Davis cup: Amerikanci i Rusi ovogodišnji finalisti

1

Andy Roddick osvojio je treći bod za Amerikance u Gotheborgu, a Rusi su u Moskvi anulirali subotnje njemačko vodstvo 2-1

U finalu ovogodišnjeg Davis cupa igrat će dvije velike teniske nacije. Amerikanci su kao gosti pobijedili Švedsku, a Rusi u Moskvi finale izborili pobjedom nad Njemačkom. U Prtlandu ili Winston-Salemu ove dvije momčadi igrat će od 30. studenog do 2. listopada.
SAD su imale 2-1 nakon drugoga dana dvoboja u Gotheborgu. U nedjelju su prvi na teren izašli Andy Roddick i veteran Jonas Bjorkman. Tri seta kasnije sve je bilo rješeno. Roddick je pobijedio 6-2, 7-6 (3), 6-4 i odveo Amerikance u prvo finale nakon 2004. godine, kada su izgubili od Španjolaca.
U posljednjem meču, revijalnog karaktera, James Blake je u dva seta (6-1, 6-3) pobijedio četvrtog švedskog igrača Simona Aspelina. Posljednji put SAD su Davis cup osvojile prije 12 godina, a novu priliku imat će za nešto više od mjesec dana. Žele li do novog trofeja, morat će zaustaviti veliki ruski niz.
Naime, Rusiji je pobjeda protiv Njemačke četrnaesta u nizu. U subotu su bili u minusu, a dan kasnije napravili su potpuni preokret. Odlučujući bod u nedjelju im je donio Igor Andrejev, koji je u neobičnom meču pobijedio Philippa Kohlschreibera. Andrejev je prvi set dobio 6-3, da bi u drugom Njemac uzvratio istom mjerom. I tada nestao. Čistih 6-0 u trećem setu i 6-3 u četvrtom za veliku pobjedu Rusa.
Važna je i pobjeda Mikhaila Južnjog u prvom meču nedjeljnog programa. Umjesto neuvjerljivog Tommyja Haasa zaigrao je Philipp Petzschner, a meč je također otišao u četiri seta. Južnji je poveo 2-0 (6-4, 6-4), Petzschner se vratio sa 6-3 u trećem setu, a istim rezultatom na stranu Južnjeg otišao je četvrti set.

RUSIJA - NJEMAČKA 3-2
Igor Andrejev - Philipp Kohlschreiber 6-3, 3-6, 6-0, 6-3
Mikhail Južnji - Philipp Petzschner 6-4, 6-4, 3-6, 6-3
ŠVEDSKA - SAD 1-4
James Blake - Simon Aspelin 6-1, 6-3
Andy Roddick - Jonas Bjorkman 6-2, 7-6 (3), 6-4