli da su zahvalni na Trumpovoj izjavi.
- Ponosni smo na Otta i nedostaje nam. Nadamo se da se nešto pozitivno može roditi iz toga - priopćili su.
Otto Warmbier iz Ohija, student na sveučilištu u Virginiji, umro je 22 dana nakon što se vratio u SAD u komi. U Sjevernoj Koreji je bio u pritvoru od siječnja 2016. nakon što je dobio 15 godina zatvora zbog predmeta s propagandnim sloganom koji je pokušao ukrasti iz svog hotela, pisali su sjevernokorejski mediji.
Istražitelj iz Ohija rekao je da je umro od nedostatka kisika i krvi u mozgu, dok je Pyongyang za smrt okrivio botulizam i tablete za spavanje, odbacivši tvrdnje o mučenju.
Ujedinjeni narodi su u izvještaju iz 2014. ustvrdili kako se u radnim logorima u Sjevernoj Koreji nalazi između 80 i 120 tisuća ljudi.