Komentari 28

'Šestica' Njemačke Irskoj, remi Grčke i Bosne i Hercegovine

1

U preostalim utakmicama kvalifikacijama nije bilo iznenađenja, a najviše pobjede upisali su Izrael (6-0) Njemačka (6-1), Engleska (5-0) te Španjolska sa 4-0

Njemačka nogometna reprezentacija razbila je Irsku u Dublinu s visokih 6-1, te s maksimalnih devet bodova vodi u skupini C kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2014. godine.

Irska se dobro držala sve do 30. minute utakmice kada je Njemačka dobrano pritisnula, a potom u 32. minuti i povela preko Marca Reusa. Isti je igrač osam minuta kasnije povisio na 2-0 nakon asistencije Jeromea Boatenga.

U poluvremenu je u igru ušao Toni Kroos i to se pokazao kao pun pogodak Joachima Löwa. Najprije je Mesut Özil s bijele točke povisio na 3-0 u 55. minuti, a tri minute kasnije Miroslav Klose postigao je 65. pogodak u nacionalnom dresu, te mu sada još samo tri nedostaju do legendarnog Gerda Müllera.

Kroos je potom postigao peti i šesti pogodak "elfa", a potom je u prvoj minuti sudačke nadoknade Andrew Keogh postigao utješni zgoditak za domaću reprezentaciju. Recimo i da je ovo prvi put u povijesti da je reprezentacija Irske primila čak šest pogodaka u nekoj službenoj utakmici na svom travnjaku.

Nizozemska je nastavila lov za Rumunjskom u skupini D pobijedivši slabašnu Andoru sa skromnih 3-0. Samo 14 minuta trebalo je "oranju" da dođe do dva pogotka prednosti. Najprije je u 6. minuti Rafael van der Vaart zabio na asistenciju Huntelaara, a potom je i sam napadač njemačkog Bundesligaša Schalkea zabio za 2-0 osam minuta kasnije. Konačnih 3-0 postavio je debitant u nizozemskoj reprezentaciji Ruben Schaken u 49. minuti susreta.

U istoj je skupini Mađarska upisala vrijednu gostujuću pobjedu protiv Estonije 1-0. Jedini pogodak na susretu postigao je Tamas Hajnal u drugoj minuti drugog poluvremena.

U skupini E Norveška je iznenadila Švicarsku i uzela bod odigravši 1-1. Poveli su domaćini preko bivšeg kandidata za reprezentaciju Hrvatske, Marka Gavranovića, u 79. minuti, ali je veselje na tribinama trajalo svega dvije minute. Tada je Brede Hangenland postavio konačnih 1-1.

Recimo i da se u toj skupini Slovenija priključila momčadima s bodovima nakon uvodna dva poraza na startu. S 2-1 su naši susjedi slavili protiv Cipra, a oba je pogotka postigao Tim Matavž.

"Barcelona" razbila Bjelorusiju, hat-trick Pedra

Aktualni svjetski i europski nogometni prvaci Španjolci upisali su u Bjelorusiji 24. uzastopnu pobjedu u kvalifikacijama za EP i SP. Slavila je momčad Vincentea del Bosquea s 4-0 u sklopu 3. kola skupine I kvalifikacija za SP 2014. godine u Brazilu.

Iako je Bjelorusija poznata kao čvrsta momčad koja teško pada pred svojim navijačima, Španjolska joj je svaku nadu u osvajanje bilo čega uništila nakon svega 20 minuta. Bio je to šou Barceloninih igrača.

U 12. je minuti Jordi Alba (Barcelona) doveo "furiju" u vodstvo, a asistirao mu je apsolutni junak večerašnjeg susreta - Pedro (Barcelona). Osam minuta kasnije Pedro je i sam bio strijelac, a asistent je bio je David Silva, jedini igrač koji nije iz Barcelone, a da je bio sudionik kod pogotka.

