U protekla 24 sata zabilježeno je 67 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj trenutno oboljelih (aktivnih slučajeva) u Hrvatskoj danas ukupno 727
Najveći broj novozaraženih u svijetu u danu - 292.000
Maske u nekim zemljama obvezne i na otvorenom
Grčka je u petak odlučila da su maske obvezne u svim javnim zatvorenim prostorima i na otvorenima na kojima nije moguća fizička distanca, Lombardija je takvu odluku produljila do rujna, a i Pariz najavljuje moguće obvezno nošenje maski na otvorenom.
Grčka je u petak prijavila 78 novih slučajeva zaraze covidom-19, što je najviši broj u oko dva mjeseca.
Ukupno je dosad imala 4447 slučajeva zaraze covidom-19, te 202 smrtna slučaja, što su relativno mali brojevi u usporedbi s brojnim europskim zemljama.
"Odlučujući faktor u uspješnom suočavanju s pandemijom u prvom redu je odgovornost građana, individualna odgovornost svake osobe", rekao je zamjenik ministra za civilnu zaštitu Nikos Hardalias u televizijskom obraćanju.
"To je bila tajna grčkog uspjeha i svi moramo pokazati istu odgovornost i oprez u ovoj fazi".
Zdravstvene vlasti prije deset dana su odlučile da je obvezno nošenje maski u supermarketima a u utorak su odluku proširile i na neke druge zatvorene javne površine.
Maske su već neko vrijem obvezne u javnom prijevozu.
U Lombardiji, najteže pogođenoj regiji u Italiji, građani će morati nositi maske u javnim zatvorenim prostorima do 10. rujna, objavile su u petak regionalne vlasti.
Guverner Lombardije Attilio Fontana potpisao je uredbu kojom će obaveza korištenja maski u zatvorenom prostoru biti produžena do 10. rujna, dok će maske biti neophodne na otvorenom prostoru ako nije moguća sigurna razdaljina među ljudima.
U Italiji je od početka krize s covidom-19 od posljedica tog virusa umrlo više od 35.000 ljudi, od čega skoro pola u Lombardiji.
Francuske lokalne vlasti mogle bi nametnuti nošenje maski i na otvorenom, u područjima gdje broj slučajeva covida-19 raste, objavio je u petak ministar zdravstva.
"Načelnici će odsad moći uredbom uvesti obvezu nošenja maski i na otvorenim javnim prostorima. Ta se odluka može donijeti na lokalnoj razini, u skladu s razvojem epidemije", tvitao je Olivier Veran.
Gradovi Biarritz i Bayonne (jugozapad), Saint-Malo (zapad) i Orleans (centar) nametnuli su od četvrtka nošenje maski na otvorenom, u središtima gradova ili na tržnicama.
Vlasti pojašnjavaju odluku o nošenju maski na otvorenom dokazima kojih je, kako kažu, sve više da se virus može prenijeti aerosolom.
Francuska je u petak zabilježila više od 1300 novih slučajeva covida-19.
Najveći broj novozaraženih u svijetu u danu - 292.000
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) objavila je u petak da je zabilježila najveći globalni dnevni porast novozaraženih osoba koronavirusom, njih ukupno 292.527.
Najviše novih slučajeva ima u SAD-u, Brazilu, Indiji i Južnoafričkoj Republici, kaže WHO.
Novih smrtnih slučajeva u 24 sata je 6812.
Raniji dnevni rekord novozaraženih u svijetu bio je 284.196 prije tjedan dana. Taj dan broj smrtnih slučajeva narastao je za 9753, što je bio drugi najveći globalni porast od početka pandemije.
Gotovo 40 zemalja u posljednjih je tjedan dana prijavilo rekordni broj novozaraženih osoba.
WHO navodi kako broj slučajeva značajno raste u Australiji, Japanu, Hong Kongu, Boliviji, Sudanu, Etiopiji, Bugarskoj, Belgiji, Uzbekistanu i Izraelu, kaže ta agencija UN-a.
