U posljednja 24 sata zabilježeno je 2480 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 14843
Varaždinska županija donijela stože mjere, na snazi od subote
U VIROVITIČKO-PODRAVSKOJ 31 NOVOOBOLJELI
Na području Virovitičko-podravske županije 31 je novooboljeli od koronavirusa, izvijestio je u srijedu navečer županijski Stožer Civilne zaštite.
Sedam je osoba starije životne dobi, 21 srednje, a troje su djeca. Najveći broj oboljelih je u Pitomači (8), Orahovici (7) i Slatini (6). U Virovitici i Mikleušu je po troje zaraženih, u Čancima dvoje, a u Suhopolju i Voćinu po jedan.
Na liječenju u Općoj bolnici Virovitica trenutno je 17 pozitivnih covid-19 pacijenata, a u KBC-u Osijek je četvero pacijenta s područja Virovitičko-podravske županije. Svi se nalaze u Respiracijskom centru na respiratoru.
Od početka epidemije na području Virovitičko-podravske županije zarazilo se 795 osoba, a umrlo je 14.
U Varaždinskoj županiji od subote strože protuepidemijske mjere
U Varaždinskoj županiji će od 7. do 30. studenoga na snazi biti nove, strože protuepidemijske mjere, a nakon što je to od nacionalnog Stožera zatražio županijski Stožer civilne zaštite zbog loše epidemiološke situacije na tom području.
Nacionalni je stožer u srijedu donio Odluku o izmjeni Odluke o uvođenju nužnih epidemioloških mjera za područje te županije, a među mjerama koje će vrijediti od subote je zabrana održavanja svih javnih događanja i okupljanja s više od 30 osoba na jednom mjestu, izuzev sportskih natjecanja na kojima smije biti najviše 50 osoba.
I na vjerskim okupljanjima može biti najviše 50 osoba, kao i na profesionalnim umjetničkim izvedbama i programima te kino projekcijama, uz strogo pridržavanje svih propisanih epidemioloških mjera i posebnih preporuka i uputa Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Iako je županijski Stožer tražio kraće radno vrijeme, najdulje do 20 sati, prema odluci Stožera civilne zaštite RH sve vrste ugostiteljskih objekata mogu za goste biti otvoreni najduže do 22 sata, a nakon tog vremena dopuštena je samo priprema i dostava hrane.
Trgovine i ugostiteljski objekti na ulaz će morati istaknuti maksimalan broj ljudi koji se istodobno mogu nalaziti u objektu.
Najnovijom odlukom obustavlja se korištenje sportskih terena, sportskih i rekreacijskih centara za sportove i sportske aktivnosti u kojima dolazi do fizičkog kontakta, kao što su nogomet, rukomet ili košarka, izuzev za sportske ekipe koje su u sustavu natjecanja.
Zabranjeni su posjeti korisnicima pružatelja socijalne usluge smještaja za starije i nemoćne osobe te osobe s invaliditetom, a korisnicima se zabranjuju izlasci, osim u slučaju opravdanih razloga.
Stožer civilne zaštite RH donio je i nekoliko preporuka, a među njima je i ona da se privatna okupljanja ograniče na članove iz najviše dva različita kućanstva. Preporuka je i da se sjednice skupština i vijeća održavaju putem videokonferencija ili drugih tehnologija, a poslodavcima je preporučeno da organiziraju rad uz što veću međusobnu udaljenost radnika.
U protekla 24 sata u Varaždinskoj županiji evidentirano je 149 novih slučajeva zaraze koronavirusom, a na bolničkom liječenju su 102 osobe s težom kliničkom slikom, izvijestio je u srijedu županijski Stožer civilne zaštite.
Od hospitaliziranih, 68 osoba je na odjelu infektologije u Varaždinu, 12 ih je u jedinici intenzivnog liječenja na respiratoru, a 22 osobe u Klenovniku.
Varaždinska bolnica trenutno za liječenje težih slučajeva raspolaže s 85 kreveta na lokaciji u Varaždinu i 35 u Klenovniku, a već je počela priprema dodatnih kapaciteta na lokaciji u Novom Marofu iz koje će dio pacijenata biti premješten u Specijalnu bolnicu u Varaždinskim Toplicama.
Stožer je priopćio da je jučer isporučeno pet novih respiratora, koje je osigurala Varaždinska županija, i tri dodatna koje je osiguralo Ministarstvo zdravstva, pa će tako na raspolaganju biti 20 respiratora za najteže bolesnike.
Zbog pozitivnog nalaza ili mjere samoizolacije izvan službe je 157 djelatnika Opće bolnice Varaždin.
Još prošli mjesec smo unutar tjedan dana imali 20 zaraženih, a sada ih u tjedan dana imamo 1000, to je pedeset puta više, upozorio je načelnik Stožera civilne zaštite Varaždinske županije Robert Vugrin. Približno svaki deseti zaraženi ima težu kliničku sliku i treba bolničko liječenje i kisik, a svaki stoti treba respirator, i to za razdoblje od više tjedana.
