Komentari 13

Evo kako su Hajduk i Dinamo igrali zadnjih 5 derbija u Splitu

1

Samo nekoliko dana nakon što je u Zagrebu pao Arsenal, na Poljudu je derbi. Prisjetili smo se kako je Dinamo prolazio u Splitu u zadnjih 5 prvenstvenih susreta

Dinamo putuje u split na 'vječni derbi' nakon najveće europske pobjede u svojoj povijesti. Samo nekoliko dana nakon što je na Maksimiru pao londonski Arsenal, na Poljudu se igra derbi Hajduka i Dinama, uoči kojega smo se prisjetili kako je Dinamo prolazio u Splitu u posljednjih pet prvenstvenih utakmica. 'Modri' imaju tri pobjede, jedan remi i jedan poraz.

27. veljače 2013., HNL, Hajduk - Dinamo 1-2

Hajduk: Blažević - Vršajević, Milić, Nižić, Lima - Oremuš, Caktaš (Sušić 74'), Andrijašević, Jozinović - Maglica, Vuković (Stojanović 60') / Trener Mišo Kstičević

Dinamo: Kelava - Vrsaljko, Jedvaj, Šimunić, Ibanez - Ademi, Brozović, Leko - Krstanović (Beqiraj 80'), Sammir (Čalušić 90'), Čop (Pivarić 90') / Trener Krunoslav Jurčić

U zaostalom susretu 21. kola Dinamo je na Poljudu pobijedio Hajduk 2-1 (2-1), a golove su zabili Krstanović u 11., Jozinović u 42. te Ibanez u 44. minuti susreta. Ovom pobjedom vodeći je Dinamo povećao svoju prednost u odnosu na drugi Hajduk na 11 bodova.

Pred 24.000 gledatelja sudio je Ivan Bebek iz Rijeke, a u 11. minuti Krstanović je izbio sam pred Blaževića, obišao ga i smireno zatresao mrežu. Hajdukov pritisak u prvom poluvremenu urodio je plodom u 42. minuti. Nakon još jednog kornera lopta je stigla do Jozinovića koji je pucao s više od 20 metara, a njegov prizemni udarac je okrznuo Šimunića, prevario Kelavu i završio u mreži. Slavlje domaćina utišao je Ibanez već dvije minute kasnije. Argentinac je želio uputiti centaršut u šesnaesterac, ali lopta mu je prešla preko noge i završila u samom gornjem lijevom kutu nemoćnog Blaževića. U drugom poluvremenu gledali smo izrazito čvrst i pomalo grub nogomet, a Brozović je u 65. minuti dobio drugi žuti karton (prvi u 40.) i ostavio svoju momčad s igračem manje. Hajduk je u 80. minuti oštećen kada je udarac Sušića s 10-ak metara Vrsaljko namjerno zaustavio rukom ležeći na tlu, ali Bebek nije dosudio penal i žuti Vrsaljku kojemu bi to bio drugi žuti pa bi Dinamo završnicu igrao sa samo devet igrača.

14. rujna 2013., HNL, Hajduk - Dinamo 2-0

Hajduk: Kalinić - Mikanović, Maloča, Milović, Jozinović - Sušić, Bukva, Pašalić - Kouassi (Maloku 86'), Iluridze (Anđelković 73'), Maglica (Milić 90'+4) / Trener Igor Tudor

Dinamo: Sandomierski - Pinto, Šimunović, Šimunić, Lima - Pamić (Halilović 66'), Ademi - Soudani, Sammir, Fernandes - Beqiraj (Čop 71') / Trener Branko Ivanković

U utakmici 9. kola Hajduk je pobijedio Dinamo 2-0 (0-0) pred 30.000 gledatelja, a sudio je Tihomir Pejin iz Donjeg Miholjca. Ovom pobjedom drugi Hajduk se primakao vodećem Dinamu na samo bod zaostatka. Dinamo ima 20, a Hajduk 19 bodova. Oba gola zabio je Mario Pašalić, u 49. te 69. minuti utakmice. Nakon prvog poluvremena bez golova, Pašalić je prvo u četvrtoj minuti nastavka zabio kada je Bukva ubacio iz kuta, a onda 20 minuta kasnije ponovno na dodavanje istog čovjeka.

