Omiljena igra djevojčica je bila gumi gumi, a dečkima su najdraže bile pikule. Školica, crna kraljica 1,2,3, ledena baba bili su nezaobilazni dio zabave na školskim dvorištima i igralištima
Društvene igre igrale su se vani, u parkiću i na travi
Tko je odrastao u sedamdesetima i osamdesetima, vidi velike razlike od odrastanja u današnjem vremenu. Vremena su mijenjaju i nitko ne kaže da je to loše, ali možemo malo poći putem nostalgije. Kako su se tadašnja djeca zabavljala? Danas većinom dječja zabava podrazumijeva računala, mobitele i tablete no u to vrijeme nije bilo elektronike. U stvari je: poneki Commodore 64.
Najpopularnije dječje igre bile su društvene u pravom smislu te riječi. Zahtijevale su izlazak van i nalaženje se s prijateljima. Omiljena igra djevojčica je bila gumi gumi. Dovoljna je bila samo dugačka guma koju su dvije djevojčice stavljale u razne pozicije, na gležnjeve, koljena ili struk, ovisno o trenutnoj igri. Treća je morala napraviti zadane korake. 'Matematika' je bila najjednostavnija, ali u drugu ruku i najteža jer si morao točno brojati preskoke. Tu je bila i 'Balerina Rokoko' koja je dizala noge visoko, a i 'Madonna' i 'Garfield'.
Dečkima su najdraže bile pikule. Zvale su se još i klikeri, špekule i franje. Teren za igru se najčešće radio na zemlji i imao je udubljenje, to jest jamicu, koja je označavala centar igre. Bilo ih je raznim vrsta: naftalinke koje su bile najvrjednije i više su se pokazivale nego što se igralo s njima, porculanke, šestoperke, troperke (nazvane po broju pera unutar staklene, prozirne pikule)... Pikulanje je danas nemoguće na betonskim površinama parkića. Zato u šumu i ponesite pikule.
Lanca probijanca i 'kokanje' bili su glavna zabava
Lanca probijanca igrala su djeca podijeljena u dvije skupine. Svaka skupina čvrsto se držala za ruke formirajući 'lanac'. Zatim je jedan igrač iz suprotne ekipe pokušao probiti lanac'. Ako je uspio, odveo bi jednog iz protivničke ekipe u svoju, a ako nije morao se pridružiti drugoj.
'Kokanje' samoljepivim sličicama iz raznih albuma igrali su i djevojčice i dječaci. Poleđina sličice bila bi okrenuta prema gore. Cilj je bio spojenim dlanovima ili jednim dlanom (svatko je imao svoj stil) okrenuti što više sličica. Koju ste uspjeli okrenuti, nosili ste doma.
Školica, crna kraljica 1,2,3, ledena baba bili su nezaobilazni dio zabave na školskim dvorištima i igralištima. Te tri igre su čak i preživjele do današnjih dana pa se na tlu ispred škola još može vidjeti kredom nacrtana školica.