U Kliničkoj bolnici Merkur liječnici presade čak 90 posto jetara u Hrvatskoj, a prošle godine su imali najviše transplantacija jetre među članicama Eurotransplanta
Uspjeh KB Merkur: Obavili su tisućitu transplantaciju jetre
Profesor dr. Branislav Kocman sa svojim timom u nedjelju ujutro presadio je tisućitu jetru u Kliničkoj bolnici Merkur.
Jetru su presadili ženi iz Rijeke, a iz Primorja je i darovateljica. Operacija je trajala tri sata, piše Večernji list.
U bolnici Merkur transplantacije jetre rade od 1998. Lani su ih imali najviše među zemljama članicama Eurotransplanta. Posljednjih četiri, pet godina tim KB-a Merkur presadi 110 jetri u godini. U timu za transplantacije je desetak kirurga, petnaestak anesteziologa, instrumentarki i tehničara. Odrade više od 90 posto transplantacija jetre u Hrvatskoj. Putem organizacije Eurotransplanta nekoliko zemalja međusobno surađuje, a tijekom godine razmijene oko 7000 organa. Time se povećavaju šanse pacijentima koji hitno trebaju transplantaciju.
Hrvatska je prva u svijetu po broju transplantacija jetre i bubrega, a druga po broju presađenih srca. Od svih članica Eurotransplanta, kod nas se na organ najkraće čeka. Na srce se čeka 70 dana, na jetru oko 16, a na bubreg prosječno dvije godine. Lani smo imali 144 donora organa. Ove godine do lipnja su obavljene 152 transplantacije u Hrvatskoj. Klinička bolnica Merkur jedina je bolnica u Hrvatskoj u kojoj istovremeno rade transplantacije više organa, na primjer bubrega i gušterače ili bubrega i jetre.
Profesor doktor Branislav Kocman voditelj je transplantacijskog tima KB-a Merkur. Bio je u timu KB-a Merkur koji je prije 17 godina presadio prvu jetru, a njegov tim jučer je presadio jubilarnu tisućitu.
O njemu i liječnicima iz drugih bolnica koji rade zahtjevne transplantacije pisali smo u 24sata u lipnju ove godine. Profesor Kocman bio je među deset liječnika kojima je ministar zdravlja uručio nagradu zato što su opsegom svog rada uprihodili svojim bolnicama velike iznose.
Prof. dr. Kocman neprestano radi i cijelog sebe daje u posao.
- Drugi dio mog rada je onkološka kirurgija trbušnih organa. Ti su ljudi teško bolesni i oni su nam na prvome mjestu. Spadam u radikalne kirurge, što znači da radim sve dok posao ne dovršim, nebitno koliko to traje - kaže prof. dr. Kocman, koji u bolnici često provodi i više od 24 sata u komadu.
U Bolnici Merkur u ožujku su u jednom danu imali pet transplantacija organa. Profesor dr. Branislav Kocman tog je dana sa svojim timovima presadio dvoja jetra.