Piše HŽ Infrastruktura: Kada netko strada u naletu vlaka, posljedice su, nažalost, strašne i u najvećemu broju slučajeva kobne. Uzrok stradavanja upravo je nepažnja svih onih koji preko pruge neoprezno prelaze ili se njome kreću
Molimo te, stani!
Zato već 24 godine provodimo edukativno-preventivnu akciju „Vlak je uvijek brži“ i kroz razgovor educiramo djecu, mlade i odrasle o pravilima ponašanja u blizini pruge te ih upozoravamo na opasnosti uz prugu. Informacije su to za koje će mnogi reći da ih znaju, ali praksa potvrđuje da ih se jako brzo i često zaboravlja. Zato te molimo, apeliramo, upozoravamo i ponavljamo – Stani, razmisli i sigurno prijeđi preko pruge! Molit ćemo te to sve dokle god broj stradalih na željeznici ne bude na nuli.
Kao što cestu prelaziš na zebri, tako i prugu prelaziš samo na mjestima na kojima je to dopušteno. Kao što na cesti staneš kod znaka „Stop“, tako i na križanju ceste i pruge moraš stati ispred znaka „Stop“. Kao što na cesti staneš kada je na semaforu crveno, i prije pruge moraš stati kada je upaljena crvena svjetlosno-zvučna signalizacija ili su spušteni polubranici.
Znamo da su bicikli praktični i kul. Na njima si brži. Znamo također da su slušalice kul. Odvedu te u neki drugi svijet. Kao i mobitel. Kul je i navući kapuljaču, a i štiti te od hladnoće. Ali ništa od toga nije kul u blizini željezničke pruge ili ceste.
Kotači bicikla, romobila ili rola mogu zapeti dok na njima pokušaš prijeći prugu. Sa slušalicama u ušima ne čuješ ni vlak ni sirenu. Ponekad ga ne čuješ ni bez slušalica jer su vlakovi sve tiši. Naime, sudionik u prometu oslanja se i na vid i na sluh. Zato postoje i svjetlosni i zvučni signali uz prugu. Zbog koncentriranja na signale koji stižu iz slušalica, mozak zanemaruje one iz okoliša. Ako jedno osjetilo oduzmemo (slušajući glazbu, gledajući ili razgovarajući na mobitel), samo je pitanje vremena kada će se dogoditi nesreća. Ako navučeš kapuljaču, ona ti smanjuje vidno polje pa ne vidiš ni desno ni lijevo otkuda može naići vlak. Naizgled tako banalne sitnice, a one zapravo mogu spasiti život.
Pokretanje videa...
Zaustavni put vlaka iznosi i do 1500 metara zbog čega strojovođa, nakon što na pruzi uoči automobil, osobu ili dijete, vlak često ne stigne i ne može zaustaviti na vrijeme! Nakon nesreće nije uništen samo život stradalog i njegove obitelji, već i život čovjeka koji sjedi u upravljačnici vlaka u koju se zbog pretrpljenog šoka dugo ne vraća. Neki njegovi kolege i nikada.
Zato ne zaboravi da je strogo zabranjeno kretati se po pruzi ili neposredno uz prugu! Prije prelaska preko pruge obavezno trebaš stati! Ako je polubranik spušten, trebaš pričekati da se on podigne, a ako polubranika na željezničko-cestovnome prijelazu nema, tu su znakovi „Stop“ i „Andrijin križ“ ili mimoilazna ograda. Na tim mjestima trebaš dobro promotriti oko sebe i uvjeriti se u to da vlak ne nailazi. Strogo je zabranjeno igrati se na pruzi i u njezinoj blizini, na željezničkim mostovima, kao i penjati se na vagone i stupove kontaktne mreže jer može doći do strujnog udara!
Ovo su poruke za sve – roditelje, djecu, bake, djedove, učitelje… Jer, svi ćete se barem jednom naći u situaciji da morate prijeći prugu.
Vjeruj nam, ako nosiš slušalice u blizini pruge, slušaš krivu stvar. Ugasi muziku, makni mobitel, siđi s bicikla, pogledaj oko sebe. I, molimo te, stani!
Vrbovsko zove na doček nove godine u podne - bit će to vrhunska zabava za sve uzraste!
Elit Premium kućanski pomoćnici: Savršeni pomoćnici kakve bi i Djed Božićnjak poželio ispod bora
Revolucija u njezi kože: Prirodni proizvodi koje morate isprobati!