Rezultat 2-0 stajao je na semaforu sve do 69. minute kada je Pedro na asistenciju Xavija (Barcelona) zabio svoj drugi, a tri minute kasnije i svoj treći pogodak nakon proigravanja Cesca Fabregasa (Barcelona).

U skupini B Bugarska je, s obzirom na okolnosti, izborila veliki bod protiv Danske odigravši u Sofiji 1-1. Poveli su domaćini nakon svega sedam minuta igre preko Dmitara Rangelova, ali je 20 minuta kasnije Ivan Bandalovski zaradio crveni karton i ostavio svoju reprezentaciju na cjedilu.

Danska je stigla do izjednačenja u 40. minuti preko Nicklasa Bendtnera, ali do punog plijena, unatoč velikoj dominaciji, nije mogla.

Recimo i da su u skupini H Moldavija i Ukrajina odigrale jednu nezanimljivu utakmicu bez pogodaka.

Rumunjska slavila u Istanbulu

Do iznimno je važne pobjede u kvalifikacijama za SP 2014. godine došla rumunjska nogometna reprezentacija. Na stadionu Fenerbahçea u Istanbulu svladala je Tursku s 1-0.

Jedini je pogodak u prvoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena postigao 22-godišnji napadač Petrolula Gheorghe Grozav. Nakon proigravanja Mihaija Pintiliija prebacio je istrčalog domaćeg vratara Volkana Demirela.

Rumunjska nakon tri utakmice u skupini D ima maksimalnih devet bodova i sve je izvjesnije da će se s Nizozemskom boriti za prvo mjesto. Turska je, pak, u tri dvoboja ubilježila dva poraza i značajno si umanjila šanse za plasman na SP.

Do važne je gostujuće pobjede stigao i Island koji je u skupini E bio bolji od Albanije s 2-1. Veznjak Pescare Birkir Bjarnason je doveo Islanđane u vodstvo u 19. minuti. Edgar Çani je deset minuta kasnije izjednačio, ali domaći su na kraju ostali praznih džepova budući da je u 81. minuti udarcem s 20-ak metara pobjedu gostima osigurao veznjak Tottenhama Gylfi Sigurdsson.

Litva je u skupini G s 2-0 slavila na gostovanju kod Lihtenštajna, a dvostruki je strijelac bio suigrač našeg Stipe Pletikose u Rostovu Edgaras Česnauskis. Velik posao napravila je Bosna i Hercegovina odigravši 0-0 na gostovanju kod Grčke čime je zbog gol-razlike prva u skupini G sa 7 bodova ispred Slovačke i Grčke, koje imaju jednak broj bodova.

Rooney i Welbeck “torpedirali” San Marino

Pred ispunjenim Wembleyjem engleska nogometna reprezentacija je očekivano deklasirala nedorasli San Marino s 5-0 u skupini H kvalifikacija za SP u Brazilu 2014. godine.

Za četiri od pet golova je zaslužan napadački dvojac Manchester Uniteda Wayne Rooney - Danny Welbeck, a prvi pogodak u dresu “tri lava” je upisao 19-godišnji krilni napadač Arsenala Alex Oxlade-Chamberlain.

Englezi su dugo lomili otpor slabog suparnika, a onda je u 34. minuti Welbeck izborio jedanaesterac, a realizirao ga je kapetan Rooney. Postao je time prvi igrač od 2003. godine, s iznimkom Franka Lamparda, koji je pogodio s bijele točke za Englesku.

Već u 37. minuti Welbeck je povisio na 2-0, a onda se na novi pogodak čekalo sve do 69. minute kada je Rooney zabio svoj 31. gol u dresu nacionalne momčadi. Dvije minute poslije drugi je pogodak večeras zabio i Welbeck na asistenciju klupskog suigrača Toma Cleverleyja. Priču je u 77. minuti zaključio spomenuti Oxlade-Chamberlain.

Englezi predvode skupinu H sa sedam bodova, tri više od Crne Gore koja je odigrala utakmicu manje.

U skupini F Izrael je u gostima bio bolji od Luksemburga sa 6-0 uz hat-trick ove sezone iznimno raspoloženog napadača Mallorce Tomera Hemeda.

