Kratka i otvorena odjeća, natikače, bose noge, priroda, kamena plaža - sve su ovo neizostavni dijelovi ljetovanja, a najčešće su mjesta na kojima se „zarade“ raznovrsne rane i ranice
Provjerite radite li ove pogreške kod njege ranica nastalih na ljetovanju
Ne morate biti rođeni „šeprtlja“ da bi vas na moru iznenadilo sklisko dno ili neka grana koju niste vidjeli na vrijeme. Ako vam se tijekom najljepših i najtoplijih dana u godini zaista dogodi ozljeda, pazite da izbjegavate ove greške kada je u pitanju njega rana!
Ne ispirite rane morskom vodom
Iako je uzrečica da „more liječi“ duboko ukorijenjena u našu kulturu, realnost je ipak nešto drugačija. Iako morska voda, zahvaljujući procesu osmoze, pomaže u čišćenju i zacjeljivanju rana, može napraviti i suprotan efekt ako nije sterilna. S obzirom na to da ne možete u svakom trenutku znati kolika je koncentracija bakterija u morskoj vodi u kojoj se kupate, najsigurniji način je da ranu isperete sterilnom otopinom kada izađete iz mora.
Zaštitite ranu od izlaganja suncu
Radilo se o svježoj rani ili starijem ožiljku, uvijek razmišljajte o učinku UV zraka! Znanstvenici napominju kako svaki ožiljak treba čuvati od sunca najmanje šest do dvanaest mjeseci. Previše izlaganja suncu može izazvati diskoloraciju kože, kao i podebljati ili pretjerano stvrdnuti tkivo. Svježe rane zato prekrijte sterilnim oblogom ili flasterom te ih redovito mijenjajte, a one starije mažite kremama sa zaštitnim faktorom!
Redovito brinite o rani
Ako prekrivate ranu, koristite čistu, sterilnu gazu ili flaster, a mijenjajte ih jednom dnevno, ili češće ako se namoče ili zaprljaju. Nakon svakog kupanja u moru, jezeru ili rijeci ranu isperite nježnim sredstvom bez alkohola, kao što je to Effigerm Wound Wash. Sprej je siguran za upotrebu od rođenja i može se koristiti i kod najmlađih članova obitelji. Sprej za ispiranje rane možete koristiti i tijekom dana kako biste pospješili brže zacjeljivanje i zaštitili ranu od infekcija. Kada se pojavi krasta, nemojte ju skidati ni dirati jer to može dovesti do vidljivijih ožiljaka, sporijeg cijeljenja i povećanog rizika od infekcije.
Pazite na čistoću vode u kojoj se kupate
Mora i jezera različite kvalitete mogu sadržavati i raznolike oblike bakterija. Kada uđu u rane, bakterije se množe i mogu uzrokovati infekcije. Pripazite zato na čistoću prostora u kojem se kupate te probajte preskočiti izlaganje dubljih rana vodama.
Pratite izgled rane i pojavu znakova infekcije
Stručnjaci upozoravaju na najčešće znakove infekcije rane: crvenilo, natečenost i bol na mjestu ozljede. Također je moguće primijetiti toplinu oko ranjene kože, pojavu iscjetka ili čudnog mirisa, povišenu tjelesnu temperaturu, mučninu i povraćanje. Rizik od infekcije raste s dubinom i veličinom rane, ako je rana nepravilnih rubova, uđe li prljavština u ranu, ako je rana posljedica životinjskog ili ljudskog ugriza te ako je rana nastala prljavim ili hrđavim predmetom. Primijetite li bilo koji od znakova infekcije, odmah se obratite najbližem liječniku!
Spremni za svaku avanturu
Kako biste zbrinuli sve potencijalne ozljede na svojim putovanjima, uvrstite Effigerm proizvode za njegu rana u svoju putnu ljekarnu. Njihova praktičnost i učinkovitost omogućuju da se bezbrižno prepustite svim radostima koje ljeto donosi. Umjesto brige o mogućim ozljedama, fokusirajte se na uživanje u svakom trenutku vašeg odmora.
Effigerm Wound Wash je 4u1 otopina za čišćenje, ispiranje i vlaženje rana, bez alkohola. Koristi se za tretiranje manjih ogrebotina, razderotina, iritacija, posjekotina i opeklina na koži te za primjenu na neoštećenoj koži - pomaže u sprječavanju stvaranja biofilma. Radi se o elektroliziranoj oksidirajućoj vodenoj otopini poznatoj kao hipoklorasta kiselina koja je dermatološki testirana. I ne peče!
Bilo da ste se vi ili vaši najmiliji ogrebali tijekom planinarenja ili vam je koža oštećena zbog dugotrajnog boravka na suncu, Effigerm Wound Wash proizvodi osiguravaju brzo i jednostavno čišćenje rana, što je ključno za njihovo brzo zacjeljivanje kamo god krenuli.
Najbolje rangirana institucija za područje ekonomije i poslovne administracije
Kristijan Iličić: Na Maliju sam ležao 50 sati pokriven u jednom čamcu, skrivao se od terorista
Tko je Ivana Habazin? Izgubila je oca kao beba i prošla pakao, htjela je biti časna sestra...