Prorektor Sveučilišta u Zagrebu otkriva da burza tvrtke kao Pliva i Ericsson zanima jer bi mogli brzo i jeftino doći do tehnologija koje im se inače možda ne bi isplatile
Tvrtke će po znanje o novim proizvodima ići k studentima
Svakog dana u tiskanom izdanju 24sata stručnjaci, profesori i učitelji, roditelji i djeca, obični ljudi i znanstvenici upozoravat će na probleme, otkrivati rješenja i objašnjavati slučajeve koji mogu pomoći da imamo bolje obrazovanje za bolju Hrvatsku.
Kad nekoj tvrtki budu potrebni proračuni za, primjerice, postrojenje za automatiziranu proizvodnju limenki ili za prijenosnu destileriju eteričnih ulja, a nemaju laboratorij za to, najbolje mjesto za potražiti pomoć bit će im on-line burza istraživačkih projekata. Oglasit će što im treba, student koji ima kliker i ideju to će vidjeti, razmisliti i javiti im se. Tvrtka će tako imati otvorena vrata za izvrstan i jeftin proizvod, student si je vjerojatno otvorio vrata za sigurno radno mjesto nakon diplome, znanost je ušla u nacionalnu ekonomiju, BDP raste, nezaposlenost pada i... ma gdje će nam biti kraj? Riječ je o stranici http://studentsforindustry.eu, koju je otvorila skupina osam znanstvenih institucija i tvrtki iz Slovenije i Hrvatske na kojoj se unazad dva tjedna nude i traže projekti primijenjene znanosti, bilo da ih traže tvrtke ili ih nude studenti.
Riječ je o projektu Maraton. Vlatka Petrović, voditeljica Ureda za transfer tehnologije na Sveučilištu u Zagrebu, objasnila nam je da je ideja krenula kad su uočili da tvrtke ne mogu naći kvalitetne stručnjake koji bi se uklopili u tvrtku. A oni su znali da među studentima ima i jako bistrih mladih.
- Mladi studenti su nam govorili da ovdje ne postoji stimulativna sredina za razvoj i zato su se iseljavali iz Hrvatske - objasnila nam je. Prorektor Miljenko Šimpraga dodaje da će studenti u suradnji s tvrtkama moći razvijati svoje ideje za diplomske i doktorske radove, otvarat će im se mogućnost da se zaposle u tvrtkama kojima su pomogli ili da otvore vlastite tvrtke.
- Već sam razgovarao s Plivom i Ericssonom. Njima se ne isplati za razvoj nekog proizvoda osnivati poseban laboratorij. Naravno da bi radije koristili naše usluge - kaže on i objašnjava da su industrija i znanstvene institucije ranije bili povezani. Danas je problem to što je 99 posto hrvatske privrede u mikro, malim i srednjim tvrtkama. Velike su propale, a male si ne mogu priuštiti istraživačke laboratorije. To je često skupo čak i velikima. Znanost tako ostaje zaključana u škrinjama s blagom na fakultetima. Pa nam se događa da više od 40 posto studenata mlađih od 35 godina koji diplomiraju ne mogu naći posao.
- To je katastrofa. Zato ih ili ovakvim projektima ili kroz tvrtke za znanstvene inovacije koje će osnivati sveučilišta (spin-off tvrtke) želimo s njihovim znanjima usmjeriti u hrvatsko gospodarstvo - rekao nam je prorektor. Mladi stručnjak Petar Milas, iz tvrtke Altpro d.o.o., dao nam je primjer kako tvrtka može imati korist od pametnog studenta.
- U posljednje smo četiri godine surađivali s FER-om. Praksu je kod nas završilo 20 studenata, od kojih smo 10 poslije zaposlili. A neki su otvorili vlastite tvrtke - kaže on o tvrtki koja je narasla za 30 posto, a proizvodi sigurnosne sustave za željeznice. Sad im za spin off tvrtku kći treba mobilna destilerija za eterična ulja, ali nemaju laboratorij za proračune i ljude koji bi to napravili. No znaju gdje će ih najprije tražiti. Neće im biti prvi put i znaju da će im se isplatiti.
Lajkaj stranicu Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska na Facebooku.
Pročitajte više o temi na stranici Bolje obrazovanje.