Obavijesti

Promo sadržaj

Koliko puta prelazite prugu na putu do željene destinacije? Evo zašto je to dobro znati

Koliko puta prelazite prugu na putu do željene destinacije? Evo zašto je to dobro znati

Turistička sezona je u punome jeku, što znači da su putovanja učestalija te da je potrebno povećati oprez i uzeti u obzir sve potencijalne opasnosti u prometu na putu do željene destinacije, a koje često zanemarujemo

Jedna od opasnosti u prometu zasigurno je i nepravilno prelaženje vozača motornih vozila, biciklista, pješaka i ostalih sudionika u cestovnome prometu preko pruge. Jeste li se ikada zapitali koliko puta prelazite prugu do željene destinacije? Evo zašto to ubuduće trebate činiti.  

Najčešći uzroci nesreća na željezničko-cestovnim prijelazima jesu nepoštivanje prometnih pravila i prometne signalizacije, neprilagođena vozna brzina, prelazak automobila ispod spuštenih polubranika/branika, nepažnja vozača cestovnih vozila i pješaka. Svjetska statistika pokazuje da su u 98 posto slučajeva nesreće na željezničko-cestovnim prijelazima posljedica zanemarivanja i nepoštivanja prometnih znakova i prometne signalizacije od strane sudionika u cestovnome prometu. 

Važno je razmišljati o sigurnosti pri svakome ulasku u automobil, sjedanju na bicikl ili motocikl ili ako u prometu sudjelujemo kao pješaci. Uvijek trebamo imati na umu da zaustavljanje na željezničko-cestovnim prijelazima ne oduzima puno vremena, ali spašava živote. Pritom nikako ne smijemo imati podijeljenu pažnju, bilo da je to zbog slušalica na ušima bilo zbog upotrebe mobitela.  

Mjere opreza ključne su za sigurnost na pruzi i oko nje. HŽ Infrastruktura posljednje 24 godine u sklopu preventivno-edukativne akcije „Vlak je uvijek brži“ (VJUB) educira i poziva sve sudionike u prometu na odgovorno ponašanje. 

Akcija se provodi na željezničko-cestovnim prijelazima, a tijekom školske godine i u osnovnim školama, gdje se najmlađe sudionike u prometu upoznaje s važnošću poštivanja prometnih propisa i sigurnog načina prelaženja i ponašanja uz prugu.  

Sigurno i odgovorno: pravila ponašanja uz željezničke pruge 

Oprezno ponašanje uz prugu nije važno samo dok smo na putu. Pješaci i rekreativci koji koriste staze uz prugu trebaju biti svjesni svoje okoline i držati se propisanih zona kretanja. Unatoč stalnim upozorenjima svjedoci smo svakodnevnog prelaženja željezničkih pruga preko tzv. divljih prijelaza, koji su česta pojava na prugama kroz naseljena mjesta. Postavljanje zapreka na takvim prijelazima u prošlosti, nažalost, nije dalo nikakvih rezultata, jer su ih osobe uklanjale ili stvarale nove pristupe željezničkim prugama. Neovlašteno kretanje po pruzi ili prelazak preko pruge na za to neobilježenim mjestima strogo je zabranjeno i po život opasno. 

Vožnja biciklom uz prugu kao i pješačenje mogu biti vrlo opasne radnje ako pritom koristimo slušalice. Isto vrijedi i kada koristimo mobitel tijekom vožnje u automobilu. Vrlo je važno slijediti upute na prometnoj signalizaciji i uvijek se zaustaviti kako bi provjerili nailazi li vlak prije prelaska preko pruge. Tek kada se uvjerimo da vlak ne nailazi, možemo sigurno prijeći preko pruge. Svjetlosno-zvučni signali upaljeni su s razlogom – nailazi vlak, a isto vrijedi i za spuštene polubranike. Obavezno je i zaustavljanje ispred prometnih znakova STOP i Andrijin križ.  

Vozači motornih vozila imaju vrlo važnu ulogu u očuvanju sigurnosti na pruzi. Uz poštivanje prometnih znakova na pružnim prijelazima trebali bi biti svjesni svoje okoline i usporiti kada se približavaju prijelazima. Nepažnja, umor i prebrza vožnja mogu dovesti do nesreća koje se mogu izbjeći odgovornim ponašanjem za volanom.  Na dužim putovanjima dodatno treba planirati i redovite odmore kako bi se zadržala maksimalna pažnja u vožnji tijekom cijelog puta. 

Sigurnost na pruzi ovisi o svim sudionicima u prometu 

HŽ Infrastruktura kontinuirano radi na održavanju i modernizaciji željezničke infrastrukture kako bi osigurala sigurno i ugodno putovanje za sve putnike. Međutim, sigurnost na pruzi zahtijeva angažman svih sudionika u prometu, uključujući i svakog pojedinca koji koristi prostor uz prugu.  Na putu do željene destinacije uvijek trebamo imati na umu da opreza nikada dosta, da je uvijek bolje više vremena provesti u vožnji uz opreznije ponašanje nego juriti kako bismo stigli par minuta prije, jer nepažnja u prometu uzrokuje nepovratne posljedice po živote i zdravlje.  

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Najbolje rangirana institucija za područje ekonomije i poslovne  administracije
PROMO

Najbolje rangirana institucija za područje ekonomije i poslovne administracije

Agencija za znanost i visoko obrazovanje (AZVO) objavila je podatke o prosječnim ocjenama iz srednje škole s kojima studenti upisuju fakultete
Kristijan Iličić: Na Maliju sam ležao 50 sati pokriven u jednom čamcu, skrivao se od terorista
EKSKLUZIVAN INTERVJU ZA 24SATA

Kristijan Iličić: Na Maliju sam ležao 50 sati pokriven u jednom čamcu, skrivao se od terorista

Poznati travel influencer prvi je Hrvat koji je proputovao svih 197. država svijeta. Šri Lanka mu je bila posljednja na listi, otkriva nam u koju se zemlju ne bi vraćao, koja mu je najdraža, ali i kako je sve krenulo
Tko je Ivana Habazin? Izgubila je oca kao beba i prošla pakao, htjela je biti časna sestra...
TEŠKA ŽIVOTNA PRIČA

Tko je Ivana Habazin? Izgubila je oca kao beba i prošla pakao, htjela je biti časna sestra...

Najbolja hrvatska boksačica Ivana Habazin (35) prošla je trnovit put do svjetskih pojaseva. Umirovila se nakon posljednjeg poraza