Globalno, u svijetu je ukupno 17,33 milijuna zaraženih koronavirusom i 674.000 umrlih, po podacima Sveučilišta John Hopkins.
Hitna u Zadru zatvorena, jer im je došao pacijent s koronom
Tijekom dana na Hitni prijem Opće bolnice Zadar zaprimljen je pacijent sa simptomima osobne kronične bolesti. Prije pregleda, zbog sumnje na koronavirus, upućen je na testiranje te je utvrđeno da je pozitivan. Hitni prijem je odmah zatvoren te su prostorije tijekom poslijepodneva dezinficirane, a nakon toga je OBHP nastavio s redovnim radom. Novooboljeli pacijent je muškarac starijih godina koji je zaprimljen u COVID ambulantu gdje mu epidemiolozi utvrđuju kretanja i kontakte.
Više od 1500 zaraženih u Španjolskoj, rekordan broj od ukidanja karantene
Španjolsko ministarstvo zdravstva u petak je objavilo da je potvrđeno 1525 novih slučajeva zaraze koronavirusom, što je najveći dnevni porast od ukidanja karantene u lipnju, čime je srušen rekord od prethodnog dana.
Treći dan za redom u Španjolskoj je potvrđeno više od 1000 novih slučajeva zaraze.
Ukupno su se od koronavirusa oporavile, u što su uključene i osobe kod kojih je potvrđeno da imaju antitijela, 288.522 osobe, dok je dan ranije bilo 285.430 oporavljenih, objavilo je ministarstvo.
Njemački institut za zarazne bolesti Robert Koch (RKI) ranije u petak je stavio tri španjolske regije, uključujući Kataloniju s glavnim gradom Barcelonom, na listu visokorizičnih područja.
Tri regije su Katalonija, Aragon i Navarre u sjevernoj Španjolskoj.
Ljetna turistička sezona izazvala je bojazan da bi turisti koji se vraćaju s destinacija na kojima se bilježi veći broj oboljelih, poput Španjolske, mogli posijati klice drugog vala zaraze.
Njemačka je u ponedjeljak najavila da će testiranje na koronavirus biti obavezno na aerodromima za sve turiste koji se vraćaju iz visokorizičnih područja.
Učinci koronavirusa osjećat će se još desetljećima - WHO
Svjetska pandemija koronavirusa vrsta je katastrofe čiji će učinci trajati dugo u budućnost, rekao je glavni ravnatelj Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus u petak.
"Pandemija je zdravstvena kriza koja se događa jednom u stotinu godina, a utjecaji će trajati desetljećima", rekao je Tedros na sastanku odbora za izvanredne situacije WHO-a, prema navodima koje je objavila organizacija.
Pandemija je, otkad je izbila u Wuhanu, ubila više od 670.000 ljudi, a dijagnosticirano je više od 17 milijuna zaraženih ljudi.
SAD, Brazil, Meksiko i Velika Britanija proteklih tjedana posebno su teško pogođeni covidom-19, a njihove se vlade bore da nađu djelotvoran odgovor.
Gospodarstva su pogođena zbog ograničenja uvedenih u karanteni kako bi se suzbila zaraza, a mnoge regije boje se drugog vala.
U međuvremenu više od 150 farmaceutskih kompanija radi na cjepivu, premda se prva uporaba ne može očekivati prije početka sljedeće godine, prošli tjedan je rekla Svjetska zdravstvena organizacija.
Premda je znanje o novom virusu napredovalo, mnoga su pitanja ostala neodgovorena a stanovništvo je ostalo ranjivo, rekao je Tedros u petak.
"Rani rezultati seroloških istraživanja oslikavaju konzistentnu sliku: većina svjetske populacije ostaje podložna virusu, čak i u područjima teško pogođenim zarazom", rekao je.
"Mnoge zemlje koje su vjerovale da je najgore prošlo sada se ponovno suočavaju s novim širenjem zaraze. Neke zemlje koje su prijašnjih tjedana bile lakše pogođene, sada bilježe porast broja zaraženih i smrtnih slučajeva", istaknuo je.