Kvalifikacije za SP u Brazilu:

Skupina B:

Armenija - Italija 1-3 (Mitarjan 28 / Pirlo 11-11m, De Rossi 64, Osvaldo 82)

Češka - Malta 3-1 (Gebre Selassie 34, Pekhart 52, Rezek 67 / Briffa 38)

Bugarska - Danska 1-1 (Rangelov 7 / Bendtner 40)

Redoslijed: 1. Italija 7 (3 utakmice), 2. Bugarska 5, 3. Češka 4 (-1), 4. Armenija 3, 5. Danska 2 (-1), 6. Malta 0

Skupina C

Farski Otoci - Švedska 1-2 (Baldvinsson 57 / Kačaniklić 65, Ibrahimović 75)

Kazahstan - Austrija 0-0

Irska - Njemačka 1-6 (Keogh 90+1 / Reus 32, 40, Özil 55-11m, Klose 58, Kroos 61, 83)

Redoslijed: 1. Njemačka 9 (3), 2. Švedska 6 (2), 3. Irska 3 (2), 4. Austrija 1 (2), 5. Kazahstan 1 (3), 6. Farski Otoci 0 (2)

Skupina D

Turska - Rumunjska 0-1 (Grozav 45+1)

Estonija - Mađarska 0-1 (Hajnal 47)

Nizozemska - Andora 3-0 (Van der Vaart 6, Huntelaar 14, Schaken 49)

Redoslijed: 1. Nizozemska 9 bodova (3), 2. Rumunjska 9 (3), 3. Mađarska 6 (3), 4. Turska 3 (3), 5. Estonija 0 (3), 6. Andora 0 (3)

Skupina E

Albanija - Island 1-2 (Çani 29 / Bjarnason 19, G. Sigurdsson 81)

Slovenija - Cipar 2-1 (Matavž 38, 62 / Aloneftis 83)

Švicarska - Norveška 1-1 (Gavranović 79 / Hangeland 81)

Redoslijed: 1. Švicarska 7 (3), 2. Island 6 (3), 3. Norveška 4 (3), 4. Albanija 3 (3), 5. Slovenija 3 (3), 6. Cipar 3 (3)

Skupina F

Rusija - Portugal 1-0 (Keržakov 6)

Luksemburg - Izrael 0-6 (Radi 4, Ben Basat 12, Hemed 27, 73, 90+1, Melikson 60)

Redoslijed: 1. Rusija 9, 2. Portugal 6, 3. Izrael 4 (3), 4. Sjeverna Irska 1 (2), 5. Azerbajdžan 1 (2), 6. Luksemburg 1 (3)

Skupina G

Lihtenštajn - Litva 0-2 (Česnauskis 51, 75)

Slovačka - Latvija 2-1 (Hamšik 5, Sapara 9 / Verpakovskis 84-11m)

Grčka - BiH 0-0

Redoslijed: 1. BiH 7 (3), 2. Grčka 7 (3), 3. Slovačka 7 (3), 4. Litva 4 (3), 5. Latvija 0 (3), 6. Lihtenštajn 0 (3

Skupina H

Engleska - San Marino 5-0 (Rooney 35 - 11m, 70, Welbeck 37, 72, Oxlade-Chamberlain 77)

Moldavija - Ukrajina 0-0

Redoslijed: 1. Engleska 7 (3), 2. Crna Gora 4 (2), 3. Poljska 4 (2), 4. Ukrajina 2 (2), 5. Moldavija 1 (3), 6. San Marino 0 (2)

Skupina I

Finska - Gruzija 1-1 (Hämäläinen 63 / Kashia 56)

Bjelorusija - Španjolska 0-4 (Jordi Alba 12, Pedro 20, 69, 72)

Redoslijed: 1. Španjolska 6 (2 utakmice) 2. Francuska 6, 3. Gruzija 4 (+1), 4. Finska 1, 5. Bjelorusija 0 (+1)