Obavijesti

News

Komentari 2

Umro arhitekt Boris Magaš, autor 'Poljudske ljepotice'

Umro arhitekt Boris Magaš, autor 'Poljudske ljepotice'
1

Magaš je autor brojnih velikih projekata koji su obilježili 50-te, 60-te, 70-te i 90-te godine prošlog stoljeća: hotela Haludovo na Krku i Solaris pokraj Šibenika

VIDEO

Preminuo je Boris Magaš, istaknuti hrvatski arhitekt među čijim se ostvarenjima ističe stadion na Poljudu u Splitu iz 1979. godine. Magaš je preminuo danas u Rijeci u 83. godini, izvijestio je HAZU. Osim 'Poljudske ljepotice', u njegova najbolja i najpoznatija djela ubrajaju se dječji vrtić na Mihaljevcu u Zagrebu te hotel Solaris kraj Šibenika.

Magaš se rodio 1930. godine u Karlovcu. Diplomirao je 1955. godine na Arhitektonskom odjelu Tehničkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a 1956. postao je asistentom na Katedri za projektiranje istog fakulteta. Od 1961. godine bio je asistent na Katedri za teoriju i povijest arhitekture.

Od 1967. godine vodio je projektni biro “Interinženjering” u Zagrebu, a od 1969. bio je vodeći projektant građevno projektnog zavoda u Rijeci. 1974. godine postao je izvanredni profesor za predmet “Elementi visokogradnje” na Tehničkom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, a 1977. godine doktorirao je tehničke znanosti iz područja arhitekture i urbanizma.

Na Fakultetu graditeljskih znanosti u Rijeci od 1978. godine bio je izvanredni, a od 1980. godine redoviti profesor za predmete “Elementi visokogradnje” i “Zgradarstvo”. Od 1983. predavao je kolegije “Teorija arhitekture” i “Projektiranje VIII i IX” na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Godine 1988. izabran je za izvanrednog člana, a redovitim članom Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti postao je 1991. godine. Bio je član Predsjedništva Hrvatske akademije u mandatu od 01.01. 2007. do 31. 12. 2010. godine. Od 1. siječnja 2011. godine bio je tajnik Razreda za likovne umjetnosti Hrvatske akademije. 1990. godine bio je savjetnik za arhitekturu i urbanizam Predsjednika Republike.

Magaš je autor brojnih velikih projekata koji su obilježili 50-te, 60-te, 70-te i 90-te godine prošlog stoljeća: od hotelskih kompleksa Haludovo na Krku i Solaris pokraj Šibenika, do remek djela vrtića na Mihaljevcu i originalnih sakralnih objekata kao što su crkva Sv. Nikole sa samostanom u Rijeci i crkva Bl. Augustina Kažotića u Zagrebu. Djelo po kojem će akademik Magaš ostati zasigurno trajno upamćen je stadion Poljud u Splitu, sagrađen 1979. godine za održavanje Mediteranskih igara.

Za svestranu kreativnu djelatnost akademik Magaš dobio je brojne nagrade i priznanja od kojih ističemo Nagradu „Vladimir Nazor“ za 1979. godinu i Nagradu "Nikola Tesla" za 1979. godinu za projekt Gradskog stadiona u Splitu, Zlatni grb grada Splita 1980. godine, Međunarodno priznanje „La diplome et medaille d'or recherche de la qualité - Ordre de Saint Fortunat“ 1986. godine. Svojim teorijskim i projektantskim radom akademik Magaš pripada krugu naših najznačajnijih i najeminentnijih arhitekata, značenje i vrijednost kojega su registrirani u našoj i u najznačajnijoj inozemnoj stručnoj literaturi.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 2
VIDEO

Hrvatima otkrila strašnu istinu o Černobilu, htjeli su je uhititi
FELJTON: ČERNOBILSKE TAJNE

Hrvatima otkrila strašnu istinu o Černobilu, htjeli su je uhititi

PRVI DIO Zagrebački Radio 101 prvi je u Jugoslaviji objavio informaciju o nuklearnoj katastrofi u Černobilu. Znanstvenica Alica Bauman danima je na televiziji obavještavala javnost o posljedicama

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'
PRATITE NA 24SATA

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'

Povijesnim preletom od vojne baze kod Bordeauxa u Zagreb stiže prvih šest od ukupno 12 borbenih zrakoplova Rafalea koje je Hrvatska naručila od Francuske
Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'
POGLEDAJTE VIDEO

Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'

Piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva s višenamjenskim borbenim avionima Rafale danas 25. travnja 2024. godine oko 12 sati prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor stupili su u kontakt s Hrvatskom kontrolom zračne plovidbe. U hrvatski zračni prostor ušli su u području Istarske županije, a poletjeli su s aerodroma u francuskom Bordeauxu nešto prije 11 sati. Prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor, piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva poslali su poruku svim hrvatskim građanima s ovog povijesnog preleta: "Upravo ulazimo u hrvatski zračni prostor koji će od danas biti još sigurniji. Hrvatski Rafale i hrvatski piloti su stigli kući!"