Obavijesti

Ytong niskoenergetska kuća grije za samo 200kn mjesečno

Ytong niskoenergetska kuća grije za samo 200kn mjesečno
4

Tri dana bez grijanja temperatura u kući je pala samo dva stupnja, sa 22 na 20 stupnjeva Celzija dok je vani bilo 17 stupnjeva ispod ništice.

  „Postoji li osoba koja ne bi željela za dvoetažnu kuću od 150 m2 neto kvadrature izdvajati svega 200 kuna mjesečno za režije?“ Možda u prvi tren zvuči nevjerojatno, ali za obitelj Lipovec iz Čazme to uskoro postaje realnost i jedna od blagodati življenja u njihovom novom domu. Pitanje kako je to moguće postavljaju i brojni poznanici mlade obitelji, na što Slađan Lipovec odgovara kako je riječ o pametnom izboru gradnje niskoenergetske kuće, a da cijela tajna leži u investiranju u kvalitetne zidove, izolaciju i stolariju, investiciji koja se po njegovu mišljenju polagano isplaćuje. 

Cijela ideja o gradnji, koja u sredini u kojoj živi obitelj Lipovec uistinu spada u kategoriju alternativnog načina razmišljanja, započela je sasvim spontano. Ideju  je inicirala Slađanova supruga Helena te je povezana s njenom ljubavlju prema zelenoj boji.

Posebno je zanimljiva činjenica da iako u početku laici, Slađan kao književnik i lektor po struci te Helena koja je završila hungarologiju i povijest, ovi mladi intelektualci mogu se trenutno svojim tehničkim znanjem o niskoenergetici i pasivi ravnopravno mjeriti sa stručnjacima u tom polju. Odabir niskoenergetske kuće tako se u potpunosti poklopio sa životnom filozofijom i vrijednostima obitelji Lipovec. 

Useljiva za 6 mjeseci?

-Kada smo vidjeli promo materijale Ytonga, odnosno hologram gradnje kuće, stajalo je kako je moguća izgradnja kuće koja je useljiva za svega šest mjeseci. To smo odmah željeli provjeriti i na kraju se pokazalo točnim. Počeli smo s iskopom temelja 9. srpnja 2011. godine, a uselili smo 7. siječnja iduće godine - ispričao je svoju avanturu Slađan, kojemu je prilikom izgradnje bilo najvažnije da se napravi dobra ovojnica zgrade kako ne bi bilo nikakvih gubitaka topline. To je i ostvareno zahvaljujući cijelom Ytong sustavu. Ugrađeni su Ytong termoblokvi debljine 30 cm, dodatna termoizolacija fasade u debljini od 15 cm, Ytong U i L profili, kutni blokovi i Ytong strop. Ista debljina od 45 cm, prisutna je i u izgradnji krova (konstrukcija i izolacija), kao i dvoslojna termooizolacija podova, što sve zajedno čini niskoenergetsku ovojnicu kuće. 

Magičan iznos uštede

Cjelokupan sustav izgradnje kompletiran je termoventilacijskim zračnim sustavom. Grijanje kuće ostvareno je ugradnjom toplinske crpke koja je povezana s podnim grijanjem, a krajni cilj je skorašnje spajanje geotermalnog kolektora, odnosno uvođenje rekuperatora zraka, čime će krug cjelokupnog unutarnjeg pasivnog sustava objekta biti zatvoren. Time će se ujedno omogućiti i da mjesečne režije, koje trenutno iznose 700 kuna, padnu na magičnu svotu od 200 kuna.
Također, kada već govorimo o zavidnim brojkama, važno je spomenuti da nakon što ova niskoenergetska kuća bude u potpunosti finalizirana, što zahtijeva svega 15% dodatnih završnih radova od ukupne izgradnje i uređenja, cjelokupna cijena bit će ispod 800 eura po metru kvadratnom bruto površine objekt od 200 m kvadratnih. 

Ona grije i kada „ne grije“

Obitelj Lipovec itekako je zadovoljna, a koliko im znači ugodna mikroklima u njihovom domu, pogotovo za njihovo dvoje male djece, dvogodišnju Mirnu i tromjesečnog Vanju, od neprocjenjive je važnosti.

