Smisao ovog pisma upućenog Ursuli von der Leyen zapravo je snažno negodovanje protiv činjenice da se Europa, na neki način, svrstala na stranu Izraela, što se moglo vidjeti kroz, primjerice, stavljanja izraelskih zastava na pročelja zgrada nekih službenih institucija Europske Komisije
Zaposlenici u EU poslali pismo Ursuli von der Leyen: 'Ako rat ne stane, umrijet će se od gladi'
Ukupno 798 zaposlenika institucija EU u sjedištu i delegacijama poslalo je zajedničko pismo predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen u kojem oštro osuđuju trenutačna zbivanja u Pojasu Gaze i stradanja civila. S jedne strane, kažu, osuđuju Hamasov teroristički napad protiv bespomoćnih civila, gubitak nevinih života i uzimanje talaca. S druge strane jednako snažno, ističu, osuđuju neprimjerenu reakciju Izraelaca usmjerenu na 2,3 milijuna palestinskih civila zarobljenih u Pojasu Gaze koju mnogi smatraju ratnim zločinom.
Smisao ovog pisma upućenog Ursuli von der Leyen zapravo je snažno negodovanje protiv činjenice da se Europa, na neki način, svrstala na stranu Izraela, što se moglo vidjeti kroz, primjerice, stavljanja izraelskih zastava na pročelja zgrada nekih službenih institucija Europske Komisije. Istodobno se, ističu potpisnici pisma, ta ista EK koja se svrstava na jednu stranu poziva na poštivanje međunarodnog humanitarnog prava. Djelatnici koji su poslali pismo smatraju da je EK posljednjih dana bila suviše ravnodušna prema masakru civila u Pojasu Gaze, dakle, prema događajima koji su doslovno šokantni. Jer Gaza je posve odsječena, a do ljudi ne može doći ni kap vode, ni zrno pšenice. Sve to, ističu djelatnici koji su napisali pismo, stvara veliku humanitarnu krizu bez presedana koja je nastavak 17-godišnje opsade Gaze.
"Ako rat odmah ne prestane civilno stanovništvo će, ako preživi bombardiranje, umrijeti od gladi.
Žalosni smo zbog predstave dvostrukih standarda koja rusku blokadu Ukrajine smatra činom terora, dok se istodobno jednaki takav čin Izraela protiv naroda Gaze posve ignorira", ističe se u pismu.
Istodobno, potpisnici pisma naglašavaju da su u ovim kritičnim vremenima više očekivali od institucija koje predstavlja predsjednica Ursula von der Leyen te da je trebala jače inzistirati na temeljnim načelima mira, pravde i ljudskih prava, uz to da čvrsto stane protiv njihovih kršenja.
- Bili bismo ponosni da je Europska Unija, svjetionik demokracije, ljudskih prava i vladavine prava te dobitnica Nobelove nagrade za mir 2012., pozvala na hitan prestanak neprijateljstava i neselektivnog nasilja nad civilima. Ili da je Europska Unija iskoristila cijeli niz diplomatskih sredstava koja su joj bila na raspolaganju da bi zaraćene strane uključila u dijalog za siguran povratak Izraelaca kući koji su zatočeni kao taoci, i za ukidanje opsade Gaze - kažu potpisnici pisma moleći predsjednicu EK da iskoristiti svoj položaj kako bi pomogla stati na kraj zvjerstvima koja se odvijaju pred našim očima.