22. ožujka 2014., HNL, Hajduk - Dinamo 0-2

Hajduk: Stipica - Vršajević (Bencun 59'), Maloča, Milović, Milić - Anđelković (Abduholikov 46'), Pašalić - Sušić (Iluridze 75'), Andrijašević, Kouassi - Maglica / Trener Igor Tudor

Dinamo: Ježina - Pinto, Šimunović, Šimunić, Pivarić - Ademi (Leko 85'), Brozović, Antolić - Soudani (Halilović 90'), Fernandes (Cleyton 72'), Čop / Trener Zoran Mamić

U velikom derbiju 27. kola u Splitu su nogometaši Dinama pobijedili Hajduk 2-0 (1-0) te devet kola prije kraja imaju 13 bodova više od Splićana. Pred 24.000 gledatelja sudio je Ljubičić iz Osijeka, a strijelci su bili Čop u 24. s 11 metara i Halilović u četvrtoj minuti sudačke nadoknade. Dinamo je poveo u 24. minuti nakon velike gužve u šesnaestercu Hajduka gdje je Milović igrao rukom, a Ljubičić dosudio penal. Duje Čop je bio precizan i s bijele točke je pogodio sami desni kut gola Stipice. U 78. minuti dogodio se prekid zbog bakljade Torcide na sjeveru. Dinamo je završnici imao nekoliko lijepih prilika iz kontri, ali su napadači 'modrih' bili neprecizni. Duboko u sudačkoj nadoknadi Stipica je otišao u napad, a lopta je došla do Alena Halilovića koji je s centra doslovno s loptom ušao u mrežu za konačnih 2-0 i veliku pobjedu Dinama.

31. kolovoza 2014., HNL, Hajduk - Dinamo 2-3

Hajduk: Kalinić - Vršajević, Maloča, Milović, Milić - Anđelković, Sušić, Mezga, Caktaš - Kouassi, Maglica / Trener Igor Tudor

Dinamo: Eduardo - Pinto, Šimunović, Šimunić, Pivarić - Vukojević, Brozović, Antolić - Soudani, Čop, Pjaca / Trener Zoran Mamić

Dinamo je u nevjerojatnom derbiju na Poljudu u 7. kolu pobijedio Hajduk 3-2(Sušić 8', Milić 49' / Čop 71', 90', Henriquez 90'+4). Hajdukovo 2-0 vodstvo, pet golova, tri asistencije Soudanija, dva gola Čopa, prekrasan gol Sušića i prvijenac Henriqueza. Ovakav derbi, u kojem su dva gola pala u sudačkoj nadoknadi, nismo dugo vidjeli. Pred 24.000 gledatelja sudio je Ivan Bebek iz Rijeke. Hajduk je odlično otvorio utakmicu i već i osmoj minuti je poveo sjajnim pogotkom Tina-Svena Sušića. Avdija Vršajević je izveo aut za Dejana Mezgu koji gurnuo loptu do Sušića koji je s desne strane kaznenog prostora iz kosa pogodio suprotne rašlje Eduardovog gola. Dejan Mezga je u 49. izveo slobodan udarac s lijeve strane, a u gužvi pred golom lopta je došla do Antonija Milića koji ju primirio prsima i s desetak metara opalio pored Eduarda. Dinamo je smanjio u 71. nakon odlične akcije Soudanija koju je golom okrunio Duje Čop. Isti dvojac donio je gostima izjednačenje u 90. minuti. Soudani je ubacio, a Čop zabio svoj već sedmi gol u susretima protiv svog bivšeg kluba. Do velikog preokreta Dinamo je došao u četvrtoj minuti sudačke nadoknade kada je Soudani sjajnim ubačajem uposlio Henriqueza koji je s pet metara glavom svladao Kalinića. Na ljestvici vodi je tada Dinamo vodio s 19 bodova, Rijeka je imala 15 bodova i utakmicu manje, a Hajduk je bio treći s 10 bodova.

14. ožujka 2015., HNL, Hajduk - Dinamo 1-1

Hajduk: Kalinić - Mikanović, Maloča, Vuković, Milović, Jozinović - Vršajević, Sušić, Vlašić, Balić - Milevskij / Trener Stanko Poklepović

Dinamo: Eduardo – Pinto, Sigali, Šimunović, Taravel – Ademi, Machado – Fiolić, Ćorić, Fernandes – Pjaca / Trener Zoran Mamić

Hrvatski nogometni 'El Clasico' između Hajduka i Dinama završio je 1-1. Hajdukov 17-godišnji debitant Andrija Balić zabio je u 74. minuti i već tu su mnogu mislili da je stvar gotova, ali izjednačio je Machado u zadnjoj minuti sudačke nadoknade. Pred 16.000 gledatelja sudio je Ante Vučemilović iz Osijeka. Zoran Mamić nekoliko je sati prije utakmice neočekivano ostao bez prvog strijelca Angela Henriqueza koji je zbog ozljede zadnje lože morao propustiti dvoboj na Poljudu. Dinamo je tako od samog početka zaigrao bez izrazitog napadača, 'lažnog' napadača zaigrao je Marko Pjaca.