Bitka između pozitivnih i negativnih silnica bit će žestoka, ali bar prvi put pozitivne imaju izgleda pobijediti. Donosimo veliku analizu što nas čeka 7 godina od krize
Velika analiza: Došli smo do dna, sad idemo prema boljem
Hoćemo li ove godine biti skamenjeni u beznađu, padu standarda i gospodarstva ili ćemo napokon dočekati barem blag oporavak s više posla, novca i padovima rata kredita? Ekonomski su stručnjaci podijeljeni, ali je činjenica da u posljednjih šest godina nikad nije bilo više razloga za barem blag optimizam.
Gorivo će biti znatno jeftinije, plin nešto jeftiniji, a plaće nešto više. U pozitivno se ubraja i da su banke kamate na stare stambene kredite odlučile spustiti za prvih šest mjeseci, izvoz i proizvodnja trebali bi porasti i osigurati koje novo radno mjesto, cijene bi trebale barem malo pasti, poduzetnici dobiti jeftiniji novac iz EU. Nezaposlenost već pada, a ove godine prvi put dolazi dio od milijardu kuna za zapošljavanje mladih. To su neka od pozitivnih očekivanja za ovu godinu.
Negativnosti su novi pad ukupnog broja zaposlenih, velik manjak investicija, daljnji porezni pritisak, manje kredita, velik javni dug, te nova iseljavanja mladih i sposobnih.
Bitka za prevlast između pozitivnih i negativnih silnica bit će žestoka. Ali barem prvi put od početka krize 2008. godine, pozitivne imaju izgleda prevladati.
Najveći utjecaj na pad cijena imat će cijena goriva, zbog velikog pada cijene nafte u svijetu. Građanima bi moglo ostati čak 2,3 milijarde kuna više u džepu, a međunarodni stručnjaci predvidjeli su da bi to moglo podići hrvatski BDP za 0,4 posto. Guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić smatra da se već lani dogodio pad cijene hrane u Hrvatskoj. Nafta bi sada mogla uzrokovati da imamo ne samo prvu godinu bez rasta cijena (inflacije) nego čak i njihov pad (deflaciju). Iako je iz Vlade već najavljeno da će povisiti trošarine jer će im nedostajati 500 milijuna do milijardu kuna od PDV-a u proračunu zbog pada cijene goriva, Vujčić smatra da je to nepotrebno.
- Pad prihoda u proračun zbog niže cijene goriva, kompenzirat će se se većom potrošnjom. To je onih stotinjak kuna koje ostaju građanima u džepu svaki put kada posjete benzinsku crpku. Kako smo ovisni o uvozu, pad cijena nafte donijet će deflaciju bez uobičajenih negativnih učinaka koje ona može izazvati - rekao je Vujčić nedavno u razgovoru za magazin Banka.
>>> Više pročitajte u Expressu