Varaždinski srednjoškolci u Srednjoj strukovnoj školi su tjedan dana u laboratoriju stvarali blagdanske čarolije i uživali u predmetu koji većina đaka smatra teškim...
Vole kemiju: Božićne borove radimo od soli, bakra i octa...
Svakog dana u tiskanom izdanju 24sata stručnjaci, profesori i učitelji, roditelji i djeca, obični ljudi i znanstvenici upozoravat će na probleme, otkrivati rješenja i objašnjavati slučajeve koji mogu pomoći da imamo bolje obrazovanje za bolju Hrvatsku.
Mnogi učenici ne vole kemiju, no u Srednjoj strukovnoj školi u Varaždinu profesorica biologije i kemije Vlatka Šimunić s kolegom Milanom Radunkovićem zanimljivim je programom zainteresirala učenike za ovu prirodnu znanost.
- Učenici su mi rekli da ih mučim s kemijom i da bi oni htjeli raditi neku božićnu kemiju. Ideju su našli na internetu gdje su vidjeli oblik bora u obliku metalnog stalka te otopina soli i kiseline. Odlučili smo napraviti bor s kuglicama koristeći kemiju. Učenici su fenomenalno reagirali na tu ideju i trebalo nam je samo dva tjedna da ideju provedemo u djelo.
Tikvice i pigmenti kao ukrasi
Najprije smo u okruglim tikvicama pripremili različite otopine soli i kiselina, kao što su bakrov sulfat, jabučni ocat, željezo klorid, kalij permangant i amonij dikromat. Potom smo uzeli bakteriološku podlogu koja je hranjivi medij te omogućuje uzgoj i rast bakterija u laboratorijskim uvjetima. Naši učenici su je obojili pigmentnom zelenom bojom i iskoristili kao podlogu za božićno drvce - kaže profesorica kemije Vlatka Šimunić.
Profesorica ističe kako su učenici izloženi različitim utjecajima koji, ako su pravilno oblikovani, mogu pozitivno utjecati na njih.
- Kemiju treba osjetiti svim osjetilima, pa i duhom Božića u ovo blagdansko doba. Drugi božićni motivi bili su nam stihovi i čestitke za Božić povezane s osnovnim pojmovima kemije. Ne bi bilo kemije da nema kemijskih elemenata koji čine sve što nas okružuje - objašnjava Šimunić.
Zahvaljujući znatiželji učenika, duh božićne kemije zavladao je školom. Tako su i profesori, potaknuti učeničkim željama da zadnje tjedne prvog polugodišta provedu uz božićne ukrase i kemijske čarolije, nastavili sa svojim razredima smišljati kako nastavu prilagoditi božićnom raspoloženju.
Osim vizualnih efekata, učenice 4.F razreda htjele su promatračima pobuditi i mirisna osjetila izrađujući prirodne sapune. Sapuni su izrađeni u obliku raznoraznih božićnih ukrasa, zvijezde, jele, mjeseca…
Učenici 1.B razreda su kristale soli prijelaznih metala pomiješali s otopinom natrij-silikata (vodeno staklo) i dobili obojene forme koje podsjećaju na cvjetni vrt.
Izložba je oduševila sve
Dobiveni silikatni vrt pošpricali su umjetnim snijegom kako bi dobili božićni ugođaj. Uz pomoć laboratorijskih rukavica koje su napuhali i posložili od većih prema manjima dobili su također prekrasan bor, a prirodne mirisne božićne sapune u obliku zvijezde, jele i mjeseca, povješali su po boru.
- Učenici modne struke, koristeći pojedine kemijske elemente, zaželjeli su cijeloj školi sretan i blagoslovljen Božić. Ideju je podržao i Dražen Košćak, ravnatelj Srednje strukovne škole Varaždin, te omogućio učenicima da svoje radove iz božićne kemije izlože u predvoruju škole te pokažu kako kemija može biti i te kako zanimljiva - kaže profesorica Šimunić.
Učenici su na kraju bili oduševljeni svojim radom koji ih je okupirao zadnjih dana prvog polugodišta, a u božićnoj je kemiji sudjelovalo osam razreda raznih struka kojima je kemija važna u budućem zanimanju.
- Ako volite Božić i božićne ukrase, još ćete lakše zavoljeti božićnu kemiju i sve ono što nam ona pruža. Za sve što nas okružuje možemo zahvaliti nekoj vrsti kemije - rekli su nam oduševljeni srednjoškolci.
Učenici 1.C razreda stolarske struke odlučili su da će svoje znanje o odjeljivanju homogenih smjesa i kristalizaciji kuhinjske soli iskoristiti kako bi napravili kristalni bor i kristalne ukrase. U programu božićne kemije sudjelovali su đaci svih smjerova varaždinske škole koja ima trogodišnje i četverogodišnje programe obrazovanja. Od trogodišnjih zanimanja škola obrazuje za zanimanja krojač, galanterist, soboslikar, stolar, frizer, pekar, mesar, pomoćni stolar, pomoćni krojač i pomoćni pekar. U ovoj školskoj godini škola je upisala 236 učenika koji su smješteni u 11 razreda. Nastava je jednosmjenska, a praksa se održava u školskom praktikumu.
Lajkaj stranicu Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska na Facebooku.
Pročitajte više o temi na stranici Bolje obrazovanje.