Komentari 44

U zadnjih sedam finala LP-a su svaki put bili Nijemci ili Englezi

14

U subotu će u Münchenu finale Lige prvaka igrati Bayern i Chelsea. I londonskoj i bavarskoj je momčadi to drugi finale nogometne Lige prvaka u zadnjih pet godina

Ostala su još samo dva dana do najvažnije klupske  utakmice u sezoni. U Münchenu će se u subotu dijeliti prestižna kanta prepoznatljive siluete, najdragocjenijih 62 centimetara i 7,5 kila za koje će se na Allianz Areni boriti Chelsea i Bayern. Toliko, naime, teži trofej kojeg bi sve momčadi s ponosom htjele podići. 'Bluesi' prvi puta u svojoj stoljetnoj povijesti, a Bavarci prvi puta nakon 2001. godine.

Trofeju su posljednja dva mjeseca bili bliži Bavarci, ali jedino zbog običaja da znamenita 'kanta' dva mjeseca prije finala boravi u gradu domaćinu kako bi je svi mogli vidjeti.

Barcelona 2009. i 2011. bolja od Uniteda

U München je prestižni trofej stigao iz Barcelone, osvajača posljednjeg izdanja najelitnijeg europskog klupskog nogometnog natjecanja. Katalonci su slavili usred Wembleyja porazivši Manchester United u reprizi finala dvije godine ranije. To finale odigrano je u Rimu u kojem su također uvjerljivo slavil Katalonci. Bio je to četvrti put da je Barcelona zasjela na europski tron, drugi put u tri godine i drugi put protiv 'crvenih vragova'. Novim naslovom Katalonci su učinili Španjolsku zemlju s najviše osvojenih naslova Lige prvaka.

Bayernu nije pomogao ni Olić protiv Intera 2010.

Bavarska momčad ima mnogo više iskustva u finalima Lige prvaka. Posljednje su igrali i izgubili od Mourinhovog Intera 2010. godine na Santiago Bernabeu. Talijani su pobijedili 2-0 golovima Diega Milita, a u toj utakmici igrao je i Ivica Olić. Hrvatski je napadač te sezone bio drugi strijelac Lige prvaka uz Cristiana Ronalda sa sedam golova. Najbolji strijelac bio je Leo Messi koji je zabio samo jedan gol više.

Terryjev promašeni penal donio Unitedu naslov 2008.

U finalu Lige prvaka u sezoni 2007/08 za Chelsea je bio koban Manchester Untied. Tada su 'bluesi' u dramatičnoj završnici izgubili nakon pucanja penala i to nakon promašaja kapetana Terryja. Chelsea će svoju priliku da prvi puta u svojoj 107 godina dugoj povijesti osvoji naslov europskog prvaka tražiti protiv Bayerna na njihovom kućnom pragu.

Čudesni Inzaghi donio naslov Milanu 2007.

Posljednji put prije Intera talijanska momčad je slavila 2007. godine, kada je ljutiti gradski rival 'nerazzurra' Milan u reprizi finala iz 2005. godine čudesnim golovima Pippa Inzaghija uspio slomiti Liverpool i osvetiti se za poraz tri godine ranije.

Povijesna borba: Nijemci protiv Engleza

Posljednjih pet godina u finalima su po dva puta slavile španjolske i talijanske momčadi, dok je tek jednom pehar podigla momčad s Otoka. Chelsea bi mogao nastaviti niz dok bi Bavarci slavljem na svojem stadionu mogli vratiti njemačke klubove na kartu najelitnijeg nogometnog natjecanja. Zanimljivo, posljednjih su sedam finala igrale momčadi iz Engleske ili Njemačke. Od toga čak šest puta Englezi, Liverpool (05. i 07.), United (08., 09. i 11.), Arsenal (06.) i Chelsea (08.), a jednom, 2010. Bayern. Ovaj put u finalu će igrati međusobno, Nijemci protiv Engleza, sudar dvije potpuno različite nogometne škole koje se kroz povijest nemilosrdno 'tuku'. Bit će ovo konačni obračun, barem u klupskom nogometu...