Komentari 11

Euro 1996. Engleska: Franjo Tuđman mi je poslao zaštitare

3

'Na prvom natjecanju bili smo peti. A narod svejedno nezadovoljan. Kad smo se vratili u Hrvatsku, predsjednik Franjo Tuđman poslao je tjelohranitelje da me čuvaju'

Prošetali smo se kroz kvalifikacije i nagovijestili veliki rezultat. Da je bilo više sreće, otišli bismo do kraja, kaže Ćiro Blažević.

Bilo je to prvo veliko natjecanje za Hrvatsku s Bobanom, Šukerom, Prosinečkim, Bilićem, Bokšićem, Vlaovićem...

- Govorio sam igračima da su najbolji na svijetu, ni oni mi nisu vjerovali - prisjeća se Ćiro.

Na prvenstvu u Engleskoj prvu smo utakmicu igrali protv Turske.

- Otto Barić ih je snimao, napravio je kasetu, a ja naredio presing od prve minute. U prvih 15 minuta nismo mogli izaći iz svog šesnaesterca. I onda Vlaovićev gol u 86. minuti za prvu pobjedu.

Hrvatska je pravu snagu pokazala protiv Danske, aktualnog prvaka Europe.

- Bilo je 30.000 Danaca. Šuker je zabio prvi gol iz penala. Drugi je dao Boban, nakon što je dao dugu loptu, pojavio se na ‘recepciji’ i zabio. A treći gol, Šukerovo lobanje Schmeichela, legendaran je i danas - rekao je Ćiro.

Treću utakmicu izgubili smo od Portugala 3-0, a u četvrtfinalu je bolja bila Njemačka 2-1.

- Sudac nas je okrao. Ali na prvom natjecanju bili smo peti. A narod svejedno nezadovoljan. Kad smo se vratili u Hrvatsku, predsjednik Franjo Tuđman poslao je tjelohranitelje da me čuvaju. Slaven Bilić me zagrlio i pitao: ‘Šefe, pa što je njima?’...

Hit su bili Češka i Poborsky, koji je trebao doći u Dinamo

Česi, koje su predvodili Nedved, Poborsky, Bejbl..., izgubili su u finalu od Nijemaca 2-1. Jedna od najvećih zvijezda te momčadi bio je Karel Poborsky. Prije tog EP-a ponudili su ga zagrebačkom Dinamu, ali rekli su da nije dovoljno dobar. A poslije EP-a otišao je u Manchester United.

Bierhoff riješio zlatnim golom

U finalu su Česi poveli golom Patrika Bergera iz penala u 59. minuti. U 69. je ušao Oliver Bierhoff i poslije četiri minute izjednačio. U produžetku, u 95. minuti, zabio je prvi zlatni gol u povijesti Eura i donio naslov Nijemcima. Bierhoffu su to bili jedini golovi na Euru.