Komentari 40

Dalić i 11 Spartanaca: Za Grke nam trebaju samo pravi ratnici

1

Grci su prgavi, tuku i udaraju kao malo koja momčad. Stoga Mandžukić, Modrić, Rakitić i društvo moraju biti spremni na 180 paklenih minuta u Zagrebu i Ateni

This is Spartaaaa, poznati je citat iz filma “300”, u kojem Leonida, kralj Spartanaca, nogom udara perzijskoga glasnika koji je došao sklopiti mir. Sigurno je da susret Hrvatske i Grčke neće biti miran.

Crveni i žuti kartoni, podmuklo udaranje, držanje za dres, prgavost i grubi prekršaji. To su karakteristike grčke reprezentacije. Gotovo da ne postoji momčad prgavija od Grčke. I stoga, želimo li proći Grke, moramo biti spremni za “fajt”, tučnjavu na terenu svih 180 minuta.

Uostalom, Grci su u kvalifikacijama dobili 17 kartona, od čega čak tri crvena, a predvodi ih Andreas Samaris s četiri žuta kartona u pet utakmica. Kako taj udara...

Loša vijest je da je Hrvatska posljednji gol Grčkoj, pazite sad ovo, zabila prije 16 i pol godina! Bilo je to u travnju 2001., u prijateljskom susretu u Varaždinu, a zabio ga je Milan Rapaić u 90. minuti. Nakon toga smo igrali dvije kvalifikacijske utakmice, jednu izgubili 2-0, drugu odigrali bez golova. To je bila loša vijest.

Dobra vijest je da su kladionice, a one obično dobro procijene, postavile Hrvatsku kao velikog favorita. Veći smo favoriti i od Italije, koja igra protiv Švedske. Tako je tečaj na prolazak Hrvatske mizernih 1,20, dok se odlazak Grčke na Svjetsko prvenstvo u Rusiju “plaća” tečajem 5,50. Pitate li Mehmeda Baždarevića, izbornika BiH, koja je bila u skupini s Grcima, razlika je ogromna.

- Čak bih rekao da Hrvatska mora izbaciti Grčku! Razlika u kvaliteti je evidentna. Njihova se igra temelji na fanatičnoj borbenosti. Mi smo ih oba puta nadigrali, pogotovo u Grčkoj, ali nismo imali deset posto onoga što ima Hrvatska da ih pobijedimo - kaže Baždarević.

I još jedna dobra vijest. Uzvrat se igra na Karaiskakisu, za koji kažu da je “paklen”. A zapravo je toliko paklen da su Grci na njemu u posljednjih deset utakmica, od mogućih 30, osvojili svega 11 bodova. Pobijedili su ih tamo Finska, Sjeverna Irska, pa i Farski Otoci. Jedini ozbiljan protivnik u tom periodu bila je Belgija. Naravno, i oni su ih pobijedili. Toliko o “paklu” njihova stadiona.

I za kraj, opet ćemo se vratiti na Spartu i njihov borbeni duh.
Prema legendi, kad je kralj Filip II. Makedonski namjeravao napasti Spartu, poslao im je poruku: “Ako uđem u Lakoniju, spalit ću Spartu”. Spartanci su kao odgovor poslali samo jednu riječ: “Ako”. Slično je i sad. Grci su optimisti i poslali su nam poruku - “Ako pobijedimo u Maksimiru, idemo na SP”. Gospodo, ključna riječ je “ako”...