U Jadranu je snimljen golub uhan, golema vrsta raže koja zbog dva "roga" na glavi nosi i naziv morski vrag, endemska je sredozemna vrsta koja se rijetko susreće
Prvi put su ga uspjeli snimiti: Morski vrag kod otoka Jabuke
Znanstvenici Instituta Plavi svijet u morskoj kotlini kod najudaljenijeg otočića Jabuke prvi put u našem podmorju uspjeli su snimiti goluba uhana. Ta golema vrsta raže koja zbog dva "roga" na glavi nosi i naziv morski vrag, endemska je sredozemna vrsta koja se rijetko susreće. Raspon krila kod primjeraka koji su zabilježeni u prošlosti znao joj je dosegnuti preko 5 metara, a sad se uglavnom uočavaju golubovi uhani s rasponom od oko 3,5 metra.
Zanimljivo je da ženka nosi samo jedno jaje tijekom dvije godine, a nakon toga se iz tog jajeta gotovo rađa mlada riba koja već ima raspon krila veći od metra, kaže dr.sc. Draško Holcer
Spadaju među najveće ribe Jadrana, te žive uglavnom na otvorenom moru, pa su rijetko istraživane. U Jadranu u posljednjih 150 godina pojava ove goleme raže zabilježena je samo 15-ak puta.
– Radi se o vrsti koja sezonski ljeti dolazi u Jadran, a zimi ide ka obalama Sjeverne Afrike. Uočili smo ih u više navrata tijekom istraživanja otvorenog mora u viškom akvatoriju. To je bezopasna vrsta, a ova dva goluba uhana iz Jabučke kotline koje smo uspjeli snimiti bili su jako znatiželjni i željeli su interakciju s nama. Zanimljivo je da ženka nosi samo jedno jaje tijekom dvije godine, a nakon toga se iz tog jajeta gotovo rađa mlada riba koja već ima raspon krila veći od metra - kazao je dr.sc. Draško Holcer, predsjednik Plavog svijeta.
Prema njihovim podacima te ribe ima više nego se očekivalo u Jadranu. Ne preporučaju se za jelo, te ih nema potrebe loviti.