Nova 874 zaražena u Crnoj Gori, Podgorica od petka u ponoć „zaključana“
Crnogorske zdravstvene vlasti registrirale su u srijedu 874 novozaražena koronavirusom, čime je nastavljen niz svakodnevnog obaranja rekorda u broju zaraženih na dnevnoj razini, zbog čega su uvedene restriktivne mjere u Podgorici i još nekoliko crnogorskih gradova.
Kako je priopćio crnogorski Institut za javno zdravlje, u posljednja 24 sata analizirana su 2004 uzorka od kojih je 874 bilo pozitivno na kronavirus.
„Broj oboljelih trenutno iznosi 5638, što je 895 na 100 tisuća stanovnika“, priopćeno je iz instituta. Kao i prethodnih dana, čak polovina pozitivnih je iz Podgorice.
Nagli rast broja oboljelih posljedica je, kako tvrde epidemilozi, nepoštovanja epidemioloških mjera i masovnih okupljanja u prethodnim danima, prije svega na pogrebu mitropolita Srpske pravoslavne crkve Amfilohija kojemu je prisustvovalo nekoliko tisuća građana.
Zbog alarmantne epidemiološke situacije, Institut za javno zdravlje odlučio je uvesti strože epidemiološke mjere u Podgorici, Cetinju, Budvi i Ulcinju, koje će se početi primjenjivati u petak u ponoć.
U tim gradovima zatvaraju se ugostiteljski objekti i škole, a također je zabranjeno i okupljanje u stanovima i kućama osobama koje nisu članovi zajedničkog domaćinstva.
Ove mjere, kako je priopćeno, vrijedit će najmanje 14 dana.
Ovakve mjere dale su u rujnu i listopadu rezultate u nekoliko crnogorskih gradova u kojima je nakon političkih skupova održanih u vrijeme parlamentarnih izbora, broj oboljelih naglo rastao, tako da epidemiolozi isto očekuju i u Podgorici, u kojoj živi trećina ukupnog stanovništva Crne Gore.
Švicarska: 2500 vojnika će pomagati bolnicama u liječenju Covid slučajeva
Švicarska će rasporediti svoje vojnike kako bi pomogli bolnicama zbog sve većeg broja hospitalizacije zaraženih novim korona virusom i pacijenata primljenih na odjele intenzivne mjere, piše CNN.
Vlada je najavila kako će 2500 vojnika biti na raspolaganju za podršku u liječenju i transportu pacijenata s korona virusom na mjestima gdje su lokalni resursi 'iscrpljeni'.
Slovenija: Dvojica ministara pozitivna na koronavirus, ostaju kod kuće
Dvojica ministara u slovenskoj vladi oboljela su od covida-19, ali se relativno dobro osjećaju i do daljnjega ostaju kod kuće, potvrdio je u srijedu glasnogovornik vlade Jelko Kacin.
Koronavirusom se najprije zarazio ministar vanjskih poslova Anže Logar koji je rutinski testiran 23. prošlog mjeseca nakon povratka iz inozemstva, te se samoizolirao, a izolacija je određena i nekim njegovim suradnicima.
Kacin je u srijedu novinarima na konferenciji za novinare potvrdio da je i drugi test ovih dana potvrdio kako je Logar još uvijek pozitivan, ali da mu je rekao da se osjeća relativno dobro iako još uvijek ima glavobolju.
Kacin je u srijedu potvrdio da je kod kuće u izolaciji i ministar za okoliš i prostor Andrej Vizjak koji je u utorak testiran na koronavirus, ali je i prije toga bio u izolaciji zbog kontakta sa suprugom koja je zaposlena u zdravstvu, u bolnici u Brežicama, te da se i on za sada osjeća dobro i nema simptome covida-19.
I Vizjak i Logar članovi su Slovenske demokratske stranke (SDS) aktualnog premijera Janeza Janše koji je u obraćanju građane pozvao na strpljenje i pridržavanje mjera kako bi se prevladao drugi val epidemije koronavirusa, te pozvao na solidarnost u borbi s koronavirusom za što će biti potrebno najmanje idućih mjesec dana.
Slovenija je u utorak imala potvrđenih 2025 novih dnevnih infekcija koronavirusom i još 29 preminulih, što je najviše do sada u jednom danu, ali epidemiolozi navode da je reprodukcijski virus širenja zaraza u usporavanju i da bi vrhunac drugog vala mogao biti dosegnut krajem tjedna.
Unatoč tomu, prerano je za popuštanje strogih mjera koje je donijela vlada, pa će one morati ostati na snazi još najmanje 7 do deset dana, kazao je novinarima ministar zdravstva Tomaž Gantar, dodavši da je ih treba zadržati sve dok u bolnice dolazi više oboljelih nego što ih se otpušta kućama na oporavak.
Pojasnio je da je to njegovo osobno mišljenje i da vlada o tome još nije donijela odluku.