LIVE Atalanta - Bayer 3-0: Pašalićevi osvojili prvi europski trofej, prvi poraz Leverkusena ove sezone! | 24sata

Komentari 107

13

Josip Stanišić počeo je utakmicu za Bayer, ali je izašao već na poluvremenu, dok je Mario Pašalić u igru ušao u 57. minuti. Heroj susreta je Nigerijac Lookman koji je s tri gola uništio Xabijevu momčad

Nogometaši talijanske Atalante iz Bergama osvojili su svoj premijerni europski naslov u povijesti, u finalu Europske lige u Dublinu svladali su Bayer 3-0 (2-0) čime su klubu iz Leverkusena nanijeli prvi poraz ove sezone.

Junak pobjede Atalante bio je nigerijski nogometaš Ademola Lookman koji je postigao sve golove ovog finala. Mrežu Bayera je tresao u 12. i 26. minuti za 2-0, dok je u 75. minuti zabio za potvrdu slavlje svoje momčadi.

Europa League - Final - Atalanta v Bayer Leverkusen
Stanišić želi nazad u Bayern? 'Ako želi ostati u Leverkusenu, onda to mora reći. Ali još nije...'

Zaustavila se time savršena sezona Bayera koji bez obzira na to može biti oduševljen onim što je napravio. Postao je po prvi puta osvajač Bundeslige, a igrat će i finale DFB Pokala. No, niz nepobjedivosti ove sezone je zastao u 52. odigranoj utakmici.

Atalanta je po prvi puta u svojoj povijesti zaigrala u finalu nekog europskog natjecanja i odmah je osvojila premijerni trofej. Ukupno gledano Atalanta je osvojila prvi naslov nakon daleke 1963. godine kada je bila pobjednik Talijanskog kupa.

Bayer je ovim porazom ostao na jednom europskom trofeju u povijesti. Osvojio je 1988. godine Kup UEFA-e, današnju Europsku ligu, a uz to je igrao finale Lige prvaka 2002. godine.

Očekivano je oprezno otvorena utakmica s obje strane, ali ipak se osjećala veća energija kod igrača Atalante. Igrači iz Bergama su od prve minute krenuli s visokim presingom na suparnika, a poveli su nakon prve prave akcije.

U 12. minuti Zappacosta je probio desnu stranu te je u suparnički šesnaesterac poslao povratnu loptu. Prilično usporeno na ubačaj je reagirao Palacios kojem se s leđa prikrao Lookman i pogodio za 1-0 Atalante i veliko slavlje talijanskih navijača.

Leverkusen - Atalanta, Hrvat na Hrvata: Gdje gledati finale EL?

Primljeni pogodak nije uopće razbudio Bayer koji je djelovao smušeno i posve bezopasno na terenu. Nisu mogli igrači iz Leverkusena na pravi način doći pred gostujući šesnesterac, a prvi udarac od strane Bayera uputio je hrvatski reprezentativac Josip Stanišić u 19. minuti. No, bio je to jednostavan posao za vratara Atalante Mussa.

Energična i poletna bila je Atalanta i dalje, a vrlo raspoložen nigerijski igrač Lookman koji je u 26. minuti povećao prednost. S vrha šesnaesterca Lookman je u suprotni kut uputio vrlo precizan i jak udarac za 2-0. Pet minuta kasnije opet je bilo opasno pred vratima Bayera, ali obrana je reagirala ispred Scamacce.

Tek u završnici prvog dijela Bayer je nešto ozbiljnije krenuo prema suparniku, ali dvije-tri sramežljive akcije tek su bile blaga prijetnja sastavu iz Bergama. U 43. minuti je udarac isprobao igrač Atalante De Ketelaere, ali  je Kovar bio dobro postavljen, dok je u samoj završnici prvog poluvremena na drugoj strani zaprijetio Xhaka.

Leverkusen za 11 milijuna eura doveo najbolji bekovski par u Europi. Brojke su zastrašujuće

Atalanta je vrlo brzo u drugom dijelu smanjila trčanje cijelim travnjakom već se zgusnula i odlučila braniti dva gola prednosti. Prvu veću šansu imao je Frimpong u 59. minuti, ali je njegov udarac otišao visoko preko vratnice. Trajala je ta jalova dominacija Bayera, ali ništa dobroga nije donijela Nijemcima. Finale je i definitivno prelomljeno u 75. minuti kada je opet bljesnuo sjajni Lookman.

Dobio je Nigerijac loptu od Scamacce, zaljuljao je suparničkog igrača i žestoko opalio u suprotni kut, a lopta je preko ruku vratara Bayera otišla u mrežu za 3-0 Atalante. Do kraja susreta oba su sastava imala nekoliko prilika, ali rezultat se više nije mijenjao te je moglo započeti veliko talijansko slavlje u Dublinu.

Hrvatski reprezentativac Mario Pašalić za Atalantu je zaigrao od 57. minute, dok je na drugoj strani Josip Stanišić bio u udarnoj momčadi Bayera, ali je zamijenjen početkom drugog dijela.

Benfica nije jedina: Atalantino prokletstvo u finalima traje od 1963. i jedinog klupskog trofeja

Talijanski nogomet može dobiti još jednog europskog pobjednika ove sezone budući da Fiorentina igra finale Konferencijske lige protiv Olympiakosa. Prošle sezone Europsku ligu je osvojila Sevilla pobjedom protiv Rome.

Finale EL Bayer Leverkusen - Atalanta 21:00 , Dublin
Bayer Leverkusen
0 : 3
Atalanta
Lookman 12', Lookman 26', Lookman 75'
90+4'

KRAAAAAJ! Gotova je utakmica u Dublinu. Fantastični Lookman doveo je Atalantu do naslova prvaka EL.

90+4'

Igrači Bayera tražili su penal, ali nakon pergleda VAR snimke ustanovljeno je da nema govora o najstrožoj kazni.

90'

Igrat će se još četiri minute sudačke nadoknade.

88'

Piero Hincapie  je poslao prekrasan centaršut u šesnaesterac, ali je protivnička obrana izbila loptu.

75'

GOOOOOL! Kakva utakmica Lookmana. Zabio je i treći gol i rješio pitanje pobjednika. Napravio je sjajan solo prodor i na kraju sjajno posprepio za 3-0 prednost Atalante