Opera HNK premijerno je izvela ovo djelo 2017. godine, nastavljajući tako svoje umjetničko poslanje postavljanja najboljih domaćih opernih djela. Dirigent je Ivan Josip Skender/Luka Vukšić, a redatelj Ozren Prohić
Klikni i gledaj hit operu 'Adel i Mara' samo na portalu 24sata
Ako ste propustili premijere, predstave su vam i dalje dostupne na web stranici #zajedno24sata, YouTube kanalu i portalu 24sata.
Četveročinska opera 'Adel i Mara' jedno je od najvažnijih djela hrvatskog skladatelja Josipa Hatzea. Romantičarski ep Bijedna Mara o nesretnoj ljubavi dvoje mladih, koji je napisao Splićanin Luka Botić, temelj je opernog libreta Branka Radice.
Kao nastavak suradnje 24sata sa zagrebačkim Hrvatskim narodnim kazalištem te snimateljskom i tehničkom podrškom Croatia Filma, danas na 24sata.hr i na YouTube kanalu 24sata prijenos opere 'Adel i Mara' pogledajte od 20 sati.
POGLEDAJTE VIDEO:
Naočit mladić, Turčin Adel, i mlađahna kršćanka Mara iz Vranjica ugledaju se i zaljube na seoskom sajmu. No, jaz između dvije zajednice je predubok da bi ga ljubav dvoje mladih mogla prebroditi. Izvori za ovu dirljivu ljubavnu priču potječu iz 16. stoljeća kada je splitski knez 1574. godine poslao mletačkoj vladi izvještaj o cijelom događaju. Izvještaj je pronašao Luka Botić u splitskome arhivu te ga iskoristio za svoj ep. Sukob različitih vjera u razjedinjenoj sredini dovodi do tragičnoga kraja, pružajući mogućnost skladatelju Hatzeu da se posveti narodnoj glazbi dvaju različitih područja Dalmacije, mediteranskog Splita i grada Klisa, koji tada bješe pod turskom vlašću.
Široke melodijske linije, raspjevane arije i dramaturška napetost čine operu Adel i Mara jednom od najblistavijih djela domaćega opernog stvaralaštva. Iako se praizvedba opere zbila u Ljubljani 1932. godine, djelo je već sljedeće godine premijerno izvedeno na zagrebačkoj sceni pod ravnanjem Lovre pl. Matačića te uskoro zaživjelo i na drugim hrvatskim pozornicama.
Hatze, učenik velikoga talijanskog skladatelja Pietra Mascagnija, ovom je operom pokazao izrazit smisao za dramatiku i iznijansiranost svih likova, a sukob vjera i svjetonazora dviju susjednih zajednica koji se prelama preko dvoje mladih prikazan je u duhu pomirenja i tolerancije. Opera HNK premijerno je izvela ovo djelo 2017. godine, nastavljajući tako svoje umjetničko poslanje postavljanja najboljih domaćih opernih djela.
- Ugodna glazba za širu publiku koja podsjeća na večer klapskog pjevanja dalmatinske šansone uz nešto orijentalnih elemenata, priča je koja bi trebala simbolizirati mjesto susreta različitosti - stoji u kritičkom osvrtu 24Expressa ove opere. Dirigent je Ivan Josip Skender/Luka Vukšić, a redatelj Ozren Prohić.
Predstave na YouTube kanalu nisu namijenjene komercijalnoj upotrebi, emitirat ćemo ih u edukacijske, humanitarne ali i zdravstvene svrhe u suradnji s HNK Zagreb i Croatia filmom. Naime, svaka izolacija koja podrazumijeva drastično reduciranje socijalnih kontakata može imati negativan utjecaj i na naše na psihičko zdravlje, a umjetnost u takvim situacijama omogućuje ljudima da se s mnogo manje stresa prilagode izvanrednoj situaciji u kojoj su se našli oni i njihove obitelji.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Predstavu 'Tko pjeva, zlo ne misli' POGLEDAJTE OVDJE.
Balet 'Labuđe jezero' POGLEDAJTE OVDJE.
Operu 'Ero s onoga svijeta' POGLEDAJTE OVDJE.
Predstavu 'Evanđelje' POGLEDAJTE OVDJE.
Dramu 'Ljudi od voska' POGLEDAJTE OVDJE.
Predstavu 'Kralj Lear' POGLEDAJTE OVDJE.
Operu 'Nikola Šubić Zrinjski' POGLEDAJTE OVDJE.
Filozofski teatar s Yanisom Varoufakisom POGLEDAJTE OVDJE.
Komičnu operu 'Don Pasquale' POGLEDAJTE OVDJE.
Dramu 'Vučjak' POGLEDAJTE OVDJE.
Balet 'Petar Pan' POGLEDAJTE OVDJE.
Filozofski teatar s Tariquom Alijem POGLEDAJTE OVDJE.
Balet 'Modrobradi' POGLEDAJTE OVDJE.
Predstavu 'Žena' POGLEDAJTE OVDJE.