Obavijesti

News

Komentari 7

"Uspješni smo zbog stručnih učitelja i istih šansi za sve"

"Uspješni smo zbog stručnih učitelja i istih šansi za sve"
2

MIJENJAJMO ŠKOLE Velika konferencija o obrazovanju ugostit će 28. rujna priznate finske obrazovne stručnjake koji otkrivaju kako školstvo može biti bolje

VIDEO

Prošla su četiri desetljeća otkad je Finska provela svoju prvu kurikularnu reformu. Po mnogima je do danas zadržala titulu države s najboljim sustavom obrazovanja, ali tu ne staje. Kreću s novom, radikalnom reformom.

S promjenama koje očekuju finsko predškolsko i obavezno osnovno obrazovanje Hrvate će krajem mjeseca upoznati savjetnica za obrazovanje u Nacionalnom odboru za školstvo Republike Finske Marjaana Manninen i njezin kolega Lasse Leponiemi, stručnjak iz organizacije SCOOL i jedan od čelnih ljudi projekta HunderED.

Konferencija pod nazivom “Što o obrazovanju možemo naučiti od Finske?” bit će u srijedu, 28. rujna, u dvorani “Antun Bauer” u Zagrebačkoj školi ekonomije i managementa (ZŠEM). Tema će, dakako, biti i kurikularna reforma u Hrvatskoj, koja se od toliko željenog dokumenta pretvorila u točku razdvajanja i podjela. Govornici će, uz stručnjake iz Finske, biti prodekanica za studente Olivera Jurković-Majić, direktor Styria Internationala za Hrvatsku Boris Trupčević, vlasnica Agencije IMC Ankica Mamić, investitor i poduzetnik Nenad Bakić, profesorica i savjetnica iz Osijeka mr. sc. Sanja Arambašić, profesor matematike i ocjenjivač PISA testova Željko Bošnjak te doc. dr. sc. Mirko Ruščić s zagrebačkog PMF-a.

Finski učenici posjetili Zagreb


Bit će to još jedna prilika za usporedbu hrvatskog i finskog obrazovnog sustava. Takvu paralelu su prije dvije godine povukli i učenici i djelatnici zagrebačke Osnovne škole Lovre pl. Matačića ugostivši kolege iz finskoga gradića Nurmesa. Dvije učiteljice i šestero djece odsjelo je u domovima zagrebačkih učenika.

- Ocjene se ne daju zato da bi se djeca međusobno natjecala ili uspoređivala nego zato da učitelji i roditelji prate njihov napredak - objasnila je tada finska učiteljica Tiina Tunkkari.

Češća im je nastava u prirodi


Finski i hrvatski učenici i učiteljice raspravljali su o razlikama obrazovanja u dvije zemlje. Učenici su prvo zapisali što za njih znači dobra škola, što znači dobro podučavanje i što im se najviše sviđa u njihovoj školi. Odgovori finskih i hrvatskih učenika ne razlikuju se puno - najbolja škola je ona u kojoj je hrana ukusna i koja je moderno opremljena, podučavanje kroz igru, prezentacije i praktični rad su najbolji, a u njihovoj je školi najbolje igralište, hrana, odmori, prijatelji i dobri učitelji. No kad su krenuli u detaljne opise finskog i hrvatskog obrazovanja, razlike su bile veće. U Finskoj su razredi puno manji, u njima nikad nema više od 20 učenika, uz koje često rade dva ili tri učitelja. Učenici provedu puno manje vremena u učionici nego oni u Hrvatskoj. Odmori su dulji, a praktična i nastava u prirodi je češća. Kao što je objasnila učiteljica Tiina, ocjene imaju posve drukčiji smisao. Finski učenici dobivaju ocjene između 4 i 10, a postoje i polovične ocjene, kao i minus i plus. U Finskoj ne postoje natjecanja učenika jer to nije smisao obrazovanja, a nema ni nacionalnih testova, kao što je kod nas, primjerice, državna matura. Nastavni planovi nisu tako strogo određeni kao u Hrvatskoj. Nemaju određenu tjednu satnicu iz svakog predmeta nego cilj koji moraju ostvariti na kraju školske godine. A učitelji i profesori iznimno su cijenjeni u društvu.

Sva djeca imaju jednak tretman


Da je tajna uspjeha upravo u stručnim učiteljima, svojedobno je u intervjuu za 24sata rekla i tadašnja ministrica obrazovanja Finske Krista Kiuru.

- Vjerujem da su dva razloga zbog kojih je finsko obrazovanje toliko uspješno. Prvi je taj što intenzivno njegujemo princip jednakosti u školovanju. Sva djeca, bez obzira na njihove financijske prilike ili položaj u društvu, imaju jednak tretman u školi i jednaku priliku ostvariti svoj puni potencijal. Drugi veliki razlog našeg uspjeha su naši učitelji. Svi finski nastavnici moraju imati sveučilišni magisterij iz područja osnovnoškolskog obrazovanja. Također, škole i nastavnici uživaju veliku autonomiju pri podučavanju jer vjerujemo da su dovoljno kompetentni za to - kazala je Kiuru.

‘Uspješni smo zbog stručnih učitelja i istih šansi za sve’

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 7
VIDEO

Hrvatima otkrila strašnu istinu o Černobilu, htjeli su je uhititi
FELJTON: ČERNOBILSKE TAJNE

Hrvatima otkrila strašnu istinu o Černobilu, htjeli su je uhititi

PRVI DIO Zagrebački Radio 101 prvi je u Jugoslaviji objavio informaciju o nuklearnoj katastrofi u Černobilu. Znanstvenica Alica Bauman danima je na televiziji obavještavala javnost o posljedicama

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'
PRATITE NA 24SATA

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'

Povijesnim preletom od vojne baze kod Bordeauxa u Zagreb stiže prvih šest od ukupno 12 borbenih zrakoplova Rafalea koje je Hrvatska naručila od Francuske
Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'
POGLEDAJTE VIDEO

Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'

Piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva s višenamjenskim borbenim avionima Rafale danas 25. travnja 2024. godine oko 12 sati prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor stupili su u kontakt s Hrvatskom kontrolom zračne plovidbe. U hrvatski zračni prostor ušli su u području Istarske županije, a poletjeli su s aerodroma u francuskom Bordeauxu nešto prije 11 sati. Prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor, piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva poslali su poruku svim hrvatskim građanima s ovog povijesnog preleta: "Upravo ulazimo u hrvatski zračni prostor koji će od danas biti još sigurniji. Hrvatski Rafale i hrvatski piloti su stigli kući!"