Komentari 70

Englezi mogu biti zadovoljniji: Francuzi su izvukli samo remi

37

U najzvučnijoj utakmici skupine D Francuska i Engleska odigrali su 1-1 u prvom kolu. 'Tri lava' su poveli golom Lescotta u 30. minuti, a izjednačio je Nasri u 39. min.

Istina je da nisu u punom sastavu, ali Englezi oduvijek imaju prepoznatljiv stil nogometa, u koji se svaki igrač brzo uklopi. Ovo će biti jako teška utakmica, rekao je francuski izbornik Laurent Blanc uoči utakmice 1. kola skupine D i bio je u pravu.

Francuska, koja je bila blagi favorit, potvrdila je taj status prema statistici i dominaciji, no desetkovani Englezi uspjeli su izvući za njih povoljan remi 1-1. Prema rezultatu obje momčadi imaju razloga za nezadovoljstvo, no ipak Hodgsonovi izabranici s obzirom na rasulo uzrokovano ozljedama mogu slaviti bod skoro kao pobjedu.

Uspjeli su zaustaviti silne nalete Francuza koji su se napromašivali kao nikad jer gledajući statistiku 'tricolori' su bili ono što je Barcelona bila za Chelsea u polufinalu protekle Lige prvaka. Francuska je bila daleko uvjerljivija s 19 udaraca naspram 3 Engleza, a onaj jedini u okvir Llorisovog gola bio je Lescottov pogodak.

Engleski igrač doveo je 'tri lava' u vodstvo u 30. minuti kad se iskrao Diarri na petercu te matirao golmana nakon Gerrardova ubačaja. Pet minuta kasnije Diarra je imao priliku iskupiti se no sjajan udarac glavom skinuo mu je Hart. No engleski golman ipak je kapitulirao u 39. minuti kad je Nasri s 18 metara poslao sjajan udarac koji je završio u bližem kutu engleskog gola.

U nastavku nastavila se odlična taktička igra, ali bez lijepih prilika jer Englezi su uspješno zaustavili francuske napade, dok su svoju priliku čekali iz kontri po bokovima. U 80. minuti priliku za pobjedu imao je Cabaye, no njegov volej odbio se na putu do gola. Defoe je posljednju priliku uspio promašiti, tako da 'gordi Albion' u rijetkoj ulozi autsajdera može biti zadovoljan obzirom da nije mogao zbog suspenzije računati na nezamjenjivog Rooneyja.

Zanimljivosti:

• Francuzi nastavljaju s frustracijama na velikim natjecanjima (EP i SP). I u osmoj utakmici nisu ostvarili pobjedu
  • Engleska ni u šestom međusobnom ogledu nije uspjela poraziti Francusku. Ostaje im pobjeda iz lipnja 1997.
  • Laurent Blanc na klupi Francuske nije izgubio utakmicu još od rujna 2010. Tad su na početku kvalifikacija za EP izgubili od Bjelorusije
  • Gol Joleona Lescotta u 30. minuti čak je 6. gol glavom od 16 na ovogodišnjem Euru
  • Alex Oxlade-Chamberlain šesti je najmlađi debitant u povijesti Eura. Zaigrao je s 18 godina i 301 danom
  • Francuska je nastavila s nizom neporaženosti na 22 utakmice (15 pobjeda i 6 remija).
  • Engleska je uputila najmanje udaraca u okvir (uključujući blokirane šuteve) na utakmici Eura još od Eura 1980.