Obavijesti

Tech

Komentari 19

Vruće vam je? Pfff... Dobro pa niste na Veneri. Tamo je 460°C. I možda su otkrili da ima života

Vruće vam je? Pfff... Dobro pa niste na Veneri. Tamo je 460°C. I možda su otkrili da ima života

'Oblaci na Veneri možda se sastoje i od kaše amonijeve soli, što može biti rezultat biološke proizvodnje amonijaka. Ispada da oblaci nisu ništa kiseliji od nekih ekstremnih zemaljskih okruženja gdje postoji život'

VIDEO

Venera se do prije nekoliko godina smatrala jednim od mjesta u Sunčevom sustavu s najmanjom vjerojatnosti za pronalazak vanzemaljskoj života, obzirom na temperaturu na površini od 460°C stupnjeva danju i noću. No oblaci na Veneri, drugom planetu po udaljenosti od Sunca, možda su prikladniji za život nego što se mislilo, objavili, objavili su u novoj studiji.

FILE PHOTO: Data from NASA's Magellan spacecraft and Pioneer Venus Orbiter is used in an undated composite image of the planet Venus

Život u oblacima

Tlak i temperatura Venerine atmosfere tek na visini od približno 50 kilometara podudaraju se s uvjetima na površini Zemlje, a zbog učinka staklenika, zbog velikoga faktora odraza atmosfere, temperatura bi na površini Venere bila oko –20 °C, iako je Suncu bliže nego Zemlja. 

Znanstvenici su 2020. u Venerinim oblacima otkrili dokaze o postojanju fosfina, molekulekoja nastaje kao rezultat životnih procesa na Zemlji.

No nalazi su bili žestoko osporavani jer su znanstvenici koji su to objavili priznali da su možda pogriješili u količini fosfina za koju su mislili da su pronašli. Potencijalni oblik života na Veneri morao bi biti otporan na kapljice sumporne kiseline u oblacima.

No u novoj studiji objavljenoj u znanstvenom časopisu 'Proceedings of the National Academy of Sciences', stručnjaci kažu kako bi prisutnost amonijaka mogla učiniti život mogućom neutralozacijom kiseline.

Lanac kemijskih reakcija

Znanstvenici vjeruju kako bi amonijak mogao potaknuti lanac kemijskih reakcija koje bi dovele do mogućeg razvoja života na Veneri.

- Ovo je hipoteza, naš model predviđa da oblaci na Veneri nisu u potpunosti od sumporne kiseline, već se sastoje od kaše amonije soli, što može biti rezultat biološke proizvodnje amonijaka u oblacima. Rezultat toga je da oblaci nisu ništa kiseliji od nekih ekstremnih zemaljskih okruženja u kojima ima života - piše u studiji koju supotpisuje Sara Seager s MIT-a.

- Život postoji i u kiselim sredinama na Zemlji. Unatoč neprijateljskom sastavu površine Venere, amonijak može učiniti život mogućim - rekla je Sara.

U studiji piše i kako je moguće da je Venera imala vodu kad je Sunčev sustav bio mlađi. Jedna od pretpostavki studije je i kako je moguće da je život na Veneri započeo na površini, a kad se dogodio efekt staklenika, preselio se u oblake. 
 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 19

VIDEO

Kućne fotonaponske elektrane: Evo što sve trebate znati
KAKO ZAPOČETI PROCES

Kućne fotonaponske elektrane: Evo što sve trebate znati

Koja je razlika između energetske zajednice i zadruge? Koja vrsta solarne elektrane i kome se uopće isplati graditi? Kako izgleda procedura osnivanja energetske zadruge? Donosimo vam odgovore na ova, ali i mnoga druga pitanja u vezi odlaska jedan korak dalje po pitanju vlastite energetske neovisnosti.

Pogledajte ključne trenutke s povijesne misije: Prvi put u svemirskoj šetnji bili su civili
POLARIS ZA POVIJEST

Pogledajte ključne trenutke s povijesne misije: Prvi put u svemirskoj šetnji bili su civili

Milijarder Jared Isaacman postao je prvi neprofesionalni astronaut koji je hodao svemirom tijekom misije Polaris Dawn. "Kod kuće svi imamo puno posla, ali odavde Zemlja sigurno izgleda kao savršen svijet", rekao je kad je prvi put izašao u svemir. Uz Isaacmana leti i troje privatno obučenih astronauta - Scott Poteet te Sarah Gillis i Anna Menon - obje zaposlenice SpaceX-a. Bit će pet dana u orbiti 1400 km iznad zemlje.
VIDEO Završila je prva privatna šetnja u svemiru: Članovi su se divili sjajnim prizorima Zemlje
MILIJARDERI U SVEMIRU

VIDEO Završila je prva privatna šetnja u svemiru: Članovi su se divili sjajnim prizorima Zemlje

U misiju je išla četveročlana civilna posada koja je izvesti odvažnu svemirsku šetnju. Uz Isaacmana leti i troje privatno obučenih astronauta - Scott Poteet te Sarah Gillis i Anna Menon