Ekstrakti voća u žele bombonima služe samo kako bi obojili i aromatizirali sav šećer, a umjesto voća nekad se stavlja povrće. Evo na što sve treba pripaziti...
Crvene bombone vegetarijanci bi trebali što ćešće izbjegavati
Šareni su i primamljivi, no žele bomboni su obična mješavina šećera, tvari za zgušnjavanje te aroma i bojila, koja su često umjetna i štetna za zdravlje.
Nemaju nikakvu nutritivnu vrijednost, a potrošača često zavedu i brojne vrste voća nacrtane na vrećici ili navedene na deklaraciji. No ako voće i jest prisutno, ima ga vrlo malo, uglavnom se mjeri tek u promilima. Često je voće u bombonima samo kako bi obojili ili aromatizirali sav taj šećer. Kad se zbog toga dodaje, ima neznatnu nutritivnu vrijednost. No neki žele bomboni nemaju ni tako malo voća, nego voće “glumi” povrće.
Narančastu boju žele bomboni često mogu zahvaliti ekstraktu mrkve, a neki bomboni su zeleni zahvaljujući paprici. Nezaobilazan sastojak ovog proizvoda je pektin ili E 440 koji služi za želiranje. Pektin je složeni ugljikohidrat koji se uglavnom dobiva iz voća, najčešće limuna, naranče, jabuke i kruške.
Nema veze sa želatinom koja je životinjskog podrijetla pa vegetarijanci koji zbog želatine izbjegavaju gumene bombone mogu jesti žele. No samo ako žele bomboni ne sadrže bojila životinjskog podrijetla. Ako vegetarijanci prebiru po vrećici, neka izbjegavaju crvene bombone jer su oni često obojeni karminom koji se dobiva od određene vrste kukaca. Karmin smo pronašli u Kandit i Ovomia bombonima.
Bojila su
najkontroverznija vrsta aditiva i najčešće se povezuju s nuspojavama. Neka
među njima čak su i zabranjena. No u našim bombonima nismo našli umjetno
dobivena bojila koja se smatraju štenima. To je ono što se može iščitati s
deklaracija. Ovi proizvodi često sadrže arome koje i same često sadrže
druge aditive, pojačivače okusa, konzervanse koji se uopće ne moraju
deklarirati...