Abu Dhabi je došao na ideju koja se na prvu čini kontradiktorna - koristiti otpadnu morsku vodu za uzgoj biljaka od kojih se proizvodi bio gorivo u pustinji
Uzgoj biljaka u pustinji navodnjavanjem slane vode
Projekt je trenutno u testnoj fazi, no ako rezultati budu zadovoljavajući, a realizacija se pokaže produktivnom, na ovaj način bi se kružnim procesom riješilo nekoliko ekoloških izazova.
Uzgoj riba u Abu Dhabiju je važan izvor hrane, no nusprodukt industijskih farmi riba su otpadne vode bogate nutrijentima. Puštanjem tih voda u ocean dolazi do pretjeranog cvjetanja i rasta invazivnih morskih algi. Rezultat su toksini koji mogu naškoditi ljudima i lokalnoj flori i fauni. S druge strane, ti nutrijenti se mogu koristiti za uzgoj korisnih biljaka.
Postoje biljke koje podnose slanu vodu i mogu se dobro razvijati njoj. Halofitu Salikornija je prirodno stanište uz obale mora i može se navodnjavati otpadnom vodom od uzgoja riba. Te čvrste i izdržljive biljke mogu rasti u sušnim područjima. Pustinja pruža idealne uvjete za njihov uzgoj, te se koriste u ovom projektu zbog višestrukih prednosti.
Voda, čije nutrijente su iskoristili halofiti, preusmjerava se u šumu mangrova kako bi se uklonili zadnji tragovi nutrijenata prije nego se ostaci vode vrate nazad u more. Mangrove, obogaćene preostalim nutrijentima iz otpadnih voda, upijaju ugljik iz atmosfere te time pomažu i u borbi protiv klimatskih promjena. Uklanjanje nutrijenata iz vode u značajnoj mjeri smanjuje cvjetanje invazivnih algi.
Opisanim dijelom procesa se rješava problem otpadnih voda i algi, no tek dolazimo do najznačajnijeg rezultata - od halofita se može dobiti biogorivo za korištenje u avio industriji. Prijelaz na alternativne održive izvore energije ujedno znači i smanjenje emisije ugljika u zračnom prijevozu. Razvojem prakse uzgoj halofita u pustinji (ukoliko se pokaže efikasnom) bi potreba za fosilnim gorivima mogla biti u potpunosti eliminirana. U prilog tome govori i činjenica da je do sada preko 2.000 komercijalnih letova koristilo biogorivo obogaćeno fosilnim gorivom.
Ovakvom se inicijativom rješava nekoliko izazova sa strane agrikulture i avio industrije. Ukoliko se pokaže da je ovakav pristup moguće održati, rezultati bi bili: čišće more, iskorištavanje pustinja (koje ionako nisu obradivo zemljište za druge kulture), korištenje morske vode (a ne slatke ili pitke), te smanjenje emisije CO2 i utjecaja na klimatske promjene.
Zvuči odlično i nadamo se da će rezultati ove testne faze pokazati isto.