Mali heroj ima 10 mjeseci. Ubojica mu je pucao u glavu. I kirurzi su ostali nijemi kada su vidjeli stravične rane. No, dječak se oporavio. Otkrivamo kako je spašen
Čudo dječaka iz Zadra koji je jači od metka: Život pobijedio!
Desetomjesečni dječak teško ranjen u jezivoj pucnjavi u Zadru igra se i smije. Dogodilo se čudo. Preživio je iako mu je metak iz pištolja prošao kroz glavu i oštetio mozak.
Danima je trajala borba za njegov život u Klinici za dječje bolesti u Klaićevoj, a snaga malenog bića i požrtvovnost liječnika su pobijedili. Dječačić, za sada, nema nikakvih vidljivih posljedica ranjavanja. A od prvog dana tragedije liječnički timovi su s mnogo emocija sudjelovali u spašavanju bebe.
Podsjetimo, pomahnitali Zlatko Svirčić pucao je na dječaka i njegova oca na cesti u Zadru dva dana prije Božića. Otac Marino Orlović je preminuo.
- Tog dana su nas nazvali kolege iz Zadra i rekli da imaju dvije žrtve - odraslog čovjeka i desetomjesečnu bebu u koje je netko pucao. Odmah smo pitali je li dijete sposobno za transport, a dr. Rade Škarica iz Zadra rekao je da su vitalne funkcije stabilne te da će do Klaićeve brže doći cestom nego da se čeka zračni transport. Sve smo pripremili i čekali - priča dr. Miroslav Gjurašin, neurokirurg iz Klaićeve.
Dječak je stigao u Klaićevu kasno poslijepodne u pratnji medicinskog tima iz Zadra. Miran, uspavan, priključen na respirator. Glava omotana debelim slojem zavoja. Odmah su ga odveli na snimanje magnetnom rezonancijom, koje je pokazalo da je metak dječaku ušao s jedne strane u glavu i izašao na drugu, oštetivši pritom gornji dio mozga. Sala je bila spremna, pa je dr. Gjurašin požurio operirati dječaka. U sali su uz njega bili anesteziolog dr. Hrvoje Maretić, sestre instrumentarke Albina Ivanovski i Gordana Junković te anesteziološka tehničarka Andrea Končevski, dok su na intenzivnoj spremni čekali dr. Tomislav Kifer i šefica intenzivne dr. Ivančica Škarić.
- Zbog zavoja na glavi bebe nismo odmah mogli vidjeti kakve su ozljede. Snimka je pokazala oštećenja, a kad smo u sali odmotali zavoje, užasnuli smo se. To je bio prizor koji ćemo pamtiti cijeli život. Svi smo zanijemili od šoka. Nastao je teški muk, nitko nije imao snage izgovoriti ni jednu riječ. Jedva smo suspregnuli emocije i krenuli na posao. Bilo je najvažnije pomoći djetetu te učiniti sve što se može - prisjeća se dr. Gjurašin.
Neurokirurg i njegov tim sanirali su dječaku izlaznu ranu te odstranili iz mozga sva strana tijela, odnosno fragmente koji su se raspršili nakon što je metak oštetio kosti i okolno tkivo.
Nakon zahvata koji je trajao više od tri sata, počelo je razdoblje neizvjesnosti. Poznato je da su prva dva do tri dana ključni pokazatelji u kojem smjeru će ići oporavak. No dr. Gjurašin bio je optimističan od samog početka.
- Bilo je neizvjesno, ali od prvog trenutka vjerovao sam da će ići na bolje. Razlog je bio što je MR snimka koju smo napravili idući dan pokazala dobro stanje nakon zahvata, a osim toga, dječaku su bile očuvane funkcije rada srca, disanja i krvotoka kroz mozak. Bila je tu i jedna značajna, možemo reći i sretna okolnost - metak je u svojoj putanji zaobišao sve velike krvne žile u mozgu - tumači dr. Gjurašin i navodi kako je skrb o dječaku na intenzivnoj preuzela dr. Ivančica Škarić koja je odredila potrebnu terapiju i pomno pratila dječakovo stanje.
Liječnici iz Klaićeve svakodnevno su bili u kontaktu s dr. Edijem Karucom iz Zadra te su razmjenjivali informacije o stanju oca i sina Orlović. Nažalost, Marino Orlović nije preživio. Dječaku su u bolnici stalno provodili kontrolne preglede, a nakon dva dana maleni je pokazao prve znakove da bi se želio buditi. Lagano je micao ruke i noge, a trećeg dana pomalo je počeo otvarati i oči. Tada je počeo proces kompletnog buđenja i odvajanja od respiratora, kompleksna anesteziološka procedura koja može trajati i do nekoliko dana.
- Svi smo odahnuli, postali veseliji. On se doslovce izborio za svoj mali život. Pravi je borac - kaže Gjurašin, dodajući kako se još ne zna hoće li ranjavanje ostaviti posljedice na, na primjer, ponašanje, pamćenje ili koncentraciju.
Dječak je u srijedu otpušten iz bolnice. Izvana se uopće ne može primijetiti kakvu je tešku ozljedu dijete preživjelo, jedino što na glavi još ima dva flastera na mjestu dvije rane od projektila, rekao je dr. Gjurašin. On je ovih dana mnogo razgovarao s dječakovom majkom Majom koja je unatoč gubitku supruga i borbi za život malenog sina, kaže liječnik, bila vrlo pribrana, hrabra i razumna, kao i sva rodbina koja je s njom provodila dane u bolnici.
Ljudski mozak je moćno savršenstvo prirode
Poznato je da je funkcija mozga i danas u velikom postotku nepoznanica za znanstvenike. Naš mozak moćniji je od svih računala koje smo stvorili i sadrži više od 100 milijardi živčanih stanica (neurona). Oni su s ostatkom tijela povezani živcima. Mozak funkcionira tako da se u njemu stvaraju vrlo kompleksne kemijske reakcije i električni impulsi.
Građa mozga također je vrlo komplicirana, a različite funkcije cijelog organizma podijeljene su po regijama u mozgu. Primjerice, veliki mozak je zadužen za pamćenje, učenje i kontroliranje ponašanja. Podijeljen je na četiri režnja od kojih svaki ima svoju funkciju.