Komentari 278

Sreća ovaj put napustila Grke: Kostarika prošla nakon penala

39

Ne može to jednostavno kad je Grčka u pitanju. Uspjeli su u sudačkoj nadoknadi izboriti produžetke, ali u raspucavanju ih je zaustavio Kostarikanac Keylor Navas

Kostarika je preživjela sve grčke napade i prvi put u svojoj nogometnoj povijesti izborila četvrtfinale Svjetskog prvenstva. U beskrajnoj utakmici spasio ih je Keylor Navas koji je u četvrtoj seriji obranio penal Theofanisu Gekasu, čime je omogućio Michaelu Umani da petim uspješnim penalom odvede Kostariku na megdan Nizozemskoj.

Prvi je to put nakon 12 godina da je jedna reprezentacija iz zone srednje i sjeverne Amerike i Kariba (CONCACAF) izborila plasman među osam najboljih na svijetu. 'Regularni' dio utakmice završio je 1-1, a nakon penala Kostarika je s ukupnih 6-4 mogla slaviti ulazak u četvrtfinale SP-a.

Ruiz doveo Kostariku u vodstvo

Nakon prvog poluvremena koje je bolje ne spominjati, u 52. minuti Kostarikance je u vodstvo doveo kapetan Bryan Ruiz. Na jedno dodavanje s lijeve strane, iz sredine je s 20-ak metara pucao iz prve i lijevom nogom poslao loptu po travnjaku u malu mrežicu grčkog gola.

Ruizov gol bio je 19. kapetanski gol na ovom SP-u, što je novi rekord svjetskih prvenstava, jer su kapetani dosad najviše zabili još 1982. godine, 16 golova.

Duarte propušta četvrtfinale

Kapetanski nije bio potez Oscara Duartea u 66. minuti. Zbog starta na Joseu Cholevasu zaradio je drugi žuti karton, što su Grci iskoristili za 25-minutnu opsadu gola Kostarike.

Ali ne bi to bili Grci da nisu zabili kad je 90. minuta već istekla. Po drugi put na ovom SP-u, Grčka je zabila u sudačkoj nadoknadi, a u 91. minuti protiv Kostarike sretnik je bio Sokratis Papastathopoulos. Stoper je zakucao odbijenu loptu u mrežu, čime je postao strijelac s najdužim prezimenom u povijesti Mundijala.

Mitroglu propustio donijeti pobjedu Grcima

Malo je Grčkoj vrijedila inicijativa i u 30 minuta produžetaka. Najbolju priliku imao je Kostas Mitroglu u 121. minuti, no njegov udarac s desne strane, samo malo izvan peterca, Navas je nogom nekako odbio u korner.

A ta obrana kao da je nagovijestila da nema više grčke sreće. Borges, Mitroglu, Ruiz, Lazaros, Gonzalez, Cholevas i Campbell su redom pogađali penale bez ikakve šanse za golmana, a onda je udarac Gekasa fantastično zaustavio Navas. Umana je samo potvrdio veliku pobjedu Kostarike koja je zabila svih pet penala

Dobra vijest za Kostarikance jest da sljedeću utakmicu igraju za gotovo tjedan dana. Stići će se odmoriti prije subote i četvrtfinala protiv Nizozemske koje se igra u Salvadoru u 22 sata