Defanzivac poljske reprezentacije dolazi iz Poznańa, grada u kojem se još uvijek možete vratiti u doba nastanka naše države. Međutim, i Poznań i Bartosz Bereszyński mogu ponuditi puno više od same povijesti
Bartosz Bereszyński, odnosno Pozniak iz...Poznania
Od Italije do Poljske
Bartosz Bereszyński debitirao je u poljskoj reprezentaciji 2013., a prije ovog izdanja Lige nacija bio je pozvan i od izbornika. U Poljsku je došao iz Italije, gdje predstavlja Sampdoriju iz Genove. Bereszyński je 2017. potpisao ugovor u glavnom gradu Ligurije, ali je u međuvremenu dva puta posuđivan drugim klubovima. Zajedno s Piotrom Zielińskim osvojio je talijansko prvenstvo za Napoli, a prethodnu sezonu proveo je u Toskani igrajući za Empoli FC.
Bartosz Bereszyński osvojio je i državno prvenstvo u Poljskoj, u bojama Legije iz Varšave i Lecha iz Poznanja. Počeci "Bereśa" sežu u prijestolnicu Velike Poljske, i u nogometnom smislu, jer je njegov otac, Przemysław Bereszyński, igrajući nogomet u "Kolejorzu" osvojio naslov prvaka Poljske.
Poznanac iz Poznaniaka
Rođen je u Poznańu i ovdje je napravio prve nogometne korake. Uz oca - državnog nogometnog prvaka, maleni Bartek imao je kod kuće od koga učiti. Njegov prvi klub bio je TPS Winogrady, čiji je predsjednik danas bivša zvijezda poljske reprezentacije Andrzej Juskowiak. Kasnije je junior Bereszyński igrao za Poznaniak Poznań, a odatle se pridružio Warti Poznań. Klub osnovan pod pruskom okupacijom od strane nekoliko Poljaka tinejdžera koji su htjeli igrati u poljskoj momčadi, a ne u njemačkoj. Warta je dakle bila prvi nogometni klub u gradu, a njezino poljsko ime isticalo je trajnu povezanost s Poznańom i Velikom Poljskom.
Warta, Mieszko I. i Vrata Poznańa
Rijeka Warta imala je važnu ulogu već u počecima poljske državnosti, jer je upravo ondje, na otoku Ostrów Tumski, knez Mieszko I. odlučio izgraditi svoje najveće uporište - Poznań. Danas na otoku možete posjetiti najstariju katedralu u Poljskoj, u kojoj su pokopani prvi vladari Pjasta, ali ovdje ima mnogo više turističkih atrakcija. Katedralni obrambeni kanal, kojeg su izgradili Prusi, povezan je staklenim pješačkim mostom preko rijeke Cybine s modernim oblikom interaktivne muzejske zgrade, stvarajući impresivna Poznanska vrata. Ovo je mjesto gdje se povijest poljske države i samog otoka ne predstavlja kroz muzejske eksponate, već pomoću multimedije i svjetla.
Odavde je blizu Malteško jezero, atraktivno područje posebno za one koji vole aktivnu rekreaciju. Termalne kupke, skijaška staza, zoološki vrt, park sa užadima i sanjkalište samo su neke od mogućnosti izbora. Maltansko jezero također je jedna od najpoznatijih regatnih staza na svijetu, mjesto gdje se redovito održavaju svjetska prvenstva u kajaku i veslanju te Svjetski kup.
Hodajući u suprotnom smjeru od Ostrówa Tumskog, možemo doći do Stare tržnice u Poznańu ili obližnje Citadele. Ovdje također vrijedi zaviriti, jer područje ogromne pruske tvrđave sada nije samo područje okupirano šetačima i trkačima, već i mjesto fantastičnog muzeja oružja. Tenkovi, avioni, automobili, oružje, ali i tradicionalnije muzejske izložbe čine ga atrakcijom za velike i male posjetitelje. Na obroncima citadele nalazi se i povijesno groblje s grobovima vojnika poginulih u borbama za oslobođenje Poznańa.
Od Poljske do Italije
Iako u Poznanju na rijeci Warti postoje gradske plaže kupanje u rijeci Warti nije moguće. No, iz nogometne Warte može se isploviti u šire vode, a to se dogodilo u slučaju Bartosza Bereszyńskog. Lech ga je regrutirao u svoju omladinsku momčad i godinu dana kasnije omogućio mu je debi u Ekstraklasi. Bartek se vratio u Wartu, ali samo na posudbu. Kada se vratio u Lech, u momčad ga je uveo trener Mariusz Rumak koji je u njemu vidio ofenzivnijeg igrača, a i sam Bartek je odmalena želio biti napadač. Ipak, 2013. je odlučio potpisati ugovor s Legijom, gdje se specijalizirao za igranje na poziciji desnog braniča. Kako se pokazalo, to mu je upravo bilo optimalno mjesto na travnjaku, a dobra igra i naslov prvaka u Legiji rezultirali su transferom u talijansku Seriu A.
Učenik lokalnog klubu iz Winograda iz Poznańa, preko Warte, Lecha i Legije, stigao je u Genovu i do danas, baš kao i u poljskoj reprezentaciji, na travnjaku drži svjetske nogometne zvijezde. Svaki njegov nastup prilika je i da se podsjetimo na Poznań koji je, ne samo na nogometnoj karti Poljske, svakako je vrijedno mjesto za upoznavanje
Piotr Chołdrych
Ne propustite spektakl na novoj blagdanskoj lokaciji - Britancu!
Blagdanska čarolija u ZOO vrtu Zagreba: Grad Sv. Nikole oživjet će za sve 5. i 6. prosinca
Dodijeljene donacije u sklopu četvrtog natječaja Zajedno prema zdravlju