BiH slavila kod Armenije, Škoti pobijedili Makedonce

1

Nogometaši Bosne i Hercegovine na Republičkom su stadionu u Jerevanu pobijedili Armeniju 2-0 u dvoboju 5. skupine europskih kvalifikacija za SP

Goste je u šestoj minuti u vodstvo doveo nogometaš splitskog Hajduka Senijad Ibričić. Zabio je glavom iz drugog pokušaja nakon što mu je prvi, također glavom, odsjeo na desnoj vratnici gola domaćeg vratara Kasparova. Prethodno je strijelcu s desne strane lijepo nabacio Admir Vladavić. Konačan rezultat postavio je centarfor solunskog PAOK-a Zlatan Muslimović u 73. minuti zabivši loptu u praznu mrežu. To mu je omogućio majstorskim odlaganjem lopte Edin Džeko, koji se kretao prema golu po lijevoj strani 16-erca. Igrači Ćire Blaževića propustili su realizirati 11-erac. U 33. minuti loptu je preko vratnice poslao Edin Džeko. U dvoboju devete skupine Škoti su na Hampden Parku u ne osobito uvjerljivoj predstavi nadigrali Makdonce 2-0. Goste je načeo Scott Brown u 56. minuti, da bi konačan rezultat postavio James McFadden u 81. Škoti su time sačuvali kakve-takve izglede za plasman na Svjetsko prvenstvo. Dvije utakmice odigrane su u četvrtroj skupini. Rusija je u St. Peterburgu nadigrala Lihtenštajn 3-0, dok su Finci u Lankaranu pobijedili domaće Azerbajdžance 2-1. Stoper Werdera Petri Pasanen zabio je gol odluke u 85. minuti. Jedanaest minuta ranije za goste je izjednačio Markus Heikkinen.
Europski prvaci i dalje igraju besprijekorno. Na stadionu Riazor u La Coruñi nogometaši Španjolske deklasirali su Belgijce slavivši 5-0 pobjedu.
Osovina trijumfa bio je fantastičan tandem Valencije David Silva i David Villa. Silva je u 41. minuti probio belgijski obrambeni bedem, koji se tijekom drugog poluvremena sasvim urušio.

Kvalifikacije za SP:
Skupina 4
Azerbajdžan - Finska 1-2 (Mamadov 49 / Heikkinen 74, Pasanen 85)
Rusija - Lihtenštajn 3-0 (Va. Berezucki 17, Pavljučenko 40-11n, 45-11m)

Redoslijed: 1. Njemačka 19, 2. Rusija 18, 3. Finska 13, 4. Wales 9, 5. Azerbajdžan 1, 6. Lihtenštajn 1

Skupina 5
Armenija - BiH 0-2 (Ibričić 6, Muslimović 73)
Španjolska - Belgija 5-0 (Villa 41, 68, Villa 49, 85, Pique 50)
Turska - Estonija 4-2 (Sanli 30, 73, Yildirim 37, Turan 63 / Voskoboinikov 7, Vasiljev 53)

Redoslijed: 1. Španjolska 21, 2. BiH 15, 3. Turska 11, 4. Belgija 7, 5. Estonija 5, 6. Armenija 1