Komentari 556

Rapsodija u plavom: Hrvatska na Mandžin pogon razbila Irce

48

Hrvatska je u drugom susretu skupine C dobila Irsku 3-1 golovima Mandžukića (2) i Jelavića. Za Irsku je zabio St Ledger. Hrvatska je pobjedom zasjela na prvo mjesto

U zadnjih 14 utakmica nisu znali za poraz, primili su samo tri gola u 1260 minuta. A onda je došao 10. lipanj i veličanstvena predstava hrvatske nogometne reprezentacije u Poznanju. Dominacija, 3-1 i prvo mjesto u skupini C ispred Španjolske, Italije i Irske.

Znali smo gdje su Irci najopasniji. U prekidima. U kvalifikacijama su zabili najviše od svih reprezentacije nakon kornera i slobodnjaka. I nama su zabili. No da su Irci pratili statistiku, znali bi je Hrvatska u kvalifikacijama zabila najviše golova glavom, čak devet. U 90 minuta Mandžukić im je dvaput zabio glavom.

Prvi je to put u povijesti da je Irska u natjecateljskoj utakmici primila tri gola. Irci su nam zabili preko St Ledgera, a Nikica Jelavić "ugurao" se između dva Mandžina gola nakon velike pogreške irske obrane.

Ali kako je igrala Hrvatska! Bio je to sjajan nogomet, pregršt prilika, odlične akcije, udarci izvana, centaršutevi... Odlična predstava Bilićevih igrača na otvaranju Eura. Na poluvremenu smo vodili 2-1, a na službenoj stranici Uefe je stajalo:

Ovo je dosad najboljih 45 minuta na Euru

Ako izuzmemo trenutke dekoncentracije kod irskih prekida, naivne prekršaje Vedrana Ćorluke i faul Gordona Schildenfelda unutar 16 metara (koji nasreću Bjorn Kuipers nekako nije vidio), Hrvatska je odigrala savršenu utakmicu.

Na stranim internetskim portalima, među komentarima posjetitelja, većina se njih slaže - ovo je bila dosad najbolja utakmica na Euru 2012. godine u Ukrajini i Poljskoj. Kakav je to kompliment kad znamo da su prije nas igrali Njemačka i Portugal, Nizozemska i Danska te Španjolska i Italija...

Sljedeću utakmicu igramo protiv Italije 14. lipnja (četvrtak) u 18 sati.

Sve o Euru, hrvatskoj nogometnoj reprezentaciji i aktualnostima iz Ukrajine i Poljske čitajte u našem SPECIJALU.

Mandžo među šest najbržih strijelaca u povijesti

Gol Marija Mandžukića Irskoj šesti je najbrži u povijesti europskih prvenstava. Zabio je Mario nakon dvije minute i 38 sekundi. No daleko je Mario od Kiričenkovog gola za Rusiju 2004. godine. Majstor je zabio nakon 67 sekundi. Gol Mandžukića je ujedno i prvi unutar tri minute od 2004. kad je Michael Owen zabio Portugalu na Euru.