Najpoznatiji hrvatski disident i vođa hrvatske političke emigracije Bruno Bušić ubijen je na današnji dan 1978. godine u Parizu. Malo prije ponoći dok se vraćao u stan u hodniku zgrade dočekao ga je plaćeni ubojica
Udbaška likvidacija: Ubojica ga je zakočio u hodniku zgrade i sasuo u njega pet metaka...
Ubojica je pucao iz blizine, u hodniku, na ulazu u zgradu. Svoju žrtvu pogodio je u glavu i u lijevu stranu grudi, u srce, s dva od pet ispaljenih metaka iz pištolja “Astra” kalibra 7,65 mm.
Život je tako u 40- godini života skončao književnik, povijesni istraživač, novinar i polemičar, hrvatski domoljub i revolucionar Bruno Bušić. Najpoznatiji hrvatski emigrant ubijen je u 23.20 sati, 16. listopada 1978. godine, u Parizu u ulici Belleville 57.
Likvidiran je iz zasjede. Ubio ga je plaćeni ubojica Službe državne sigurnosti (UDBA), zloglasne jugoslavenske tajne službe. Atentator je pobjegao i do danas nije uhićen.
Bušić je u Pariz doputovao 27. rujna iz Londona, gdje je živio od rujna 1975. godine, kako bi se sastao s hrvatskim emigrantima i dodatno pripremio za sudjelovanje u radu izvanrednog sabora Hrvatskoga narodnog vijeća, koji se od 20. do 21. listopada 1978. trebao održati u Amsterdamu.
Najprije se smjestio u jednom unajmljenom stanu, a u subotu 14. listopada preselio se u stan prijatelja Petra Brnadića u Ulici Belleville. Dva dana kasnije život je skončao na tom mjestu.
'Kao da se poigravao svojim životom'
Bušiću su već od odlaska u emigraciju stizala upozorenja da bi mogao biti likvidiran, što bi mogli izvesti pripadnici jugoslavenskih sigurnosnih službi.
- Te su službe pripremale Bušićevo ubojstvo i sa svojim pouzdanicima plele mrežu oko Bušića, a naručeni ubojice su ga pratili. Iako je znao za to i prijateljima pisao o tim opasnostima, ipak on sam tome nije pridavao neko posebno značenje. Kao da se poigravao svojim životom - navodi Anđelko Mijatović u svojoj knjizi Bruno Bušić.
- Iste noći kada je ubijen Bruno Bušić iz njegovog privremenog prenoćišta ukraden je najavljivani i dovršavani rukopis o žrtvama II. svjetskog rata u Hrvatskoj 'od oko tisuću stranica', a petnaestak dana poslije, za vikend Svih Svetih 1978. ukradene su fotografije iz stana Nathalie Adnet o njezinu i Bušićevu boravku u Španjolskoj, očito da bi se otkrilo s kim se Bruno Bušić sve tamo susretao - objašnjava Mijatović.
Bušić je pokopan 23. listopada 1978. u nazočnosti oko 1200 Hrvata na pariškom groblju Père-Lachaise. Na nadgrobnoj ploči bili su uklesani stihovi iz pjesme Dobriše Cesarića “Trubač sa Seine”, na hrvatskom i francuskom jeziku.
Kosti Brune Bušića pokopane su na godišnjicu njegovog ubojstva 1999. na zagrebačkom Mirogoju u Aleji hrvatskih branitelja.