- Sada možemo ostaviti svoje tromjesečno dijete na podu, kraj prozora, bilo gdje u domu, a da se pritom ne moramo bojati prehlade ili pothlađivanja. Nema nikakvog strujanja zraka ni temperaturnih razlika, kroz cijelu godinu održavamo istu temperaturu u domu bez obzira na godišnje doba i vanjske temperature – objasnio je Slađan te dodao kako će naknadnom ugradnjom rekuperatorske jedinice dodatno pridonijeti ravnomjernoj cirkulaciji zraka, što će posebice biti bitno kako se ne bi osjetio dim od cigareta u kući, s obzirom na to da su oba supružnika pušači. Najveći test kroz koji je obitelj Lipovac prošla, a koji im je dokazao da je njihov dom siguran i jedinstven, dogodio se tijekom najžešće prošlogodišnje zime.

- Kada nam je temperatura u strojarnici, gdje se inače nalazi toplinska crpka, koja tada još nije bila termoizolirana, pala ispod poželjne temperature na kojoj elektronika može funkcionirati, poremetio se rad elektroničkih uređaja i grijanje nije radilo. Mećava je vijala tri dana i serviser se zbog toga nije mogao probiti do nas. Tada smo razmišljali hoćemo li se morati privremeno preseliti na nekoliko dana, no to ipak nismo napravili jer se kuća uopće nije hladila. Naime, u ta tri dana bez grijanja temperatura u kući je pala samo dva stupnja, sa 22 na 20 stupnjeva Celzija dok je vani bilo 17 stupnjeva ispod ništice – ispričao je Slađan, koji se takvog problema više ne boji jer je u međuvremenu strojarnica termoizolirana.

Ono što preostaje za napraviti kako bi ovaj dom bio u cijelosti završen je završni silikatni sloj u bijeloj boji, ugradnja rekuperatorske jedinice, ugradnja geokolektora i njegovo spajanje s toplinskom crpkom te unutrašnje uređenje. 

- Mnogi poznanici su nam sugerirali da možemo uštedjeti na materijalu, ali smo takve ideje kategorički odbijali. Sve što je navedeno u glavnom projektu mi smo ugrađivali, niti jednu stavku nismo izostavili ni smanjili. Rekao sam, ovo je štedljiva kuća, ali štedjet će se kada ona bude sagrađena. Ništa nećemo štedjeti pri gradnji odlučno je ustvrdio Slađan, a obitelj sada itetako štedi, i to najviše na režijama.  

Zatražite besplatnu specifikaciju i ponudu na temelju vlastitog projekta!
Više info na: www.gradnjakuce.com

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
VIDEO

Pratite kako veliko nevrijeme stiže u Hrvatsku: Za cijelu državu na snazi je meteoalarm
PROMJENA VREMENA NA PUTU

Pratite kako veliko nevrijeme stiže u Hrvatsku: Za cijelu državu na snazi je meteoalarm

Kiša je već zahvatila dijelove Visa, Korčule i Pelješca, kao i dio samog sjevera države. Brojni stanovnici Hrvatske koji Praznik rada provode u prirodi nadaju se kako će ih kiša izbjeći, barem još neko vrijeme...

Dan prije smrti je plakao, htjeli su da propusti utrku, odbio je...
AYRTON SENNA: 30 GODINA OD SMRTI

Dan prije smrti je plakao, htjeli su da propusti utrku, odbio je...

Ayrton Senna poginuo je 1. svibnja 1994. u Imoli kad se s 310 km/h zabio u zid. Bio je jedan od najvećih vozača Formule 1 u povijesti, a njegovo rivalstvo s Alainom Prostom bilo je više od sporta
VIDEO Potres kod Slunja snimila nadzorna kamera: 'Prvo je jako udarilo, a onda se sve treslo...'
4.3 PO RICHTERU

VIDEO Potres kod Slunja snimila nadzorna kamera: 'Prvo je jako udarilo, a onda se sve treslo...'

RAKOVICA - Odmah sam pregledao snimke nadzorne kamere s vikendice u Rakovici. Potres se jasno vidi. Prvo je jako udarilo, a onda se tlo kratko zatreslo. To je udaljeno samo 2 kilometra od epicentra, javio nam je čitatelj koji je poslao snimku potresa magnitude 4.3 po Richteru koji je u srijedu u 5.38 zatresao na granici s BiH, samo 15 kilometara od Slunja.